Na konkurenčnú platformu prechádzajú hlavne používatelia nespokojní s politikou Elona Muska.
X (bývalý Twitter), bol v októbri 2022 prevzatý miliardárom Elonom Muskom a na sociálnej sieti prebehlo mnoho zmien. Časť používateľov nesúhlasila so zmenami, a prešla na konkurenčné platformy, najviac skloňovanou bol Mastodon. V prvej polovici januára 2023 sociálna sieť bez upozornenia vypla API pre aplikácie tretích strán, a k situácii sa dlhšie oficiálne nevyjadrila.
Medzi dotknutých klientov patrili populárne aplikácie ako Twitterrific, Echofone, Fenix a Tweetbot. Posledný menovaný sme používali v redakcii. Medzi symbol rastu Bluesky sa zaradila aj spoločnosť Microsoft. Hlavný referent pre komunikáciu Frank X. Chaw sa k situácii vyjadril nasledovne: „Snažíme sa byť tam, kde sa stretávajú naši zákazníci, partneri a dokonca aj konkurenti, a spolupracovať s nimi na miestach, ktoré nazývajú svojím domovom.“
Firma nevidí Bluesky len ako sociálnu sieť, ale ako platformu tvoriacu spojený digitálny ekosystém, ktorý posilňuje používateľskú skúsenosť a inovácie. Technologický gigant dodal, že platforma sociálnych médií podporuje inkluzívnejšie prostredie, ktoré je v súlade s jeho cieľom inkluzívnosti a posilnenia postavenia. Reklama na Bluesky nebola vylúčená, ale zatiaľ zostáva platforma bez reklám.
Sociálna sieť, ktorá získava peniaze od svojich investorov, plánuje zaviesť službu predplatného, ktorá bude poháňať tok príjmov a pokryje náklady na prevádzku servera. Zatiaľ nie je známe, či budú mať podniky a značky predplatné oddelené od bežných používateľov, ale bude zahŕňať prinajmenšom funkcie „ako nahrávanie videí vo vyššej kvalite alebo prispôsobenie profilu, napríklad farby a rámy avatara“.
X v posledných mesiacoch stratil znateľné množstvo svojich používateľov prechádzajúcich na konkurenciu, ako spomínaný Bluesky, ale aj CounterSocial, Discord, LinkedIn, Mastodon, Reddit a Threads. Samozrejme, väčšina internetových používateľov je registrovaných na viacerých podobných platformách súčasne, a napríklad Bluesky, X a Mastodon, ktoré aj napriek tomu že zdieľajú veľa podobných vlastností.
Konkrétna sieť nemusí byť uprednostnená len na základe faktorov ako podmienky používania, frekvencia reklám, alebo prívetivosti webstránky a pridruženej aplikácie. Dôležitým faktorom je, že či na sociálnej sieti je tvorca, ktorý konkrétneho používateľa zaujíma. Keďže to v praxi často dopadá tak, že sledovaní tvorcovia sú roztrúsení po viacerých platformách.
Niektorí prispievajú na viacero rôznych sietí, používatelia majú kontá na viacerých sieťach a ani negatívne zmeny nemusia znamenať ich odchod z platformy, pokiaľ je tam sledovaná osoba, ktorá neprešla na inú platformu. Z platformy X však odišlo viacero populárnych influencerov a celebrít s veľkou sledovacou základňou. Konkurenčný Thread počas svojho prvého týždňa získal viac ako 100 miliónov používateľov.
Treba však dodať, že za Threads stála dobre známa spoločnosť Meta a profil na novej sieti bol vytváraný na základe už existujúceho profilu na Instagrame, ktorý so svojou používateľskou základňou patrí medzi najväčšie platformy svojho druhu. Ani politika siete nepriateľská k súkromiu používateľa zásadne neovplyvnila nárast používateľskej základne, nakoľko obdobné praktiky má samotný Instagram.
X v tom čase obmedzil povolené množstvo príspevkov (kedysi „tweetov“) na maximálne 600 príspevkov za deň. Elon Musk vo vtedy novonadobudnutej spoločnosti urobil zásadné zmeny v manažmente, vrátane vyhodenia vtedajšieho CEO Paraga Agrawala. Samotná sieť prešla vizuálnou premenou, vrátane premenovania viacerých funkcií a zbavenie sa terminológie navodzujúca bývalý názov Twitter, ktorý bol premenovaný na súčasný X.
Odvtedy sa používatelia na svojich platformách sociálnych médií sťažujú na zhoršenú a menej ako príjemnú používateľskú skúsenosť s firmou X, pričom uvádzajú toxickú rétoriku a nepriaznivé nové podmienky, ktoré zahŕňajú používanie ich údajov na trénovanie modelov umelej inteligencie. V čase akvizície vtedajšieho Twitteru mal hodnotu 44 miliárd, jeho hodnota je ale v súčasnosti o cca. 72% nižšia.
Majetok samotného Elona Muska sa však blíži k hranici 500 miliárd, a je na ceste stať sa prvým človekom na svete s majetkom presahujúcim magickú hodnotu 1000 miliárd. Vzhľadom k používanému formátu dlhých čísel, by Elon Musk v USA a niektorých iných oblastiach získal status prvého trilionára. To že sa jedna časť portfólia prepadá alebo negeneruje príliš veľký zisk, neznamená nutne neúspech.
Obdobne to má Microsoft, ktorej hlavný a najznámejší produkt operačný systém Windows samotný negeneruje zásadné príjmy, je však dôležitý pre generovanie príjmov z iných služieb spoločnosti.