Domov Počítače Recenzia: Corsair RM650i a RM750i

Recenzia: Corsair RM650i a RM750i

Zdielať

Spoločnosť Corsair, známa vďaka počítačovým komponentom a príslušenstvu, má v portfóliu aj niekoľko sérii zdrojov. Jednou z nich je aj RMi, ktorá zaujme plnou modularitou. Z nej porovnávame dva veľmi podobné zdroje – RM650i a RM750i. Čo všetko ponúkajú?

Corsair RM650i a RM750i 01

Oproti predchádzajúcej rade RM sa zmenilo niekoľko vecí – záruka stúpla z päť rokov na sedem rokov, použité kondenzátory sú japonskej výroby, ventilátor používa technológiu FDB (Fluid Dynamic Bearing, ložisko je teda na tekutine) a vylepšený bol aj digitálny obvod, čo umožňuje sledovať vstupný a výstupný výkon, účinnosť zdroja, voltáž výstupu, teplotu a aj záťaž zdroja či rýchlosť ventilátora. Pribudla aj možnosť vytvoriť si vlastný profil ventilátora a premeniť jednu +12V vetvu zdroja na niekoľko rovnakých +12V vetiev, či opačne.

Corsair RM650i a RM750i 02

Dizajn je minimalistický a pomerne jednoduchý. Čierne šasi so šedým ventilátorom pozornosť budiť nebude, ale to nie je ani jeho cieľom. Kvalita spracovania je podľa nás vysoká, zdroj vyzerá robustne a myslíme si, že za sedem rokov záruky nebudú pozorovateľné žiadne nedostatky, čo sa vonkajšku týka. Na zdrojoch je aj nálepka, ktorá oznamuje, že do určitého zaťaženia sa na zdroji ventilátor neroztočí a hluku teda bude málo. Po jej odlepení vidieť aj konektor napájania a spínač zdroja.

Corsair RM650i a RM750i 03

Tieto zdroje sú plne modulárne, čo znamená, že všetky káble možno odpojiť a usporiadať podľa potreby používateľa, pričom tie nepotrebné stačí vložiť do vrecúška, v ktorom boli zdroje zabalené vnútri krabice. Modulárne konektory sú umiestnené v dvoch radoch, pričom každý z druhov konektorov je označený, aby sa zabránilo zmätku pri skladaní zostavy, alebo teda aspoň zapájaní zdroja.

Corsair RM650i a RM750i 04

Na samostatnom paneli na ľavej strane možno nájsť samostatné konektory pre Corsair Link Digital, s ktorým možno ovládať nastavenia zdroja a keďže sa do určitého zaťaženia nerozbehnú ventilátory (čo Corsair nazýva „zero RPM režim“), na zdroji je aj tlačidlo na test ventilátora. To rozhodne pomôže pri obavách z pokazeného ventilátora na zdroji a za toto musíme spoločnosť Corsair pochváliť.

Nastavenia softvéru Corsair Link Digital ponúkajú možnosť z niekoľkých +12V vetiev spraviť jednu, alebo nastavovať ochranu voči prepätiu. Z výroby je v zdrojoch nastavená ochrana voči prepätiu na všetkých vetvách, pričom aj na +12V vetve s 8-pinovými konektormi pre napájanie procesora a PCIe slotov a aj na +12V vetve so 6-pinovými SATA a Molex konektormi je 40A ochrana. Tú nájdeme aj na zvyšných dvoch +12V vetvách na 24-pinovom konektore.

Corsair RM650i a RM750i 06

Túto ochranu voči prepätiu však možno v softvéri vypnúť a odomknúť tak plné +12V schopnosti zdroja. Vnútri zdrojov je ventilátor navrhnutý tak, aby dokázal vnútrom prehnať čo najviac vzduchu, ale pritom bol tichý. A keď sme už pri tichosti, Corsair si zobral k srdcu sťažnosti používateľov, ktorým pískali cievky vnútri zdroja a dal si pozor na to, aby sa pri zdrojoch RMi nič také neopakovalo. Vnútri sú aj japonské kondenzátory, ktoré patria k najlepším v tejto kategórii zdrojov.

Corsair RM650i a RM750i 10

Azda najviac však koncového zákazníka a používateľa zaujíma účinnosť a hlučnosť. Účinnosť týchto zdrojov je veľmi vysoká, pretože ocenenie 80 PLUS Gold by nedostali nadarmo. Samozrejme, ešte existujú vyššie ocenenia Platinum a Titanium, tie sú ale pri zdrojoch nesmierne vzácne. Zdroje teda pri 230V ponúkajú účinnosť 88% pri 20% a 100% zaťažení a 92% účinnosť pri 50% zaťažení.

Corsair RM650i a RM750i 08

Okrem vysokej účinnosti chválime aj tichú prevádzku zdroja. Zero RPM režim a iné vylepšenia Corsairu totiž spôsobili, že aj pri vyššom zaťažení sa hluk zdrojov rovnal šepotu, prípadne ho len jemne prekonal.  To nás vedie k záveru, že ventilátor je rozhodne veľmi kvalitný a dobre skonštruovaný. Cena je taktiež dobrá – RM650i stojí zhruba 120 eur a RM750i iba o 10 eur viac.

Corsair RM650i a RM750i 09

Celkovo teda ide o takmer perfektné zdroje. Rozhodne budú ale mať problém s konkurenciou, ktorá nebude mať problém znížiť cenu, alebo tieto zdroje prekonať v účinnosti. V porovnaní s inými spoločnosťami a ich najlepšími zdrojmi teda ide prakticky len o priemer, možno jemný nadpriemer. To by ale nemalo nikomu brániť v tom, aby tieto zdroje použil vo svojej zostave. Od nás dostávajú najlepšie možné hodnotenie. Zdroje sme testovali v našej redakčnej zostave.



Corsair RM650i

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 160×150×86 mm
Hmotnosť: 1670 gramov
Účinnosť: 80 PLUS Gold
Výkon: 650W
Veľkosť ventilátora: 135 mm
Modularita: plná
Ďalšie funkcie: Zero-RPM mód

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Pekný dizajn
+ Zero RPM mód
+ Plná modularita
+ Tichá prevádzka
+ Vysoká účinnosť
+ Corsair Link Digital

Mínusy
– Silná konkurencia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu CORSAIR RM650i poskytuje server Heureka.sk

Corsair RM750i

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 180×150×86 mm
Hmotnosť: 1930 gramov
Účinnosť: 80 PLUS Gold
Výkon: 750W
Veľkosť ventilátora: 135 mm
Modularita: plná
Ďalšie funkcie: Zero-RPM mód

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Pekný dizajn
+ Zero RPM mód
+ Plná modularita
+ Tichá prevádzka
+ Vysoká účinnosť
+ Corsair Link Digital

Mínusy
– Silná konkurencia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Corsair RM750i poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Corsair