Odolné telefóny sú v dnešnej dobe veľmi populárne, keďže veľa znesú. Evolveo je český výrobca, ktorý sa snaží novinkou zaujať. Otestovali sme model StrongPhone Q9, ktorý ponúka 4,5“ displej a odolnosť voči vode a prachu. Čo okrem toho prináša?
Evolveo má v portfóliu viacero odolných smartfónov, pričom sa postupom času s každým novým modelom učí z predchádzajúcich chýb a svoje výrobky vylepšuje. V minulosti sme mali v redakcii už niekoľko odolných telefónov, ktoré nás zaujali. Ako však dopadne v teste aktuálne najvýkonnejší model spoločnosti? Výrobca udáva, že má telefón pevné vodotesné robustné puzdro a maximálna odolnosť a vodotesnosť je certifikovaná podľa normy IP68 (teda odolnosť proti vniknutiu prachu a pri ponorení do vody po dobu 30 minút v hĺbke 1 metra). Tieto fakty sme si overili v praxi.
V obsahu balenia nechýba žiadna dôležitá súčasť, avšak o žiadny nadštandard nejde. Okrem telefónu sú tu základné slúchadlá s mikrofónom, nabíjačka a USB-microUSB kábel. Základným nastavením používateľa prevedie jednoduchá príručka. Čo je však zaujímavé, telefón sa dodáva iba v žlto-čiernej farbe. Zaujímavosťou je tiež fakt, že pri nabíjaní alebo počúvaní hudby treba otvoriť krytku na hornej strane, ktorá v prípade pádov a ponorenia do vody zariadenie chráni pred vniknutím vody.
Už na prvý pohľad je telefón spracovaný výborne. Konštrukciu tvorí plast, ktorý je však veľmi pevný, neprehýba sa ani pri silnom pritlačení. Páči sa nám, že zadná strana má pogumovanie, ktoré je veľmi príjemné na dotyk aj na manipuláciu a zároveň pomáha lepšej odolnosti zadnej strany voči poškodeniu. Zadná strana ponúka LED blesk, fotoaparát, mikrofón a reproduktor. Naše prvé dojmy z konštrukčného spracovania sú veľmi dobré, oceňujeme aj zaoblené hrany, ktoré netlačia do dlane.
Horná strana ponúkne pod krytkou nabíjací microUSB konektor a 3,5 mm audio jack konektor. Dvojica SIM kariet sa vkladá pod kryt, ktorý je istený dvomi skrutkami. Tu si môže používateľ vybrať, či chce použiť kombináciu SIM + microSD, alebo SIM + SIM. Prekvapením je však slabý závit jednej zo skrutiek, už po prvom zaskrutkovaní sa vylomil závit. Na ľavej strane je dvojica tlačidiel na reguláciu hlasitosti, napravo hore je tlačidlo na baterky (na zapnutie a vypnutie funkcie baterka), na spodnej strane naľavo je potom vypínač.
Zarazilo nás, že telefón má široké okraje nad a pod displejom. Podľa nášho názoru možno v dnešnej dobe vyrobiť smartfón aj s menšími okrajmi. Navyše pod displejom je kus miesta nevyužitý, nie je tu ani čítačka odtlačkov prstov. Senzorové tlačidlá sú pod displejom a zaberú časť miesta (sú v poradí Multitasking – Domov – Späť). Displej má ochranné krycie sklo, nevýhodou sú však viditeľné odtlačky prstov a nečistoty. Nad displejom je už štandardne reproduktor, fotoaparát a senzory.
O zobrazenie sa stará 4,5“ displej s HD rozlíšením (1280×720px), pričom jeho ochranu zabezpečuje krycie sklíčko Corning Gorilla Glass 3. Displej ponúkne dobrý maximálny jas, problém mu však robí priame slnko. Automatická regulácia jasu je k dispozícii, používateľ tak nemusí jas upravovať manuálne. Hoci maximálny jas je na prijateľnej úrovni, minimálny jas je vysoký. Toto možno pocítiť najmä večer, alebo počas nocí.
Vzhľadom k cene zariadenia by sme očakávali displej s lepším podaním farieb a tiež kontrastom. Poteší pomer strán 16:9 a hoci ponúkne iba HD, pri sledovaní videí vo vysokom rozlíšení bude postačovať skôr pre občasných multimediálnych nadšencov. Reakcie displeja na dotyky sú väčšinou bezproblémové, avšak nie vždy reagoval presne tak, ako by mal.
Základom je pomalý a málo výkonný štvorjadrový procesor z dielnej čínskeho výrobcu – MediaTek MT6735, taktovaný na 1,3 GHz. Doplnený je o operačnú pamäť 2GB a vnútornú pamäť 16GB (pre používateľa je dostupných 12,5GB). Poteší hybridný slot na pamäťové karty s podporou do 32GB. Smartfón používa operačný systém Android 7.0 Nougat v čistej podobe, doplnený o niekoľko aplikácii od výrobcu.
Napriek tomu sme sa pri používaní denne stretli s dlhým načítavaním aplikácie a prepínaním medzi nimi (napríklad pri otváraní aplikácie, fotografie, či emailu), reakcie sú už po zopár nainštalovaných aplikáciách doslova slimačie. Smartfón podporuje najnovšie LTE siete, avšak staršej platformy Cat4, kde umožňuje maximálne rýchlosti do 150/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti Telekom najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase.
Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. Ocenili by sme aj vyššiu hlasitosť telefónneho reproduktora, klasický multimediálny na zadnej strane neohúri a ponúka zlú kvalitu reprodukcie. Na zadnej strane je 8 MPx fotoaparát, doplnený o LED blesk. Fotografie, zhotovené snímačom, sú však katastrofou a preto ho berieme skôr ako núdzové riešenie. Možno tu nahrávať aj video vo Full HD, kvalitou však neohúri.
Smartfón disponuje kapacitou batérie 2400 mAh. V kombinácii s nízkym HD rozlíšením a pomalým procesorom to znamená nižšiu záťaž na vykresľovanie jednotlivých pixelov v porovnaní s modelmi, ktoré ponúkajú Full HD displej. Pri bežnom používaní sme zaznamenali priemernú výdrž jeden a pol dňa, pri aktívnom používaní a vysokej záťaži možno telefón vybiť aj za pol dňa. To samozrejme záleží od dĺžky trvania zapnutého displeja, úrovne jasu a náročnosti. Hoci pri tomto výkone už aj prehliadanie internetu znamená najvyššiu záťaž.
Telefón sme tiež testovali na odolnosť. Problém mu nerobí voda, potopenie, ale ani nešetrné zaobchádzanie. Už pri rozbaľovaní a pri prvom pohľade sme si všimli pevnú konštrukciu. Tá sa ani počas aktívneho a nešetrného zaobchádzania nepoškodila, nie sú tu ani viditeľné škrabance či náznaky poškodenia. Jediné, čo nám počas testovania prekážalo, je displej, ktorý je veľmi náchylný na odtlačky prstov a už po krátkom čase používania bol znečistený.
Evolveo StrongPhone Q9 je telefón českého výrobcu, ktorý však tieto modely vyrába v Číne. Ponúka veľmi kvalitné a odolné spracovanie a pomerne kompaktné rozmery, a to aj napriek veľkým a širokým rámom. Hardvérový výkon je veľmi nízky, fotoaparát nijak neohúri. Systém je v čistej podobe s pár aplikáciami navyše, je pomalý a preto hľadať cieľovú skupinu pre telefón bude dosť náročné. Vhodný je podľa nás najmä pre používateľov, ktorí sa pohybujú v náročných podmienkach (napríklad na stavbách), vhodný môže byť tiež ako entry model pre teenagerov. Cenu 250 eur považujeme za príliš vysokú a neprimeranú.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: MediaTek MT6737T
Procesor: štvorjadrový, 1,3 GHz
Grafika: Mali-T7202
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 7.0 Nougat
Displej: 4,5“, IPS, 1280×720 px.
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, LED blesk, autofókus, f/2.2, nahrávanie Full videí; predný – 5 MPx, f/2.2, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 147×74×15 mm
Hmotnosť: 204 gramov
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, akcelerometer
Hodnotenie: 50%
Plusy
+ Odolné konštrukčné spracovanie
+ Pomerne kompaktné rozmery
+ Odolnosť voči vode a prachu IP68
+ Dual SIM funkcionalita, IPS displej
Mínusy
– Slabý hardvérový výkon
– Nízke rozlíšenie displeja
– Široké rámy okolo displeja
– Podpriemerný fotoaparát
– Vysoká cena zariadenia
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Evolveo StrongPhone Q9 poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Evolveo