Spor s EÚ sa týka poplatku „Core Technology Fee,“ ktorý je ohrozením hlavne pre malých nezávislých vývojárov.
Apple dlhoročne, už od uvedenia App Store v iOS, umožňuje jeho obchod ako jediný oficiálny zdroj aplikácií. Aj keď v minulosti existoval tzv. jailbreak, ktorý otvoril tieto telefóny a umožnil aplikácie mimo App Store s funkciami ktoré sa do oficiálneho obchodu nedostali, spolu s rozširovaním možností operačného systému a taktiež vyšším zabezpečením samotného OS bolo čoraz ťažšie vytvoriť funkčný jailbreak a komunita okolo produktu sa citeľne zmenšovala.
Nádej pre aplikácie mimo App Store, aspoň v EÚ, otvorila regulácia známa pod skratkou DMA (Digital Market Act), ktorá označila Apple, spolu s inými spoločnosťami, za tzv. strážcov obsahu a platia preň sprísnené podmienky. Jednou z nich je umožnenie inštalácie aplikácii mimo oficiálneho App Store a taktiež aj z webu, teda mimo obchodov.
Kalifornský gigant sa tomu všemožne bráni, nakoľko otvorenie jej operačného systému je zásahom pre jej biznis s poplatkami v App Store. Preto uviedla „poplatok za technológiu“ s anglickým názvom Core Technology Fee, ktorý bude vývojárom účtovať 0,50 eura za každú prvú ročnú inštaláciu ročne za aplikácie, ktoré si z obchodov s aplikáciami tretích strán stiahlo viac ako 1 milión používateľov a zahŕňa to aj sťahovanie aktualizácií.
Toto samozrejme ohrozuje najviac malých vývojárov, ktorí v prípade, že sa ich aplikácia náhle stane virálnou, budú musieť riešiť ako zaplatiť Apple obrovský poplatok. Keďže sa to týka aj aktualizácií, mohlo by to viesť k tomu, že aplikácia bude dostávať výrazne menej aktualizácií, vrátane opravných. Európska komisia začala vyšetrovanie prípadu, a vyjadrila sa že „nová štruktúra poplatkov a ďalšie podmienky spoločnosti Apple pre alternatívne obchody s aplikáciami a distribúciu aplikácií z webu (sideloading) môžu byť v rozpore s účelom jej povinností podľa článku 6 ods. 4 DMA.“
Apple by tak mohol byť opäť prvý, tentokrát v negatívnom slova zmysle. Bola by to totiž prvá technologická spoločnosť potrestaná za porušenie DMA. Poplatok za distribúciu aplikácií cez obchody tretích strán totiž priamo nabáda, aby vývojári poskytovali svoje aplikácie a služby priamo cez App Store, čím zásadne znevýhodňuje obchody tretích strán.
Oznámenie o hroziacej pokute sa má zverejniť v najbližších týždňoch, a spoločnosti hrozí pokuta vo výške 5% z jej celodenného obratu každý deň za nesplnenie podmienok. V prípade Apple sa tak pokuta rovná približne 50 miliónom amerických dolárov za každý deň. Pokute sa však môže ešte vyhnúť, a to tým, že sa podriadi nárokom DMA v zákonnej lehote po oznámení Európskej komisie o porušení zákona o digitálnom trhu.