Čína suverénne vedie v pretekoch o patenty na generatívnu umelú inteligenciu.
Čína je ďaleko pred ostatnými krajinami, dokonca aj pred USA, v oblasti generatívnej umelenej inteligencie, ako sú chatboti. Podáva šesťkrát viac patentov ako jej najbližší rival Spojené štáty. Podľa Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO), ktorá dohliada na systém spoločného uznávania patentov krajinami, generatívna umelá inteligencia, ktorá vytvára text, obrázky, počítačový kód a dokonca aj hudbu z existujúcich informácií, prudko rastie, pričom za posledné desaťročie bolo podaných viac ako 50-tisíc patentových prihlášok.
Štvrtina z nich bola podľa nej podaná len v roku 2023. „Je to oblasť, ktorá zažíva rozmach. Táto oblasť rastie čoraz väčšou rýchlosťou. A je to oblasť, v ktorej očakávame ešte väčší rast,“ povedal novinárom Christopher Harrison, manažér WIPO pre analýzu patentov. V rokoch 2014-2023 podala Čína viac ako 38-tisíc patentov GenAI v porovnaní so 6276 vynálezmi podanými Spojenými štátmi v rovnakom období, uviedla WIPO. Organizácia uviedla, že očakáva, že čoskoro bude podaná ďalšia vlna patentov, a plánuje v budúcnosti zverejniť aktualizáciu údajov, prípadne použiť GenAI na ilustráciu tohto trendu.
Harrison uviedol, že čínske patentové prihlášky pokrývali širokú oblasť odvetví od autonómneho riadenia cez vydavateľskú činnosť až po správu dokumentov. Podľa údajov sa na treťom, štvrtom a piatom mieste umiestnili Južná Kórea, Japonsko a India, pričom India rástla najrýchlejšie. Medzi najlepšími žiadateľmi boli čínsky ByteDance, ktorá vlastní videoaplikáciu TikTok, čínsky gigant v oblasti elektronického obchodu Alibaba Group a Microsoft, podporovateľ startupu OpenAI, ktorý vytvoril ChatGPT.
Zatiaľ čo chatboty so schopnosťou napodobňovať ľudskú reč už vo veľkej miere využívajú maloobchodníci a iné subjekty na zlepšenie služieb zákazníkom, GenAI má potenciál zmeniť mnohé ďalšie hospodárske odvetvia, ako napríklad vedu, vydavateľstvo, dopravu alebo bezpečnosť, uviedol Harrison z WIPO. „Údaje o patentoch naznačujú, že ide o oblasť, ktorá bude mať v budúcnosti hlboký vplyv v mnohých rôznych priemyselných odvetviach,“ povedal Harrison z WIPO a vyzdvihol vedecký sektor, v ktorom majú molekuly vytvorené GenAI potenciál urýchliť vývoj liekov.