Domov Novinky Apple Watch Series 10. Oplatí sa upgrade?

Apple Watch Series 10. Oplatí sa upgrade?

Zdielať

Apple Watch nepriniesli revolučné zmeny, niekomu sa však nový model oplatiť môže.

Apple Watch Series 10 sú momentálne na Slovensku dostupné v predpredaji, a prvé kusy dorazia do rúk majiteľov 20. septembra. Chytré hodinky napredujú pomaly, podobne ako hodinky konkurencie, a je čoraz ťažšie obhájiť si nákup nového modelu. Apple Watch Ultra sa tento rok dočkali len čiernej verzie, a SE neboli aktualizované vôbec. Pozrieme sa teda na to, čo všetko sa zmenilo a komu sa oplatí nový model.

Ako prvé sa na hodinkách, či už klasických alebo chytrých, všimne dizajn. Séria 10 sa v zásade veľmi neodlišuje od predchodcu, ponúka však väčší, až 46 mm displej, čím prekonáva aj sériu Ultra. Hodinky sú taktiež tenšie s viac zaoblenými rohmi a majú väčší pomer displeja k celkovému povrchu prednej strany. V štandardnej verzii sú podobne ako predchodca z hliníka, v príplatkovej verzii je však nerezová oceľ nahradená titánom, ktorý je okrem iného ľahší.

Rozdiel je aj vo farbách, predchodca ponúkal farby strieborná, hviezdne svetlo, polnočná a PRODUCT(RED) – červená. Nová verzia ponúka striebornú, ružové zlato a štýlovú Jet Black, podobne ako kedysi iPhone 7, ktorý však potreboval kryt, lebo farebné prevedenie nebolo moc trvácne. Titánová verzia ponúka farby strieborná, zlatá, bridlicová a prirodzený titán. Predchodca z nerezovej ocele ponúkal striebornú, zlatú a grafitovú farbu.

Displej používa podobnú technológiu, ale pri pohľade z bočných uhlov vie byť až o 40% jasnejší. Taktiež má rýchlejšiu obnovovaciu frekvenciu v Always-on móde, čo na vybraných ciferníkoch umožní zobrazovať sekundovú ručičku. Taktiež pribudli ciferníky špeciálne upravené pre väčší displej. Nový čip sľubuje vyšší výkon a je viac kompaktný. Taktiež zaisťuje funkcie, ktoré sú v sérii 10 novinkou.

Detekcia spánkového apnoe medzi ne nepatrí, tá je dostupná aj v o generáciu staršom čipe, a teda funguje aj na Apple Watch Series 9 a Ultra 2. Detekcia teploty sa rozširuje zo zápästia aj na teplotu vody, pričom podporovaná hĺbka je do 6 metrov, čo ju určuje na plávanie a šnorchlovanie. S tým súvisí aplikácia Hĺbkomer a Oceanic+, ktorá prichádza z rady Ultra aj na základný model.

Mikrofón podporuje funkciu izolácia hlasu a potláčanie vetra v pozadí. Reproduktor bol redizajnovaný, a umožní prehrávať aj hudbu a podcasty bez nutnosti Bluetooth alebo AirPlay príslušenstva. Veľa používateľov poteší aj rýchlejšie nabíjanie, z 0% na 80% sa vie novinka nabiť už za pol hodinu, starším generáciám od série 7 to trvalo 45 minút.

Series 10 teda nepriniesli oproti 9-tke zásadné novinky, a majiteľom predchádzajúceho modelu sa teda upgrade neoplatí. Niektoré novinky nie sú podstatné dokonca ani pre majiteľov starších modelov Series 7 a dokonca Series 6. Majitelia posledného spomínaného modelu, ktorý vyšiel v roku 2020, však už teoreticky môžu mať problém so zdravím batérie, čo je pri jednodňovej výdrži podstatný fakt, a výmena batérie je proste neekonomické riešenie, nehovoriac o strate vodeodolnosti.

Niekoho môže potešiť nová titánová verzia príplatkovej verzie hodiniek, vzhľadom k cenovke 849 eur (46 mm), ktorá je veľmi blízko k cene Watch Ultra 2, ktoré sú tiež z titánu, je ale cieľovka veľmi otázna. Priplatiť si 50 eur má totiž zmysel už len kvôli samotnej dvojnásobnej výdrži batérie, nehovoriac o tom že o dva-tri roky sa takéto hodinky budú dať predať oveľa výhodnejšie na bazári pri kúpe nového modelu.

Potencionálni zákazníci sú však aj majitelia Watch SE. Séria SE (Special Edition) je v podstate osekaný základný model, a nový model hodiniek už prináša viacero rozdielov oproti staršiemu modelu SE, nehovoriac o možnom probléme so zdravím batérie pri modeloch kúpenými pred viac ako dvoma rokmi. V skratke – nákup najnovšej generácie sa oplatí hlavne majiteľom hodiniek spred pár generácií.

Zdroj