Domov Novinky Ďalšie Apple Watch SE môžu byť z plastu

Ďalšie Apple Watch SE môžu byť z plastu

Zdielať

Kalifornský gigant už niečo podobné skúsil s iPhonom, skončilo to neúspechom.

Apple Watch si už od svojho uvedenia v roku 2015 udržovali punc exkluzivity medzi smart hodinkami, a to nielen cenou, ale aj kovovým spracovaním. Najviac sa to prejavilo na prémiových Watch Edition, ktoré boli z 18-karátového zlata a v závislosti od farby a remienku stáli v USA od 10-tisíc až do 17-tisíc dolárov. Tieto hodinky s cenou presahujúcou cenu vtedajšieho Macu Pro boli vyradené z predaja v roku 2016.

Nahradené boli keramickou verziou, ktorá však so svojou cenou 1299 dolárov bola drahšia ako dnešné najnovšie Ultry. Firma zopakovala podobnú situáciu ako v prípade iPhonov, a pred rozdelením produktu na základný a „profesionálny“ model vo forme série Ultra uviedla v roku 2020 model SE (Special Edition), ktorý bol vlastne osekanou verziou základného modelu, zachoval si však ikonický vzhľad a aj kovové spracovanie.

Nedávno sa však objavili informácie, že spoločnosť môže uviesť nový model Watch SE, ktorý bude z plastu. Zopakovala by tým krok z roku 2013, keď uviedla plastový iPhone 5C, ktorý sa však nestretol s úspechom aj napriek atraktívnej cene na úrovni vtedajších lacných Android smartfónov. V júli odštartovala kampaň vo forme webstránky, ktorá navrhuje rodičom kúpiť svojím deťom Watch SE cellular.

Rodičia by tam mohli sledovať svoje dieťa aj keď je mimo ich dohľad, a rovnako v stave núdze by dieťa mohlo rýchlo kontaktovať rodičov cez klasický telefonát. Apple dokonca už dávnejšie urobil ústupok, že hodinky nemusia nutne vyžadovať iPhone toho istého používateľa, ale možno ich nakonfigurovať aj cez iný iPhone, čo môže byť užitočné pre rodičov, ktorí chcú dať dieťaťu smart hodinky, ale drahý iPhone alebo celkovo ľubovoľný smartfón (zatiaľ) nie.

Plastový materiál by taktiež umožnil nové farby, ktoré s hliníkom je ťažké až nemožné dosiahnuť. Aj spomínaný iPhone 5C prišiel v mnohých farbách, a firma môže zopakovať to isté aj s hodinkami. Nový materiál by tiež okrem nižšej ceny priniesol väčšie odlíšenie od základného modelu, ktorý sa od modelu SE odlišuje viac-menej len pár funkciami ako always-on displej a merač SpO2, ktoré sú však pre časť používateľov kľúčové.

Otázne je, ako to príjmu zákazníci, a či kvôli horšiemu materiálu neuprednostnia staršie SE z roku 2022, ktorých cena pôjde dole tiež. Séria SE už z princípu neprináša prevratné funkcie, a je otázne s čím gigant príde aby zaujal kupcov. Poučiť by sa mohol z iPhonu 5C, ktorý vyšiel v roku 2013, teda v tom istom roku ako iPhone 5S, parametre mal však na úrovni iPhonu 5.

Veľkým rozdielom bolo použitie staršieho A6 čipu, ktorý oproti A7 v iPhone 5S bol nielen citeľne pomalší, ale bol aj 32-bitovej architektúry. Taktiež absentoval Touch ID. Z dôvodu použitia lacného TFT LCD miesto IPS LCD a plastového materiálu bol iPhone 5C aj terčom posmeškov, keď písmeno „C“ ktoré malo znamenať podľa oficiálneho sloganu „color“, znamenalo v rozličných Internetových meme „cheap“ (lacný).

Zdroj