Domov Novinky Bez internetu si dovolenku už nevieme predstaviť

Bez internetu si dovolenku už nevieme predstaviť

Zdielať

Z prieskumu spoločnosti ESET a Seznam.cz vyplynulo, že najčastejšie sa počas voľna nezaobídeme bez smartfónu, veľakrát podceňujeme riziká spojené so zdieľaním informácií na webe.

Leto 01

Prístup na internet počas dovolenky preferuje alebo ho priamo vyžaduje 90% z nás. Celkom 85% obyvateľov Českej republiky malo na poslednej dovolenke smartfón, tablet, notebook či iné zariadenie pre prístup k internetu. Vyplynulo to z prieskumu, ktoré spoločne realizovali spoločnosti ESET a Seznam.cz a ktorý prebiehal v apríli tohto roka na vzorke 778 ľudí.

Leto 02

Pre 17% účastníkov prieskumu je dôležité, aby mali na dovolenke prístup k internetu. Celkom 73% opýtaných pripojenie k internetu víta, ale nie je kľúčové. Internet na dovolenke odmieta len 10% účastníkov prieskumu. Celkom 85% opýtaných malo na poslednej dovolenke so sebou nejaké zariadenie na prehliadanie internetu.

Leto 03

Ide o 89% mužov a 79% žien. Najčastejšie vo vekovej skupine 10 až 24 rokov (91%), najmenej vo veku 45 a viac rokov (66%). Celkom 96% z tých, ktorí mali so sebou na dovolenke a notebooku alebo smartfón sa jeho prostredníctvom pripojilo k internetu. Najčastejšie sa ľudia na dovolenkách pripájajú cez smartfón (70%), menej cez notebook (34%) a tablet (22%).

Leto 04

Bezmála dve tretiny (60%) respondentov sa počas dovolenky aspoň raz pripojí k verejnej Wi-Fi sieti. Z tejto skupiny však každý piaty používateľ (20%) nepoužíva žiadny antivírus. V prípade krádeže bude mať ľahšie pozíciu celkovo 31% používateľov, ktorí pre svoje mobily, počítače alebo tablety používajú tzv. Anti-theft nástroje.

dovolenka-leto-mobil

Celkom 11% respondentov, ktorí si svoje zariadenia na pripojenie na internet vozia so sebou, ich má všetky chránená ako s pomocou antivírusu, tak anti-theft nástrojov. Tretina respondentov (33%, tj. 42% tých, kto na dovolenke používajú internet) zdieľa v priebehu dovolenky svoje fotografie na sociálnych sieťach. Častejšie umiestňujú fotografie na internet už počas dovolenky mladí ľudia (43% vo veku 10 až 24 rokov) a ženy (37%).

Leto

Prekvapivé je zistenie, že viac ako tretina opýtaných (39%) používa počas dovolenky internetové bankovníctvo, z toho 13% bežne a 26% výnimočne. Častejšie muži, ľudia v strednom veku a ľudia s vyšším vzdelaním. Bežnejšie je používanie internetového bankovníctva pri dovoleniek na chalupe, v kúpeľoch alebo pri poznávacích zájazdoch, najmenej pri mori.

Zdroj: ESET