Domov Novinky Apple predstavil nové iPady a príslušenstvo

Apple predstavil nové iPady a príslušenstvo

Zdielať

Po dlhšej prestávke sme sa dočkali nového iPadu Air, iPadu Pro, Apple Pencil a Magic Keyboard.

Na utorkovom evente v netradičnom čase výrobca predstavil nové tablety a príslušenstvo k nim. Ako prvé boli predstavené iPady Air, čiže zariadenia ktoré sú vo svete tabletov medzi špičkou, ale v rámci iPadov sú „len“ akousi strednou triedou, v podstate mierne osekaný iPad Pro s citeľne nižšou cenovkou. Po novom okrem 11“ modelu pribudne aj väčší, 13“ variant, ktorá doteraz bola rezervovaná pre sériu Pro.

Displej ostáva na technológii IPS LCD, ktorú Apple označuje ako Liquid Retina, dizajn sa však okrem väčšej uhlopriečky zobrazovacej plochy dočkal malých zmien. Predný fotoaparát bola umiestnená do stredu dlhšej hrany, čo je výhoda pri používaní na šírku a taktiež pri používaní externej hardvérovej klávesnice, a reproduktory sú na oboch stranách a nie spoločne na jednej strane, čo vytvára lepší dojem sterea. Výrobca taktiež udáva, že 13“ variant má dvojnásobok basov. Najväčšou zmenou pod kapotou je použitie M2 čipu.

Predchodca mal M1 čip, a firma udáva až 3-krát vyšší výkon ako iPad Air 4. generácie s čipom A14 Bionic, ktorý bol na trh uvedený na jeseň 2020. Po vzore iPadu Pro s M2 čipom začala novinka podporovať funkciu Hover pre Apple Pencil, ktorú ocenia hlavne grafici. Medzi ďalšie novinky patrí podpora Wi-Fi 6E a väčšie kapacity úložiska. Staršia generácia s M1 čipom poskytovala 64GB alebo príplatkové 256GB úložisko, nová generácia štartuje na 128GB a maximálna kapacita siaha (až k na tablet vysokej hodnote) 1TB.

Zadný fotoaparát zostáva v podstate nezmenený. Aj napriek podpore Smart HDR 4 je vhodný na skenovanie dokumentov, ktoré s pomocou vhodnej aplikácie ktorá vie skeny upraviť vyzerajú dobre. Na bežné fotografovanie to stále nie je, zvlášť v zhoršených podmienkach. Predaj na Slovensku začne 15. mája a cenovka pre 11“ model s kapacitou 128GB a bez podpory mobilných sieti je stanovená na 699 eur. Jeho 13“ variant je o 250 eur drahší, s cenou 949 eur.

Tradične zaujímavejší je high-endový iPad Pro, ktorý sa po veľkom redizajne v 2018, s následným pridaním ultraširokouhlého snímača fotoaparátu v roku 2020, dočkal malých dizajnových zmien. Tablet je veľmi tenký, 11“ model má hrúbku len 5,3 mm, 13“ variant má ešte nižšiu hrúbku, len 5,1 mm. Uvítali by sme zachovanie pôvodnej hrúbky kvôli možnosti zachovania veľkosti batérie, výrobca však udáva stále výdrž 10 hodín na jedno nabitie, aj vďaka úspornejšiemu M4 čipu.

Predný fotoaparát sa po vzore iPadu Air presúva na stred dlhšej hrany. Zadná strana sa tiež dočkala malej zmeny vo výbežku na kameru. Pribudol nový adaptívny blesk, ktorého hlavný účel je uľahčiť skenovanie dokumentov a teda pomôcť pri odstraňovaní nežiaducich tieňov. Funguje natívne s aplikáciou Súbory, Poznámky, zabudovanou aplikáciou Kamera a taktiež s aplikáciami tretích strán.

Čo však ubudlo je ultraširokouhlá kamera. Snímače v iPadoch, vrátane série Pro, nie sú vhodné na bežné fotografovanie, a ultraširokouhlý snímač mal citeľne nižšiu kvalitu (a mierne nižšie rozlíšenie 10 MPx) ako hlavný snímač, čo mohol byť dôvod, spolu so snahou stenčiť tablet, aby tento sekundárny snímač bol odstránený. iPad Pro po prvýkrát dostáva OLED displej, čím nahrádza mini-LED v predchádzajúcich 12,9“ modeloch série Pro.

Pri OLED displejoch farbu a jas generujú samotné pixely, oproti mini-LED technológii je však nevýhodou nižší jas. Preto výrobca vyvinul OLED displej z dvoch panelov pre vysoký jas, ktorý pre SDR a HDR obsah na celej ploche dosahuje hodnotu 1000 nitov a pre HDR obsah je dostupný špičkový jas 1600 nitov. Technológiu nazval Tandem OLED, displej dostal označenie Ultra Retina XDR a prichádza na modely oboch veľkostí.

Na rozdiel od Apple Watch a iPhone Pro s minimálnou zobrazovacou frekvenciou 1 Hz, je pri iPadoch je na úrovni 10 Hz, čo bude dôvodom prečo tablety nepodporujú Always-on displej a výrobca si zrejme necháva túto funkciu pre ďalšie generácie. Ďalším vylepšením pre displej, po vzore Pro Display XDR, ktorý sa s nanotextúrou predával u nás za 6399 eur, je spomínaná nanotextúra. Je dostupná za príplatok pre modely s kapacitou 1TB a 2TB.

Základom tabletu je doteraz nepredstavený čip M4. Obsahuje 10-jadrové CPU so štyrmi výkonnými jadrami a šiestimi úspornými jadrami. Je založený na 3 nm technológii druhej generácie a poskytuje o 50% vyšší výkon CPU ako M2 v predchádzajúcom iPade Pro. Umožňuje až 4-násobne rýchlejšie vykresľovanie, napríklad pri renderovaní videa. Neural Engine zvládne 38 biliónov operácii za sekundu, čo znamená 60× vyššiu rýchlosť ako mal prvý Neural Engine v A11 Bionic.

Funkcie známe zo série čipov M3 ako Dynamic Caching a dekóder kódeku AV1 sú prítomné, podobne ako hardvérová akcelerácia mesh shading a ray tracing pre realistické vykresľovanie svetla. Za zmienku stojí spomenúť, že M4 čip v modeloch s kapacitou 256GB a 512GB má o jedno výkonné jadro menej. Podobne je to s kapacitou pamäte, kde 256GB a 512GB modely majú 8GB RAM, tie s kapacitou 1TB a 2TB majú 16GB RAM.

Apple udáva, že M4 čip dokáže dať rovnaký výkon ako M2 pri polovičnej spotrebe, a taktiež že M4 dá rovnaký výkon ako posledný PC čip pri štvrtinovej spotrebe a že M4 má až štvornásobne výkonnejšiu GPU ako M2. Okrem spomínanej ultraširokouhlej kamery z iPadu ubudla podpora mmWave 5G a možnosť vložiť do cellular modelov fyzickú SIM kartu.

Teda jediná možnosť je využitie eSIM, čo môže v niektorých krajinách a destináciách predstavovať z dôvodu nepodpory eSIM zo strany operátorov problém. Znížila sa aj hmotnosť. 11“ M4 model má 444 gramov oproti modelu s M2 čipom a jeho hmotnosťou 466 gramov. Väčší 13“ model má 579 gramov oproti jeho 12,9“ M2 náprotivku s hmotnosťou 682 gramov. Týmto sa dostali pod úroveň hmotnosti korešpondujúcich verzií iPadu Air.

Čo zarmúti mnohých kupcov, šetrilo sa aj na balení a súčasťou už nebudú Apple nálepky. Týka sa to všetkých novopredstavených iPadov, teda aj rady Air. iPady Pro sa začnú na Slovensku predávať 15. mája a základný 11“ model s kapacitou 256GB bez podpory mobilných sietí začína na úrovni 1199 eur. Cäčší variant stojí v základnej konfigurácii až 1549 eur, príplatok za väčší displej je teda 350 eur.

Pre zaujímavosť, iPad Pro v plnej konfigurácii, teda 13“ displej s nanotextúrou, 2TB úložisko a s podporou mobilných dát stojí astronomických 3139 eur. A to bez klávesnice, stylusu či krytu.

Okrem iPadov bolo predstavené aj nové príslušenstvo. Spoznali sme tak už štvrtú verziu Apple Pencil, ktorá dostala príznačné označenie Pencil Pro. V prípade že používateľ vlastní starší Apple Pencil a kúpi si jeden z novo predstavených iPadov, treba si dávať pozor na kompatibilitu. S novým iPadom Air šiestej generácie (M2 čip), a iPadom Pro 11“ piatej generácie, resp. 13“ modelom siedmej generácie (oboje M4 čip) spolupracuje len Pencil Pro a Pencil s USB-C konektorom.

V prípade vlastníctva Pencil 2 k starším iPadom Pro/Air/mini bude teda treba zakúpiť aj nový stylus. Malým šťastím je, že verzie 2 aj Pro stoja zhodne 149 eur, verzia s USB-C konektorom je lacnejšia (nemá senzor prítlaku v porovnaní s Pencil 2) a stojí 95 eur. Ceny sú uvedené v čase písania článku. Pencil Pro prináša nové užitočné funkcie. Nový snímač v Pencil Pro umožňuje používateľom stlačením príslušenstva vyvolať paletu nástrojov na rýchle prepínanie nástrojov, váh čiar a farieb.

Okrem toho nový gyroskop umožňuje používateľom otáčať Pencil Pro na presné ovládanie tvarovaných nástrojov pera a štetca. Vďaka haptic enginu, pri používaní niektorých funkcií cítiť praktickú vibračnú odozvu. Zaujímavá je podpora služby Find My, ktorá umožňuje lokalizovať stratený stylus. Spomínaná kompatibilita je len s najnovším iPadom Air (M2) a iPadom Pro (M4), a to z dôvodu nového magnetického rozhrania na týchto iPadoch ktoré funguje len s touto verziou Pencil a staršie verzie stylusu s magnetickým nabíjaním sú teda nekompatibilné.

Okrem Apple Pencil bola predstavená aj nová Magic Keyboard, ktorej predchádzajúca generácia sa „preslávila“ svojou cenou. Je ľahšia a tenšia pri zachovaní rovnakej plávajúcej konštrukcii. Podpierka na dlane je z hliníka, a obsahuje nový funkčný rad kláves pre ovládanie jasu, hlasitosti, médií a iných funkcií. Trackpad je väčší s haptickou odozvou, a podľa Apple prináša rovnaký zážitok ako na MacBookoch.

Dodáva sa v dvoch farbách, bielej a vesmírne čiernej, ktoré krásne dopĺňajú nové iPady Pro. Ako ponuka farieb dáva tušiť, klávesnica je kompatibilná len s najnovšími iPadmi Pro (M4), majitelia starších iPadov, ktorým z novej Magic Keyboard chýba funkčný rad kláves, musia siahnuť po riešení výrobcu tretej strany. Cena zostáva rovnaká, pre 11“ modely je na úrovni 349 eur, pre väčšie 13“ modely je cenovka 399 eur. Začiatok predaja sa zrejme mierne oneskorí v porovnaní s iPadmi, nakoľko Apple Premium Resellery udávajú dobu dodania do 2 týždňov.

1, 2, 3