Domov Novinky Ako vidí Bill Gates budúcnosť umelej inteligencie?

Ako vidí Bill Gates budúcnosť umelej inteligencie?

Zdielať

Umelá inteligencia nahradí ľudí vo väčšine oblastí.

Technologický pokrok už v dávnej minulosti vyradil mnohé povolania, z učebníc dejepisu poznáme ako priemyselnú revolúciu a vynález parného stroja a v histórii ostala aj konská železnica, ktorá mimochodom bola aj na území Slovenska za čias Uhorska. Z menej starej histórie je taktiež známy spor medzi Nikolom Teslom a Thomasom A. Edisonom ohľadom striedavého a jednosmerného elektrického prúdu.

Technologický pokrok však niekedy prináša aj negatívne veci, vo forme zániku pracovných pozícii, ktoré mohli zamestnanci vykonávať celé roky. V 90. rokoch minulého storočia sa počítače začali rozširovať aj do bežnej populácie, aj keď boli stále drahé, a postupne sa rozšíril aj dostupný rýchly internet. V súčasnosti je v „móde” umelá inteligencia, ktorá má veľký potenciál.

Bill Gates, zakladateľ Microsoftu, a rival iného, dnes už zosnulého vizionára Steva Jobsa, predpovedá že AI nahradí ľudí vo väčšine vecí, bude však záležať len na nich, v akej forme budú s umelou inteligenciou interagovať. Vtipne poznamenal, že nikoho nebude zaujímať, ako počítače hrajú baseball. Zároveň uviedol tri povolania, resp. oblasti, ktoré budú voči AI imúnne. Zatiaľ podľa predpokladov programátori (kóderi), experti na energetiku a biológovia.

CEO NVIDIA Jensen Huang zas naopak odrádza mladých ľudí od kariéry v oblasti softvérového inžinierstva, a navrhuje skôr oblasti ako biológia, vzdelanie, manuálna výroba alebo klasické farmárčenie. Šéf OpenAI je podobného názoru, umelá inteligencia by mohla nahradiť softvérových inžinierov. Aj keď viaceré správy hovoria, že proprietárne AI modely dokážu „písať” kód na vysokej úrovni a programátori by mohli byť medzi prvými na „odstrel”.

Gates ale tvrdí že ľudskí programátori sú dôležitou súčasťou procesu. Vedia lepšie identifikovať a opravovať chyby, vylepšovať algoritmy a ďalej vylepšovať vývoj samotnej AI. Čo sa týka biológov a súvisiacich pozícii, Gates tvrdí, že AI je účinná v diagnostikovaní chorôb a analýze DNA, ale nemá kreativitu na biologický výskum a vedecké objavy. Rovnako nenahradí expertov na energetiku, lebo je to príliš komplexná vec na automatizáciu.

Bill Gates v minulosti predpovedal viacero vtedy pokrokových vecí, ktoré sa naozaj stali. Človek je však stále živá bytosť, a úspešne nahradiť ľudský faktor úplne všade nie je možné. Príkladom sú aj právne a súdne spory, ktoré sa mnohokrát riešia individuálne aj napriek jasne daným zákonom. Ďalšou citlivou oblasťou sú diplomacia a medzinárodné rokovania medzi vysokými štátnymi predstaviteľmi.

Technologický pokrok sa týka aj bežných povolaní. V poslednej dobe nám ubúdajú remeselní majstri, ako kováči, a cena ich práce preto stúpa, čo pre časť študentov vyvoláva záujem o dané profesie. Treba však upozorniť, že aj takí kováči môžu byť časom nahradení, napríklad sofistikovanou 3D tlačiarňou, ktorej nákupné náklady môžu byť vysoké, ale ak výrazne znížia cenu ľudských pracovníkov a náklady na výrobu, môžu byť pre dostatočne veľké firmy zaujímavé.

Ide však aj o pozície ako čašník. Aj keď by teoreticky mohli byť nahradení robotmi, ktorí by firmám dokonca ušetrili náklady, dosť veľká časť ľudí chodí do reštaurácii a kaviarní aj kvôli ľudskej spoločnosti, a obsluha vo forme „hovoriaceho železa” by mohla mnohých odradiť. Ako sa to s AI vyvinie, ukáže až čas.

Zdroj