Domov Novinky Aké sú možnosti slovenských dovolenkárov?

Aké sú možnosti slovenských dovolenkárov?

Zdielať

Každý desiaty Slovák si môže dovoliť dovolenku za 2 až 4 tisíc, väčšina však len do sumy 800 eur.

Približne polovica Slovákov počíta s tým, že dovolenka počas tohto leta ich vyjde na približne rovnakú sumu ako vlani. Na druhej strane, 14% očakáva výrazne vyššie výdavky a ďalších 22% trochu vyššie. Slováci najčastejšie uvádzajú, že minú od 400 do 800 eur, no každý desiaty ráta s oveľa vyššou položkou, a to 2 až 4 tisíc eur. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, na letnú dovolenku do zahraničia sa chystá vyraziť tretina Slovákov, iba na Slovensku ju bude tráviť pätina opýtaných.

Na dovolenku však vôbec nepôjde až 37% ľudí. Prieskum tiež ukázal, že každé tretie dieťa strávi časť prázdnin v letnom tábore. Letné dovolenkové plány sa u mnohých Slovákov líšia, a to predovšetkým podľa toho, čo a nakoľko dní si môžu dovoliť, či preferujú oddych skôr v tuzemsku alebo v cudzine, prípadne kombináciu oboch destinácií. Ako ukázal najnovší prieskum, aj na Slovensku aj v cudzine bude dovolenkovať 14% opýtaných.

Už len mierne navrch majú dovolenkujúci len v tuzemsku (20%) pred tými, ktorí budú len za hranicami (18%). Na druhej strane, na letnú dovolenku sa nechystá až 37% respondentov, z toho asi nepôjde 16% a určite 21%. Tu je ale zaujímavé, že pred rokom určite nechcelo ísť na dovolenku až o 10% viac Slovákov. Aj tento rok, podobne ako vlani, dovolenkujúci budú tráviť v cudzine najčastejšie 7 až 10 dní, a to takmer polovica respondentov.

Na Slovensku preferujú kratšie pobyty, najčastejšie je to na 4 až 6 dní, čo je preferencia až pre 57 dovolenkujúcich. Na dlhší pobyt v rozmedzí 7 až 10 dní na Slovensku sa ich chystá len 16%. Keď sa pozrieme na výdavky, viac ako polovica opýtaných (presne 51%) predpokladá, že za tohtoročnú dovolenku zaplatia celkovo asi toľko ako vlani. Ďalších 22% počíta s trochu vyššími výdavkami a 14% s výrazne vyššími.

Slováci plánujú najčastejšie za letnú dovolenku zaplatiť od 400 do 800 eur (27%) druhá najpočetnejšia skupina zase 800 až 1200 eur (18%). Solventnejší nemajú problém zaplatiť 2 do 4 tisíc (11%) a traja zo sto aj viac ako 4 tisíc eur. Pri samotných platbách v zahraničí väčšina Slovákov kombinuje úhrady kartou a hotovosťou, no je tu 17% takých, ktorí platia len fyzickými peniazmi a na druhej strane 11% tých, ktorí používajú kartou všade, kde sa to dá.

Väčšina si však hotovosť v zahraničí nevyberá, z toho 37%vôbec a ďalších 38% len výnimočne. Bez platobnej karty sa vyberú za hranice dovolenkovať len 3% opýtaných, štyria z desiatich majú so sebou dve a rovnaký počet jednu kartu. Je tu aj osem percent takých, ktorí si zvyknú zobrať dokonca viac ako 3 platobné karty.

Ak má používateľ debetnú aj kreditnú kartu, najlepšie je zobrať si na dovolenku obe, môžu sa zísť. Každopádne, vyberať hotovosť z bankomatov sa odporúča kartou debetnou. Kreditná karta je potom vhodnejšia na platenie v obchodoch alebo za služby a možno ju oceniť napríklad aj pri prenájme auta. V bankomatoch sa vyhnite službe DCC, rovnako tak aj pri platení v obchodoch.

Služba DCC totiž ponúka prepočet čiastky transakcie na menu, v ktorej je vedená karta a výmenný kurz použitý u obchodníka býva zväčša pre klienta nevýhodnejší. Z ponúknutých možností prepočtu si vyberte menu krajiny, v ktorej sa práve nachádzate.

Letné prázdniny sa, okrem dovoleniek, spájajú u mnohých aj s letnými tábormi. Takúto časť leta má pred sebou takmer tretina detí (31%), pričom o niečo viac z nich pôjde do denných táborov ako pobytových. Približne polovica rodín sa zmestí s nákladmi na letný tábor detí do sumy 300 eur, 13% minie od 300 do 600 eur a každá desiata domácnosť na to vynaloží vyše 600 eur.