Domov Počítače Recenzia: Lenovo Yoga 920-13IKB Glass

Recenzia: Lenovo Yoga 920-13IKB Glass

Zdielať

Spoločnosť Lenovo prináša pravidelne zariadenia, ktoré majú zaujímavé funkcie. Medzi takéto zaraďujeme aj dlhodobo testovaný konvertibilný 13,9“ notebook a tablet Yoga 920-13IKB Glass.

Už na prvý pohľad vidno, že je zariadenie veľmi dobre spracované. Nikde nič nevŕzga a všetko perfektne lícuje. Spojenie kovu pôsobí veľmi prémiovo a nikto sa za takýto notebook a tablet v jednom rozhodne nemusí hanbiť. Pekný dizajn dopĺňa zaujímavý kovový kĺb, ktorý má možnosť otáčať sa až do 360°(teda displej možno otočiť podobne ako iné konvertibilné ultrabooky zo série Yoga). Testované zariadenie spadá do kategórie 2v1. Konštrukčne ide o výborne spracované zariadenie s rozmermi 323×224×14 mm, pričom s hmotnosťou 1372 gramov sa radí k ľahším zariadeniam aj vzhľadom ku veľkosti displeja.

Konektory sú vzhľadom na hrúbku zariadenia zastúpené vo veľmi minimalistickom štýle – na ľavej sú dva USB-C porty a spoločný 3,5 mm audio jack, pričom iba jeden z nich (prvý USB-C) možno použiť na nabíjanie zariadenia. V prípade príslušných redukcií možno USB-C použiť aj na prenos obrazu pomocou Thunderbolt. Na pravej strane je iba jeden USB 3.0 port, ktorý dopĺňa vypínač. Kvôli otočnému displeju nemá notebook vypínač pri klávesnici tak, ako ho majú bežné zariadenia – ale na pravej strane na boku.

Notebook používa na zobrazovanie dotykový 13,9“ 4K IPS displej (3840×2160 px). Farby sú verné a jasné, avšak vzhľadom k dotykovému ovládaniu je osadený lesklý panel. Najmä v letných slnečných dňoch je to nevýhodou. Maximálny jas displeja je však výborný a je veľmi dobre čitateľný aj na priamom slnku v exteriéri. IPS panel sa tiež vyznačuje perfektnými farbami a pomerne širokými pozorovacími uhlami. Azda jediný neduh sú jemne nažltnuté farby. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely.

Hardvérový základ tvorí dostatočne výkonný procesor Intel Core i7-8550U, taktovaný na 1,8 GHz. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 4,0 GHz vďaka technológii TurboBoost. Pokiaľ ide o grafiku, je pre používateľa k dispozícii iba integrovaná karta Intel HD Graphics 620, ktorá nie je vhodná pre hranie hier. Výbavu dopĺňa 16GB DDR4 (2×8GB sloty) a NVMe SSD úložisko s kapacitou 512GB (ide o Samsung 950 Pro označ. MZVLW5512HMJP-000L2). Disk je veľmi rýchly a reakcie sú okamžité, čo rozhodne oceňujeme.

Na zariadení je predinštalovaný Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii spolu s rôznymi „bonusovými“ aplikáciami. Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Zdvih klávesov je príjemný a veľmi malý. Je navyše podsvietená, čo je však v tejto cenovej kategórii samozrejmosťou. Vzhľadom na kompaktné rozmery absentuje numerický blok klávesnice. Poteší lokalizácia layotu, pre používateľa je k dispozícii česko-slovenské rozloženie kláves. Enter je dvojriadkový, Shift dostatočne dlhý a aj šípky sú od seba oddelené a nedochádza k preklepom.

Na klávesnici sa veľmi dobre píše, neprehýba sa a je pevne osadená do kovového, teda hliníkového šasi. Pod klávesnicou je tradične veľký touchpad, ktorý je doplnený o snímač odtlačkov prstov s podporou Windows Hello, vďaka ktorému sa používateľ do systému prihlási v priebehu sekundy. Oceňujeme fakt, že pri otočení notebooku o viac než 180° sa klávesnica deaktivuje, aby nedošlo k nechceným stlačeniam. Výrobca pritom rovnaký princíp používa už pri iných konvertibilných zariadeniach dlhodobo. Pre používateľa je k dispozícii dotykové pero, ktoré nájde svoje uplatnenie na dotykovom displeji a spolu s vhodnou aplikáciou môže poslúžiť na poznámky, maľovanie atď.

V testovanom modeli sú nastavené v základe klávesy na ovládanie hlasitosti, jasu a ďalších funkcií ako primárne a funkčné klávesy F1 – F12 sú dostupné ako sekundárna funkcia cez FN. Uprednostnenie funkčných kláves je však možné zmenou v appke. Netreba ísť teda do BIOSu a zmeniť možnosť, ale v appke Lenovo priamo z prostredia Microsoft Windows možno meniť uprednostnenie kláves. Oceňujeme.

Pri notebookoch testujeme tiež kvalitu audia. Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. V zariadení sú reproduktory JBL a vzhľadom k rozmerom je ich výsledok veľmi dobrý. Ten však záleží veľakrát od toho, či je zariadenie na podložke alebo nie. Najlepšie hrá na stole z dreva, ktoré dopomáha pri odraze zvuku zo spodnej časti. Basy sú prítomné v menšej miere a skôr v pozadí, prevládajú stredy a výšky. Maximálna hlasitosť ozvučí izbu, náročnejší používatelia však zrejme siahnu po externom audiu.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Notebook počas kancelárskej práce výrazne nepočuť (úroveň hlučnosti sme namerali v rozmedzí 20 – 25 dB(A) pri vzdialenosti 20 cm od výduchu chladenia), čo znamená, že je pomerne tichý a počas menej náročnej kancelárskej práci takmer nepočuteľný. Ak sme notebook vyťažili na polovicu výkonu až maximum, úroveň hlučnosti dosiahla hodnoty 30 – 35 dB(A), pričom sme opäť merali 20 cm od výduchu chladenia.

Používatelia, ktorí očakávajú bohatú konektivitu, budú pri tomto zariadenia sklamaní. Alebo budú musieť použiť redukcie. Prvým prekvapením je absencia akéhokoľvek video výstupu – chýba HMDI port, DisplayPort (nie je tu ani miniDisplayPort) a VGA by sme tu ani neočakávali, to je už prežitok. Používatelia, ktorí potrebujú prenos obrazu na externý monitor, tak musia siahnuť po redukcii z USB-C na DisplayPort (prípadne na HDMI), podobne ak potrebujú pripojiť viac ako dve zariadenia do USB portu budú potrebovať USB rozbočovač.

Pre používateľa je tiež k dispozícii aj bezdrôtová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.1. Batéria má kapacitu 70 Wh a ponúka skôr priemernú výdrž, najmä kvôli vysokému 4K rozlíšeniu displeja – pri surfovaní na internete vydrží notebook bez nabíjačky päť hodín. Pri intenzívnejšom využívaní klesajú percentá z kapacity batérie oveľa rýchlejšie dole, záleží to od nastaveného jasu displeja, záťaže komponentov a ďalších faktorov. Je však prekvapením 720p webkamera, očakávali by sme lepšiu ako iba základ.

Lenovo Yoga Yoga 920-13IKB ponúkne kvalitné konštrukčné spracovanie, zaujímavý dizajn a oceňujeme výborný displej. Výkon zariadenia je vzhľadom k zameraniu na mobilitu veľmi dobrý, škoda však o niečo hlučnejšieho chladenia a tiež zahrievania povrchu pri vyšších teplotách. V porovnaní s výkonnejšími hernými notebookmi je ale prijateľný. Nepoteší však úplné minimum konektorov, z toho žiadny obrazový výstup (bez nutnosti použiť redukciu z USB-C). Reprodukcia zvuku je síce nadpriemerná, k lepšiemu zvuku pomáha podložka pod notebookom, no pre lepší zážitok odporúčame siahnuť po externom audiu. Cena zariadenia je nastavená vysoko, okolo 2000 eur. Zákazníci, ktorí hľadajú konvertibilné zariadenie, použiteľné aj ako tablet, však môžu medzi kandidátov na nákupný zoznam zaradiť tiež nami testovaný model.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-8550U, 4 jadrá / 8 vlákien, 1,8 – 4,0 GHz, 8 MB cache, 15 W TDP, Kaby Lake
Grafika: integrovaná Intel HD Graphics 620
Pevný disk: NVMe M.2 SSD, Samsung 950 Pro, 512GB (MZVLW5512HMJP-000L2)
Operačná pamäť: 16 GB SODIMM DDR4, 2400 MHz (2× 8GB sloty)
Rozmery: 323×224×14 mm
Hmotnosť: 1372 gramov + 318 gramov adaptér
Displej: 13,9“, 4K  IPS, 3840×2160 pixelov, dotykový lesklý
Operačný systém: Windows 10, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 720 MPx
Konektivita: 2×USB-C, 1× USB 3.0, 1× spoločné audio 3,5 mm jack, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 70 Wh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Jemný Ultra HD dotykový displej
+ Veľmi dobrý výkon ultrabooku
+ Konštrukčné spracovanie, dizajn
+ Pohodlná klávesnica na písanie
+ Prítomný 512GB SSD, 16GB RAM
+ Možnosť otočiť displej o 360° uhol

Mínusy
– Vysoko nastavená cena
– Minimalistická výbava portov
– Kvalita zvuku mohla byť lepšia

Zapožičal: Lenovo

1 komentár

  1. Vyzerá atraktívne, ostatne nové Lenovo notebooky mi prídu o niekoľko úrovní zaujímavejšia ako pred niekoľkými rokmi. Vystriedal som roznou riadku notebookov (Asus, HP, Sony ..) a tento rok si kúpil ultrabook Lenovo IdeaPad 720S-13IKBR, ktorý bol za polovičnú cenu a s úspornejšie výbavou ako ten v tejto recenzii. Výkon má ale parádny, spracovanie konštrukcie na jednotku a s váhou 1,1 kg alebo tou hrúbkou je mobilita hotová radosť. Yoga si myslím, že taky nesklame, za mňa určite odporúčam.

Comments are closed.