Domov Novinky Čo spája ruských hackerov a stránky s brexitom?

Čo spája ruských hackerov a stránky s brexitom?

Zdielať

Odborník na kybernetickú bezpečnosť spoločnosti Google spája ruských hackerov s únikom informácií z nových webových stránok v súvislosti s brexitom.

Nová webová stránka, ktorá zverejnila uniknuté e-maily od niekoľkých popredných zástancov odchodu Británie z Európskej únie, je podľa predstaviteľa kybernetickej bezpečnosti Googlu a bývalého šéfa britskej zahraničnej rozviedky napojená na ruských hackerov. Webová stránka (s názvom „Very English Coop d’Etat“) uvádza, že zverejnila súkromné e-maily od bývalého šéfa britskej špionáže Richarda Dearlovea, poprednej aktivistky za brexit Gisely Stuartovej, historika Roberta Toombsa, ktorý je za brexit, a ďalších zástancov rozvodu Británie s EÚ, ktorý bol dokončený v januári 2020. Stránka tvrdí, že sú súčasťou skupiny tvrdých probrexitových osobností, ktoré tajne riadia dianie v Spojenom kráľovstve. Agentúra Reuters nemohla bezprostredne overiť pravosť e-mailov, ale dve obete úniku v stredu potvrdili, že sa stali terčom útoku hackerov a obvinili z neho ruskú vládu.

„Som si vedomý ruskej operácie proti účtu Proton, ktorý obsahoval e-maily pre mňa a odo mňa,“ povedal Dearlove s odkazom na e-mailovú službu ProtonMail zameranú na ochranu súkromia. Dearlove, ktorý v rokoch 1999 až 2004 viedol britskú zahraničnú špionážnu službu známu ako MI6, pre agentúru Reuters povedal, že s uniknutými materiálmi by sa malo zaobchádzať opatrne vzhľadom na „kontext súčasnej krízy vo vzťahoch s Ruskom“. Toombs v e-maile uviedol, že on a jeho kolegovia si boli „vedomí tejto ruskej dezinformácie založenej na nelegálnom hackerskom útoku“. Ďalšie komentáre odmietol. Stuart, ktorý v roku 2016 predsedal britskej kampani Vote Leave, na e-maily neodpovedal. Shane Huntley, ktorý riadi skupinu Google pre analýzu hrozieb, pre agentúru Reuters uviedol, že webová stránka „English Coop“ bola prepojená s tým, čo spoločnosť vlastnená spoločnosťou Alphabet Inc pozná ako „Cold River“, hackerskú skupinu so sídlom v Rusku.

„Sme schopní to zistiť prostredníctvom technických indikátorov,“ povedal Huntley. Tiež uviedol, že celá operácia (od hackerských pokusov Cold River až po zverejnenie únikov) mala medzi sebou „jasné technické prepojenia“. Ruské veľvyslanectvá v Londýne a Washingtone neodpovedali na e-maily so žiadosťou o komentár. Britské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré pre MI6 vybavuje mediálne otázky, sa odmietlo vyjadriť. Na e-maily neodpovedali ani ďalší stúpenci brexitu, ktorých e-maily boli podozrivé zo šírenia na webovej stránke.

Zdroj