Domov Novinky Čínsky satelit a trosky ruskej protisatelitnej rakety

Čínsky satelit a trosky ruskej protisatelitnej rakety

Zdielať

Boli sme nedávno svedkami takmer stretu čínskeho satelitu s troskami ruskej protisatelitnej rakety?

Rusko v novembri vyhodilo do vzduchu jeden zo svojich starých satelitov pri raketovom teste, ktorý vyvolal nevôľu kvôli vesmírnym úlomkom, ktoré rozptýlil po obežnej dráhe Zeme. Čínsky satelit sa tak zdá sa, takmer zrazil s jedným z mnohých kusov trosiek, ktoré zostali po páde nedávneho ruského testu protisatelitnej rakety, informovali médiá. Keď Rusko v novembri 2021 odpálila jeden zo svojich starých satelitov pri raketovom teste, Americkí predstavitelia obvinili Moskvu z vykonania „nebezpečného a nezodpovedného“ útoku, ktorý vytvoril oblak trosiek a prinútil posádku Medzinárodnej vesmírnej stanice vykonať úhybné manévre. Rusko tieto obavy odmietlo a poprelo, že by vesmírny odpad predstavoval akékoľvek nebezpečenstvo, ale nový incident s čínskym satelitom naznačuje opak.

Pri najnovšom stretnutí sa čínska vedecká družica Tsinghua priblížila k úlomku až na 14,5 metra, informoval v stredu neskoro večer štátny denník Global Times. Správa dodala, že k „mimoriadne nebezpečnej“ udalosti došlo v utorok, pričom sa odvolávala na príspevok čínskych vesmírnych orgánov na sociálnych sieťach, ktorý bol medzičasom odstránený. Odborník na vesmírny odpad Liu Jing pre Global Times uviedol, že je zriedkavé, aby sa úlomky a vesmírne lode nachádzali len niekoľko desiatok metrov od seba, a dodal, že pravdepodobnosť zrážky bola tentoraz „veľmi vysoká“ a teoreticky si mala vyžiadať úhybné manévre.

Protisatelitné zbrane sú špičkové rakety, ktoré vlastní len málo krajín, a tento krok znovu vyvolal obavy zo stupňujúcich sa pretekov v zbrojení vo vesmíre – zahŕňajúcich všetko od laserových zbraní až po satelity schopné vytlačiť iné z obežnej dráhy. Išlo o štvrtý test, pri ktorom bola zasiahnutá vesmírna loď zo zeme, a pri ktorom vzniklo viac ako 1500 kusov sledovateľného orbitálneho odpadu. Minulý rok došlo k blízkym stretnutiam medzi čínskou vesmírnou stanicou a satelitmi prevádzkovanými spoločnosťou SpaceX Elona Muska, čo viedlo Peking k obvineniu USA z nezodpovedného a nebezpečného správania vo vesmíre.

Zdroj