Predstavovanie noviniek zabralo vyše hodiny a pol.
O 19:00 nášho času začal stream eventu s názvom „It’s Glowtime“, na ktorom Apple predstavil nové AirPody, Watche a iPhony. Úvodné video sa začalo uvedením príkladov ako rozličné Apple zariadenia pomáhajú rôznym ľudom s handicapom v ich živote. Ako prvé boli predstavené nové hodinky – Apple Watch Series 10. Očakávaný veľký redizajn ako bol v prípade iPhonu 10 (X) sa nekonal, nastali však zmeny, ktoré môžu ovplyvniť používanie hodiniek.
Displej je výrazne väčší, dokonca mierne väčší ako na modeloch série Ultra. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou základného modelu hodiniek je väčší o 30%. Dizajn je taktiež tenší, Series 10 sú o takmer 10% tenšie ako Series 9, čo však neovplyvnilo výdrž batérie, ktorá zostala na rovnakej úrovni, ktorú klasicky označuje ako 18 hodín bez low power módu, v praxi však vydržia viac ako deň – pokiaľ nenastane napríklad dlhý workout ako túra v horách.
Vylepšenia sa dočkal aj displej. Odhaľovaný microLED tu tak skoro nebude, novinka však ponúka až o 40% vyšší jas pri pozeraní z bočných uhlov. Pri zariadeniach ako iMac to až taký zmysel nemá, pri hodinkách na ktoré sa pravidelne pozeráme z rôznych uhlov to je vhodné vylepšenie. Drobným vylepšením je sekundová ručička, čas sa teda aktualizuje na displeji každú sekundu a nie minútu.
Hudbu a podcasty si používateľ bude môcť vypočuť aj cez zabudované reproduktory bez použitia Bluetooth slúchadiel alebo AirPlay reproduktorov, doteraz sa dalo len telefonovať a využívať reproduktor na systémové zvukové notifikácie. Nové hodinky sa taktiež výrazne rýchlejšie nabíjajú, z 0 na 80% sa nabijú už za 30 minút. Prvé rýchle nabíjanie sa objavilo so Series 7, a vyžadovalo si silnejšiu verziu nabíjačky, čo mohol byť problém pre majiteľov nabíjacích dockov.
Hoci už Series 6 sa nabíjali mierne rýchlejšie, ale bez nutnosti vyššieho výkonu. Príplatková verzia z nerezovej ocele bude nahradená titánom. Ako výsledok verzia z titánu váži o 20% menej ako Series 9 z nerezovej ocele, čo pre niekoho môže byť tiež rozhodujúcim faktorom pri výbere modelu hodiniek. Pribudli nové farby Natural, Gold a dark Slate Gray a spoločnosť taktiež zaktualizovala svoje Milanese Loop náramky aby sa hodili k novým farbám.
Tradične sa hodinky dočkali nového čipu. Nový S10 SiP (System in Package) využíva novú neurónovú sieť na potláčanie hluku v pozadí pri telefonovaní s hodinkami. Existujúce hodinky už dokážu informovať o fibrilácií predsiení (Afib) a teplote na zápästí, Watch Series 10 dokážu detegovať spánkové apnoe, čo je v skratke krátke prerušenie dýchania počas spánku.
Spoločnosť zdôraznila, že až 80% prípadov spánkového apnoe môže byť nediagnostikovaná. Funkcia prešla klinickými testami, a čaká na potvrdenie od americkej FDA a regulátorov z iných krajín, vrátane európskych. Bude taktiež dostupná na Series 9 a Ultra 2 formou softvérovej aktualizácie. Hodinky získavajú aj nový hĺbkomer do 6 metrov hĺbky a merač teploty vody pre kúpaliská a plavárne.
Druhou z aplikačných noviniek je aplikácia Tides pre surfovanie, rybárčenie a celkové „hranie sa s vlnami“. Watch Ultra samotné sa nedočkali žiadneho vylepšenie. Gigant predstavil len novú farebnú variantu Satin Black a nové náramky Milanese Loop a Hermes, ktoré ladia s novou farbou titánu. Cena začína od 449 eur za GPS model a 42 mm uhlopriečku, verzia s LTE a 42 mm uhlopriečkou začína na 569 eur.
Cena titánových Series 10 začína na 799 eur a môže sa vyšplhať až na 899 eur, čím sa vyrovná cene Watch Ultra 2, ktoré bez prémiového náramku tiež stoja 899 eur. Vylepšenia sa dočkala aj séria AirPodov. Predstavené boli AirPods 4, nová verzia základných AirPodov. Spoločnosť sa snaží vytvoriť tvar slúchadiel, ktoré sadnú čo najviac ľudom a použila na to 50 miliónov dátových bodov.
Sľubujú bohatšie basy a krištáľovo čisté výšky s osobným Spatial Audio a podporujú aj izoláciu hlasu pre čisté hovory. AirPody 4 majú menšiu nabíjaciu krabičku s USB-C portom, ktorá zabezpečí celkovo až 30 hodín prehrávania hudby. Krabička bude taktiež podporovať MagSafe. Vyššia verzia AirPodov 4 sa odlišuje okrem ceny aj podporou aktívneho potláčania hluku.
Okrem adaptívneho audia pribudne neskôr aj detekcia konverzácie. Základné AirPody 4 budú stáť na Slovensku 149 eur, za aktívne potláčanie hluku sa priplatí 50 eur. Veľké AirPody Max dostali len kozmetickú úpravu. Pribudli nové farby Midnight, modrá, fialová, oranžová a Starlight a Lightning port na nabíjanie bol aktualizovaný na USB-C. O podpore rýchleho nabíjania nebola žiadna zmienka.
AirPody Pro 2 sa dočkajú nových zdravotných funkcií súvisiacich so sluchom. Podľa WHO, až 1,5 miliardy ľudí na svete môže trpieť stratou sluchu. S pomocou Apple Hearing Study a aplikáciou na meranie hluku na Watch, firma sa snaží vyvinúť nové vlastnosti pre AirPody, ktoré by mohli pomôcť takýmto ľuďom. Až 80% dospelých nemalo svoj sluch otestovaný za posledných 5 rokov, a gigant pridáva klinicky overený test pre používateľov AirPodov Pro a iPhonu.
Vďaka aplikácii Zdravie a pravidelným testom test sľubuje kontrolu nad stratou sluchu, po ktorom sa správanie AirPodov Pro upraví formou počúvacieho profilu a aplikuje sa aj na hudbu, filmy a iné audio naprieč všetkými používateľovými zariadeniami. Funkcia prichádza do viac ako 100 regiónov a krajín formou softvérovej aktualizácie. Samozrejme, nie je to náhrada načúvacieho prístroja, už len kvôli tomu že batéria AirPodov veľa nevydrží.
Najočakávanejšou novinkou boli iPhony. Predstavenie začalo šasi, novinka má nový letecký hliník a o 50% tvrdší keramický štít. V slnečnom počasí môže displej dodať 2000 nitov, podobne ako v prípade iPhonu 14 Pro (Max) a v tme sa jas vie znížiť na 1 nit. Displej iPhonu 16 má uhlopriečku 6,1″ a väčší iPhone Plus s väčšou batériou má 6,7″.
Prichádza akčné tlačidlo z iPhonu 15 Pro (Max), ktoré je programovateľné. Úplnou novinkou je však tlačidlo na ovládanie fotoaparátu, ktoré umožňuje rôzne funkcie týkajúce sa kamery a funguje aj s aplikáciami tretích strán. Základom telefónu je čip A18, čím sa preskakuje A17 Pro z iPhonu 15 Pro. Nový čip je v strojom učení 2× rýchlejší ako predchodca s čipom A16.
Taktiež má o 17% väčšiu šírku pásma systémovej pamäte, čo umožňuje efektívnejší prístup ku generatívnym modelom a využíva 3 nm výrobný proces druhej generácie. Kombinácia jadier je klasická, dve výkonné jadrá a štyri úsporné jadrá. Výkon CPU je v porovnaní s iPhonom 12 (A14 Bionic) vyšší o 60%. Pri tom všetkom spotrebuje o 30% menej energie ako A16. GPU je 5-jadrová.
Oproti iPhonu 12 je dvojnásobne rýchlejšia, predchodcu iPhone 15 prekonáva o 40%. Pri rovnakom výkone má o 35% nižšiu spotrebu. Následne padla reč na umelú inteligenciu v podaní Apple, Apple Intelligence. Väčšina noviniek bola spomenutá v našom článku z WWDC. Spomenieme napríklad možnosť vyhľadať vo Fotkách konkrétneho človeka s oblečením konkrétnej farby.
Siri má zvládnuť aj komplikovanejšie viac-krokové príkazy. Žiaľ, Apple Intelligence bude dostupná najskôr len v americkej angličtine a v decembri v lokalizovanej angličtine pre Austráliu, Kanadu, Nový Zéland, Južnú Afriku a Spojené kráľovstvo. V ďalšom roku sa dočkáme už len čínštiny, francúzštiny, japončiny a španielčiny. Slovenčina a čeština sú v nedohľadne, aj pri rozšírenom jazyku ako je nemčina nie je známe, kedy bude podporovaná.
Ďalším príkladom využitia umelej inteligencie je možnosť zamerať fotoaparátom na objekt a automaticky vyhľadať informácie, ako otváracie hodiny reštaurácie alebo plemeno psa. Obrázky sa dajú odoslať iným aplikáciám, ako ChatGPT a Google, pričom bude prehľad, aké informácie sa odosielajú, sľubuje Apple. Dúfame že tam bude možnosť nezdieľať metadáta, hlavne tých s GPS súradnicami.
Tieto funkcie sa dostanú do Camera Control, nového tlačidla na boku iPhonu. Staršie iPhony bez tohto HW tlačidla funkciu zrejme nedostanú, čo by čiastočne dávalo zmysel (aj keď majiteľov nepoteší) nakoľko najstarší iPhone s podporou Apple Intelligence je iPhone 15 Pro (Max) a je to jediný model s jej podporou a absentujúcim Camera Control tlačidla.
Nové fyzické fotografické tlačidla je pokryté zafírovým kryštálom a materiálom z nehrdzavejúcej ocele vo farbe, ktorá je zhodná s farbou telefónu. Je to kombinácia silového a taptického enginu, ktorý zabezpečuje responzívnu haptickú odozvu ako na klasickom fotoaparáte s fyzickou spúšťou. Podporuje rôzne gestá, rozlišuje medzi pritlačením a stlačením.
Pri ľahkom dvojitom stlačení sa zas zobrazia ovládacie prvky ako zoom, hĺbka poľa, expozícia a iné. Funguje aj s aplikáciami tretích strán, nie je teda limitované na zabudovanú aplikáciu na fotografovanie. Hlavný fotoaparát, tzv. 1x zoom, má ohniskovú vzdialenosť klasických 26 mm, 2 um quad-pixel, ktorý umožňuje zo 48 MPx snímača vytvoriť 12 MPx fotografiu s vysokou svetelnou priepustnosťou, tzv. pixel binning.
Rozlíšenie je od modelu 14 Pro (Max), resp. iPhone 15, 48 MPx, a teda umožní 2× teleobjektív pri rozlíšení 12 MPx. Rovnako bude možné odfotiť 24 MPx fotografie, kde sa vyváži viac detailov s vyššou svetelnou priepustnosťou. Ultraširokouhlý fotoaparát síce na základnej rade ostáva na úrovni 12 MPx, prepustí však 2,6× viac svetla. Makrofotografie sú tak ešte lepšie, a spoločnosť tak prezentuje snímače základného iPhonu ako 4v1 (macro, 0,5×, 1× a 2×).
Po novom aj základná séria umožní nahrávať priestorové videá pre Apple Vision Pro. iPhone 16 prináša až o 30% vyšší dlhodobo udržateľný herný výkon, a prináša hardvérovo akcelerovaný ray tracing. Umožní hrať konzolové AAA hry, ktoré predtým fungovali len na iPhone 15 Pro (Max) a prípadne iPadoch Pro/Air s čipom série M1 a vyšším. Satelitná komunikácia a správy cez satelit sa rozširujú do nových 17 lokalít.
Z našich geografických susedov ju však dostane len Rakúsko. Slúži na núdzovú komunikáciu na miestach, kde nie je mobilné pripojenie a Wi-Fi nejde použiť. Našťastie v Európe je takýchto miest málo a 2G signál funguje na väčšine územia Európy, problémom je to skôr v USA kde v rozľahlých odľahlých prériách často nie je žiaden signál. Nové iPhony taktiež podporujú Wi-Fi 7.
Viac očakávaná je však séria Pro, ktorá je už tradične zaujímavejšia. Ponúkne väčšie displeje, 6,3″ a verzia Max obrovských 6,9″, čím sa pomaly blíži k starším modelom iPadu mini. Šasi dostalo farby Black Titanium, White Titanium, natural Titanium a nový Desert Titanium. Vďaka optimalizácii batérie, väčšej batérii a lepšiemu manažmentu spotreby tak iPhony 16 Pro (a hlavne Max) budú smartfóny spoločnosti s najdlhšou výdržou v histórii.
Hardvérovým základom je vylepšený čip A18 Pro. Neural Engine stále zvládne 35 TOPS, ale má o 17% vyššiu šírku pásma, podobne ako slabší A18. 6-jadrová GPU je o 20% rýchlejšia ako v A17 Pro a CPU je o 15% výkonnejšie. Rýchlosť USB portu sa však nezmenila, základné iPhony sú dokonca stále na úrovni USB 2.0. ProRes akcelerátory zvládnu 2× toľko dát pre enkódovanie videa.
Hlavný snímač má rozlíšenie 48 MPx a 2.44 um quad-pixel. Ohnisková vzdialenosť je mierne nižšia ako v prípade základného iPhonu, na úrovni 24 mm, čo v praxi znamená mierne väčší rozsah snímača bez deformácii typické pre ultraširokouhlé snímače. Rozlíšenie 48 MPx po prvykrát preberá aj ultraširokouhlý snímač. Vďaka tomu môžu mať takéto fotografie viac svetla, alebo 4× viac detailov.
Teleobjektív má stále 12 MPx, čo pre niektorých môže byť deal-breaker. Ohnisková vzdialenosť teleobjektívu je 120 mm, čo zodpovedá 5× zoomu oproti hlavnému snímaču a vyššieho zoomu sa teda dočkal aj menší iPhone 16 Pro. Video v 4K podporuje aj snímkovú frekvenciu 120 FPS, vďaka rýchlejším senzorom na 48 MPx kamere, čo naznačuje že to zrejme nefunguje s teleobjektívom.
Rýchlosť zo 120 FPS záznamu sa dá dodatočne znížiť na 60, 30 alebo 24 snímok za sekundu a je podporovaný aj Dolby Vision pre HDR video. Počas nahrávania videa je podporované Spatial Audio pre lepší zážitok pri pozeraní videa cez podporované AirPody alebo Apple Vision Pro. Funkcia Audio Mix rozoznáva hlas človeka od hluku v pozadí.
Podobná aktualizácia prichádza aj pre Hlasový záznamník, ktorý umožní nahrať audio do už existujúceho záznamu ako samostatnú vrstvu. MagSafe umožní nabíjať rýchlosťou 25W. Pribudnú nové silikónové a prehľadné kryty, pričom materiál FineWoven ukončuje svoju prítomnosť. Okrem nových MagSafe nabíjačiek pribudne podpora Qi 2.
Cena iPhonu 16 za základný 128GB model začína na Slovensku od 949 eur, za model Plus sa pripláca 150 eur, teda spolu 1099 eur. Model Pro s 128GB úložiskom stojí 1199 eur, verzia Max, ktorá však začína s 256GB úložiskom, stojí 1449 eur. Predobjednať sa na Slovensku dajú od 13. septembra a prvé kusy budú dostupné od 20. septembra.
Zaujímavosťou je, že Apple začal predávať ušné vankúšiky farebne určené pre nové farby AirPods Max, ktoré sú kompatibilné aj s Lightningovými verziami AirPods Max. Zabudovaná fotografická aplikácia v iOS sa dočkala dlho očakávanej novej funkcie – umožní pauznúť nahrávané video. Doteraz bolo na túto pre niekoho kľúčovú funkciu nutné nainštalovať aplikáciu tretích strán.
iPhone Pro Max a iPhone Pro sú okrem rozdielnych veľkostí displeja, kapacity a hmotnosti rovnocenné. V prípade, ak zákazník chce väčšiu verziu, musí sa pripraviť na to, že začína na 256GB úložisku, za ktoré si Apple pýta príplatok. Oba modely sa dajú objednať s maximálnou kapacitou 1TB. V kóde iOS 18 sa objavila zmienka o podpore JPEG-XL formátu.
Nie je jasné či podporu dostanú aj staršie modely iPhonov, objavili sa ale informácie že rada Pro by mohla vedieť priamo do tohto formátu fotografovať. HEIC sa pre fotografie príliš neujal ani na platforme Apple. JPEG-XL, narozdiel od HEIC, podporuje stratovú aj bezstratovú kompresiu. Rýchlejšia 5G sieť cez mmWave je stále limitovaná pre modely predávané v distribúcii pre USA.
V USA nie je táto technológia až tak rozšírená, a navyše kvôli frekvencii signál horšie prechádza cez fyzické prekážky a má kratší dosah, takže je prakticky limitovaná na zastavané oblasti. V iných krajinách teda iPhony nemajú vlastnú mmWave anténu, na druhej strane majú fyzický slot pre SIM kartu, ktorý sa hodí okrem iného aj na cestovanie do oblastí, kde eSIM nie je veľmi rozšírená alebo nedostupná.
RAM je vo všetkých modeloch série 16 na úrovni 8GB. Dôvod je samozrejmý, 8 GB je totiž minimom pre Apple Intelligence. MagSafe podporuje rýchlosť nabíjania 25W, čo je značné vylepšenie oproti 15W. Qi2 je však stále limitované na 15W, takže majitelia iPhonov rady 16 budú musieť používať certifikované MagSafe nabíjačky na dosiahnutie maximálného bezdrôtového nabíjacieho výkonu.
Všetky nové operačné systémy Apple (macOS Sequoia, iOS 18, iPadOS 18, tvOS 18 a watchOS 11) budú vo finálnej verzii uvedené 16. septembra. Prvé verzie nebudú podporovať funkcie Apple Intelligence. Kandidáti na vydanie, tzv. release candidates, už boli vydaní.