Európsky policajný úrad Europol v piatok informoval o medzinárodnej operácii, ktorá zastavila prevádzku dvoch známych darknet obchodov – Wall Street Market a Silkkitie (známy tiež ako Valhalla Marketplace). Pri vyšetrovaní pomáhali aj americké úrady. Informoval o tom Cybersec.
V prípade Wall Street Market išlo o druhý najväčší online obchod s drogami, ukradnutými dátami, falošnými dokumentmi a malvérom. Pred zatvorením služby bolo na tomto webe zaregistrovaných vyše 1,1 milióna účtov a viac ako 63-tisíc rôznych ponúk od približne 5400 predajcov. Prevádzkovatelia Wall Street Market inkasovali dve až šesť percent z každého predaja ako províziu za umožnenie nelegálnych obchodov.
Webstránka, ktorá bola prevádzkovaná na sieti TOR, bola od 24. apríla v režime údržby. K jej zatvoreniu došlo vo štvrtok vo večerných hodinách nemeckým Spolkovým kriminálnym úradom (Bundeskriminalamt). Do akcie sa zapojili aj holandská polícia, Europol, Eurojust a niektoré americké úrady. Počas domových prehliadok v Nemecku policajti zadržali troch podozrivých. Spolu s nimi zabavili vyše 550-tisíc dolárov v hotovosti, veľké množstvo kryptomien bitcoin a monero, niekoľko vozidiel a ďalšie dôkazy ako počítače alebo úložiská.
Úvodná stránka obchodu Wall Street Market po zásahu
Ďalších dvoch ľudí napojených na Wall Street Market zadržali v USA. Podľa prokuratúry z Los Angeles by malo ísť o jedných z najlepšie zarábajúcich predajcov drog na webe. K zatvoreniu druhej služby, Silkkitie, malo dôjsť už začiatkom tohto roka. Na akcii vtedy spolupracovali fínsky colný úrad (Tulli) a francúzska polícia. Kvôli stále prebiehajúcemu predbežnému vyšetrovaniu nie je v tomto prípade známy počet zadržaných. Silkkitie bola jedna z najstarších a najznámejších webstránok na sieti TOR. Od roku 2013 ponúkala narkotiká a iný nelegálny tovar.
Po zásahu fínskych úradov, počas ktorého zabavili webový server a značnú sumu bitcoinov, prechádzali fínski obchodníci s drogami k iným darknet marketom, ako práve Wall Street Market. Obe operácie koordinoval európsky policajný úrad. Výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová však vyzdvihla kľúčovú spoluprácu s americkými úradmi DEA, FBI a ministerstvom spravodlivosti, ktoré sa do akcií zapojili. „Tieto dve vyšetrovania dokazujú potrebu spolupráce medzi orgánmi činnými v trestnom konaní na medzinárodnej úrovni a zároveň demonštrujú, že nelegálne aktivity na darknete nie sú také anonymné, ako si zločinci môžu myslieť.“
Zdroj: Cybersec