Massachusetts Institute of Technology opäť dokázal, prečo je najlepšou vysokou školou v tabuľkách. Teraz to tabuľky, ale práca jeho vedcov. Výskumný tím z MIT a aj iných pracovísk navrhol niečo, o čom sa obyčajným smrteľníkom mohlo len snívať – čítanie zatvorenej knihy. Sú dve otázky – prečo by mal niekto chcieť čítať zatvorenú knihu a ako sa im to podarilo dokázať.
Odpovede na dve otázky
Prečo by mal niekto chcieť čítať knihu bez toho, aby ju otvoril? Nie všetky knihy stoja 10 eur v kníhkupectve a vie to aj Metropolitné múzeum v New Yorku, ktoré stálo za touto iniciatívou. Chcelo, aby svoje starožitné knihy mohlo čítať bez toho, aby ich museli otvoriť a ohroziť ich pôvodný stav. A ako sa to vedcom podarilo?
Tento systém je založený na terahertzovom žiarení, pásme elektromagnetického žiarenia, ktoré sa nájde medzi mikrovlnami a infračerveným svetlom. Rôzne chemické látky dokážu absorbovať rôzne frekvencie terahertzového žiarenia na rozličných úrovniach. Pre každú z nich je tak možné získať výraznejší frekvenčný popis. Rovnakým spôsobom sa dá vďaka terahertzovému žiareniu rozlíšiť, či je na stránke použitý toner/atrament alebo je tam prázdny papier.
Systém dokáže rozlíšiť atrament a prázdny papier
Tento systém je založený na terahertzovom žiarení, ktoré je medzi infračerveným svetlom a mikrovlnami. V tejto oblasti bolo urobené už veľké množstvo rôznych výskumov a zistilo sa, že tento druh žiarenia je výhodnejší oproti iným typom vĺn (röntgenové žiarenie či zvukové vlny). Výnimkou nie sú ani rušivé signály, ktoré vplývajú na senzor, takže aj toto je jeden z dôvodov, prečo táto metóda bola úspešná iba na 9-tich za sebou nasledujúcich stránkach. Aj tak však ide o obrovský pokrok.