Domov Reportáže Arduino Uno a Crowduino MCA01328A sú podobné

Arduino Uno a Crowduino MCA01328A sú podobné

Zdielať

Arduino a Crawduino patria medzi otvorený hardvér. Sú základom mnohých fanúšikov programovania a taktiež ponúkajú neobmedzenú škálu možností na vytvorenie najrôznejších projektov. Arduino Uno a Crowduino MCA01328A sú takmer totožné dosky, na ktorých sa nachádzajú najrôznejšie súčiastky.

Arduino_Crawduino

Oba majú základ postavený na ATmega328 čipe, ktorý je obohatený 2 kB SRAM a 1 kB EEPROM pamäťou. Oba tieto zariadenia majú aj Flash pamäť s veľkosťou 32 kB, kde je možné nahrať script, ktorý má Arduino, alebo Crowduino vykonávať.

Arduino_Crawduino2

Vďaka Flash pamäti sa nahratý Script v zariadení uchová aj po odpojení z napájania a tak sú tieto zariadenia ihneď po opätovnom napájaní schopné vykonávať úlohy. Oba zariadenia vyzerajú takmer ako vajce vajcu, no nie sú si až tak celkom podobné.

Arduino_Crawduino_cip

Craoduino je lacnejšou obdobou Arduina, jeho hlavnou výhodou oproti Arduinu je v tom, že má na doske integrované Xbee konektory a taktiež aj Xbee čip, vďaka tomu môže komunikovať s iným Xbee čipom ,čo sa využíva napríklad pri zázname teploty a následne posielaním daných údajov o teplote na internet.

Arduino_Crawduino4

Pri Arduine táto možnosť nie je integrovaná na doske, v prípade, že ho chce používateľ využívať podobným spôsobom, musí si zakúpiť takzvaný shield, ktorý mu umožní posielať dané packety vrámci wi-fi siete. Dosah týchto zariadení je 30-80 metrov v závislosti od použitia v exteriéry, či interiéry. Vzhľad výkonového čipu ju Crowduina je iný, ako u Arduina.

Arduino_Crawduino5

Crawduino ponúka širší výber možností, nakoľko vyšlo neskôr, ako pôvodné Arduino a stále sa zdokonaľuje a je označované aj ako kompatibilná Arduino doska. Arduino IDE – softvér pre editáciu a písanie scriptov je plne kompatibilný s oboma zariadeniami. Tvorí ho zjednodušený jazyk C. Medzi najrozdielovejšie možnosti patrí možnosť zvoliť si výstup pinov na 5V, alebo 3,3V, Xbee socket, Iný je aj systém napájania Crawduina, Arduino bolo možné napájať koncovkou, akou sa napájajú dnešné tlačiarne a taktiež jackom. Crowduino je možné napájať iba prostredníctvom jacku, alebo miniUSB.

Informácie o doskách:

 Mikrokontróler  ATmega328
Operačné napätie  5V (USB)
Doporučené vstupné napätie  7-12V
Limit vstupného prúdu  6-20V
 Digitálne I/O vstupno-výstupné piny  14 z toho 6 pre PWM moduláciu
 PWM kanály  6
 Analogové vstupné piny  8
 Jednosmerný prúd pre I/O pin  40 mA
 Jednosmerný prúd pre 3.3V pin  50 mA
 Flash pamäť  32 KB z ktorých
0.5 KB je použitých ako bootloader
 SRAM  2 KB v čipe
 EEPROM  1 KB v čipe
 Frekvencia procesora  16 MHz

Oba zariadenia sú totožne výkonné, ponúkajú iba zopár tolerantných rozdielov, ktoré je možné kompenzovať za pomoci použitia Shieldov. Arduino dodáva svoje zariadenia aj s rôznymi knižnými tutoriálmi v takzvaných Starter Kit, ktorý obsahuje aj vodiče s podrobným popisom. Crowduino sa predáva za približne 18 dolárov na AliExpress-e. V slovenských obchodoch sa pohybuje cena Arduina UNO okolo 20 eur a Xbee shield približne 45-55 eur. K obom zariadeniam je k vytváraniu doporučené využívať Breadboard.