Domov Novinky Apple a Google zjednodušia prechod medzi platformami

Apple a Google zjednodušia prechod medzi platformami

Zdielať

Obe firmy konečne predstavili jednoduchší spôsob prenosu knižníc fotografií medzi platformami.

Používatelia, ktorí vlastnia Android a v najbližších dňoch zvažujú prechod na iPhone budú mať čoskoro oveľa rýchlejší spôsob migrácie všetkých fotografií a videí z jedného zariadenia na druhé. Apple a Google predstavili nový nástroj, ktorý umožňuje priame prenosy z Google Photos do iCloud. To, že taká základná funkcia prichádza až v roku 2024, ukazuje, aké izolované boli naše digitálne životy. Takýto nástroj na ľahký prechod tu mal byť už pred desaťročím, nie až teraz. Ale lepšie neskôr, ako nikdy… Viac informácií sú na stránkach podpory Apple, Google.

Kritici už dlho varujú, že čím viac sú naše osobné dáta — fotografie, sociálne médiá, hudba, správy a podobne — uviaznuté v jednom operačnom systéme, tým ťažšie bude prejsť na konkurenčnú platformu, čo obmedzuje konkurenciu. Táto konkrétna spolupráca vznikla vďaka neziskovej organizácii Data Transfer Initiative (DTI), ktorá sa snaží budovať mosty medzi uzavretými ekosystémami. Korene DTI siahajú k open-source projektu, ktorý v roku 2018 založila spoločnosť Google a ďalšie technologicky významné firmy s cieľom zlepšiť vzájomnú prenosnosť údajov.

Postup bol ale veľmi pomalý. Po tom, čo sa Apple pripojil k projektu v roku 2019, prešli dva roky, kým predstavil nástroj na automatický prenos médií z iCloud do Google Photos. Potom prešli ďalšie tri roky, kým Google oznámil rovnakú schopnosť prenosu dát opačným smerom minulý týždeň. A ani v tejto forme to nie je úplné, pretože nie každý používateľ Androidu používa Google Photos na správu svojej knižnice. Chris Riley, výkonný riaditeľ DTI, zdôraznil, že je neprijateľné, aby medzi veľkými vydaniami tohto typu nástrojov uplynuli roky.

Pôvodne sa totiž projekt rozbiehal ako neformálna open-source iniciatíva. Až v roku 2023 sa kolektív rozhodol pomôcť založiť nezávislú organizáciu na podporu spomínaného cieľa. Apple a Google už dlho tvrdia, že musia udržiavať prísnu kontrolu nad obsahom vo svojich ekosystémoch, aby zvýšili bezpečnosť a kvalitu. Riley ale tvrdí, že motivácie sa rýchlo menia. Po prvé, medzi spotrebiteľmi rastie očakávanie, že by mali mať kontrolu nad svojimi vlastnými dátami. „Žiadna spoločnosť nechce vyzerať ako zloduch, ktorý sa snaží uväzniť používateľov,“ uvádza.

Významnejší je však regulačný tlak. Riley uvádza, že Zákon o digitálnych trhoch (DMA) z dielne Európskej únie má „skutočne silný katalyzačný účinok.“ DMA ukladá rôzne požiadavky na interoperabilitu, vrátane povinnosti zdieľať určité dáta nielen medzi sebou, ale aj s tretími stranami. Riley dúfa, že to povedie k tomu, aby sa našli spôsoby pre používateľov na rýchly prenos, napríklad ich fotografií do konkurenčného cloudu alebo nového sociálneho média, čo podľa neho DTI môže byť zdrojom.

Napriek tomu Riley uvádza, že má len dvoch zamestnancov na plný úväzok a tí sa väčšinou zameriavajú na prenosy dát medzi službami, skôr než na nejaký všeobecný program na pomoc používateľom pri prechode z Macu na Windows PC alebo Chromebook a naopak. Jedným z ich ďalších spustení je napríklad nástroj na prenos zoznamov skladieb medzi hudobnými službami Apple a Google, čo je trochu málo na pomoc používateľom pri migrácii všetkých ich iMessages na Android alebo WhatsApp.

Nakoniec je DTI do značnej miery závislá na tom, aby jej členovia investovali zdroje na budovanie týchto druhov služieb. Riley žartuje, že by si prial, aby investovali aspoň zlomok toho, čo v súčasnosti vkladajú do AI, do prenosnosti dát. „Dosiahli by sme oveľa viac,“ uvádza. Trh so smartfónmi sa podľa najnovších údajov IDC a Counterpoint Research opäť rozrastá a zrýchľuje. iPhone síce neprežíva boom, ale predaje sa stabilizovali, keď svet očakáva uvedenie tohtoročnej generácie.

Zdroj