Značka Honor tu je síce len krátko, patrí ale pod krídla spoločnosti Huawei, o ktorej kvalitách sa dnes nemôžu viesť žiadne spory. Honor 3C patrí medzi tie lacnejšie zariadenia, medzi ktorými je hlavne vďaka čínskym značkám veľká konkurencia. Ako uvidíte v našej recenzií, konkurenciu vôbec nešetrí.
Smartfón nám prišiel v peknej krabici, ktorá je typická pre každé zariadenie od tohto výrobcu. Okrem telefónu v ňom nájdeme klasickú výbavu – USB kábel, nabíjací adaptér a manuály. Slúchadlá v balení bohužiaľ nie sú dostupné, ktoré by ocenili najmä nenároční používatelia, kedže sú väčšinou postačujúce na dlhšie hovory či občasné počúvanie hudby.
Telefón je vyrobený zo skla, ktoré zakrýva displej, zvyšok tvorí jednoliaty plast. Ten nám pod rukami mierne vŕzgal, ćím si nás hneď po vybalení rozhodne nezískal. Čiastočne to ale odčinil tým, že sa dá zadný kryt vybrať a tým aj sprístupniť dva sloty na SIM kartu, microSD kartu a to najdôležitejšie – vymeniteľnú batériu.
Na zadnej strane je 8 MPx fotoaparát, ktorý mierne vystupuje z tela. Vedľa neho je prisvetľovacia LED dióda a mikrofón na tlmenie okolitého šumu. Na zadnom kryte je aj logo výrobcu a mriežka reproduktora. Hlasitosť je na dobrej úrovni, počuli sme ho aj v hlučnom autobuse či na ulici. O jeho kvalite by sa síce dalo polemizovať, v danej triede ale patrí medzi tie kvalitnejšie a okrem zvonenia či upozornení ho už takmer na nič iné nepoužívame.
Na spodnej strane je microUSB konektor, vedľa ktorého výrobca umiestnil mikrofón. Na pravom boku sa nachádza tlačidlo zapnutia/vypnutia a ovládače hlasitosti, zatiaľ čo ľavý bok je úplne bez ovládacích prvkov. Vrchná strana je teda vyhradená len pre 3,5 mm audio jack. Prednú stranu na 71% pokrýva displej, čo je priemerná hodnota. Nad ním je reproduktor, ktorého zdobí aj malý hliníkový pásik. Naľavo od neho je dvojica senzorov, na druhej strane je šošovka fotoaparátu a notifikačná dióda.
Pod displejom sa nachádza trojica tlačidiel – Späť – Domov – Kontextové menu. Umiestnenie tlačidiel pod displej môže niektorým používateľom vyhovovať, keďže sa tým ušetrí nevyhnutné miesto na displeji. Tlačidlá však nie sú podsvietené, v tme tak musí používateľ triafať po pamäti. Podsvietenie by uľahčilo prácu s telefónom, avšak dá sa po čase na to zvyknúť.
Veľkosť displeja 5“ je už štandardom a pre mnohých aj rozumným maximom, ktoré sú ochotný nosiť vo vrecku. Rozlíšenie 1280×720 pixelov – teda HD – je už na hrane, je to ale rozumný kompromis medzi spotrebou a jemnosťou zobrazenia. Chválime kvalitu, je prvotriedna a patrí medzi to lepšie, čo môžeme v tejto triede zohnať. Farby sú pekné a prirodzené, nespozorovali sme ani žiadne výrazné skreslenia či chyby.
Veľkosť displeja 5“ je už štandardom a pre mnohých aj rozumným maximom, ktoré sú ochotný nosiť vo vrecku. Rozlíšenie 1280×720 pixelov – teda HD – je už na hrane, je to ale rozumný kompromis medzi spotrebou a jemnosťou zobrazenia. Chválime kvalitu, je prvotriedna a patrí medzi to lepšie, čo môžeme v tejto triede zohnať. Farby sú pekné a prirodzené, nespozorovali sme ani žiadne výrazné skreslenia či chyby.
O automatickú reguláciu jasu sa stará senzor nad displejom, ktorý odvádza prácu dobre, avšak s miernym oneskorením. Napriek tomu sa takmer vždy trafil tak, aby jas nebol nepríjemne vysoký a ani príliš nízky. Maximálny jas by ale mohol byť trochu vyšší, na ostrom Slnku je čitateľnosť trošku horšia.
Hardvérový základ telefónu tvorí štvorjadrový procesor MediaTek MT6582 (s jadrami Cortex-A7) taktované na 1,3 GHz. Spolu s 2 GB operačnou pamäťou poskytujú dostatok výkonu na každodennú činnosť či hranie nenáročných hier. Grafika Mali-400MP2 síce nie je najvýkonnejšia a má problémy s náročnejšími titulmi, väčšinou ale dokáže poskytnúť dostatočne vysoké fps pre plynulé hranie.
Keďže má smartfón 2 GB operačnej pamäte, v praxi sme nezaznamenali nedostatok. Bez problémov zvládne aj multitasking, ako je otvorený Chrome, Messenger, GMail a aplikácia na otváranie dokumentov. Typickým problémom, ktorým trpia takmer všetky zariadenia v tejto cenovej kategórii je prehrávanie videa v prehliadači či prezeranie web stránok. Tu sme postrehli mierne problémy s výkonom, ktoré nám prekážali a znepríjemňovali pohodlné používanie.
Operačným systémom je starý Android 4.2.2 Jelly Bean, doplnený o nadstavbu EMUI (Emotion UI) vo verzii 2.0. Aj keď výrobca už niekoľko mesiacov sľubuje aktualizáciu na najnovší Android 5.0 Lollipop, zatiaľ sa tak nestalo. Hoci by nám starší Android až tak neprekážal, výrobca mohol aspoň sprístupniť aktualizáciu nadstavby na Emotion UI 3.0, ktorá je atraktívna a oveľa lepšia.
Napriek prítomnosti staršej verzii systému je plynulý a zaujímavý jednoduchosťou, absencia menu je len jedným z typických rysov nadstavby Emotion UI. Zamrzeli nás však zaznamenali aj občasné problémy s notifikáciami pri vypnutom displeji, ktoré sú typické pre túto nadstavbu. Po spustení je tu niekoľko predinštalovaných hier, niektoré sú dokonca len v podobe demo, ktoré si ani plnohodnotne používateľ nezahrá. Všetky preto poputovali do pomyselného koša na odstránenie.
Výrobca nadstavbu obohatil o niektoré veľmi zaujímavé funkcie, medzi ktoré patrí Kingsoft Office na prehliadanie dokumentov či originálna aplikácia Správca telefónu, ktorou možno odstraňovať dočasné súbory, či zavrieť bežiace aplikácie. Tým sa snaží zrýchliť telefón či uvoľniť miesto na ďalšie dáta. Potešilo by nás ak by tu bolo aj tlačidlo multitaskingu, ktorým možno ukončovať a prepínať sa medzi aplikáciami.
Prítomná je aj úspora energie, v ktorej sú tri režimy napájania. „Inteligentný“ slúži na bežnú prácu, „Normálne“ umožní maximálne využitie výkonu procesora a „Výdrž“ obmedzí procesor aj ostatné komponenty pre maximálnu výdrž, daňou je ale výrazne spomalený telefón. Najoptimálnejšie je použiť režim „Inteligentný“, ktorým možno dosiahnuť veľmi dobrú výdrž, pričom smartfón nebude takmer vôbec výkonovo obmedzovaný.
Prostredie OS Android s nadstavbou EMUI 2.0
Predný 5 Mpx fotoaparát má dobrú kvalitu a bez problémov stačí na videohovory či mániu „selfie“. Hlavný 8 MPx fotoaparát sme podrobili náročnejším testom, ktorých výsledky nie sú až také oslnivé. Pri dobrých svetelných podmienkach sú výsledky dobré, avšak pri slabšom osvetlení je kvalita dosť slabá. Objavuje sa aj výrazný šum či niekedy zmätené automatické ostrenie nepridáva na výslednom dojme.
Podobné výsledky máme aj pri snímaní videa, s rozlíšením Full HD pri 30 snímkach za sekundu je video naozaj pekné a plynulé, bez sekania či defektov. Zaostrovanie počas natáčania je taktiež veľmi rýchle a dostatočné. Problémom sú len zhoršené svetelné podmienky, s ktorými je video buď príliš tmavé alebo zašumené. Napriek tomu ale nemôžeme byť príliš kritickí, vzhľadom k cene zariadenia je snímač kvalitný, odporúčame ale vstavanú aplikáciu nahradiť niektorou z Google Play, kde bude mať používateľ aj väčšie možnosti nastavovania.
Konektivita telefónu sa nelíši od konkurentov, Wi-Fi a Bluetooth sú samozrejmosťou, prítomné sú aj technológie ako je DLNA či Wi-Fi direct. NFC a LTE (4G) by síce potešili, nepovažujeme to ale za veľký nedostatok. Vyzdvihnúť ale musíme podporu dvoch SIM kariet, pričom môžu byť obe súčasne aktívne.
O dostatok energie sa stará 2300 mAh Li-Pol batéria. Pri bežnom nenáročnom dni sme nemali problém vydržať aj jeden a pol dňa, náročné používanie ale dokázalo batériu vyšťaviť už za niekoľko hodín. Vzhľadom na použitý hardvér by mohla batéria aj dlhšie vydržať, to by sa ale mohlo zmeniť aktualizáciou a lepšou softvérovou optimalizáciou.
Honor 3C je zaujímavý telefón. Za málo peňazí dostane používateľ primeraný výkon, zaujímavé plynulé prostredie a podporu dvoch SIM kariet. Nájdu sa tu síce nejaké chyby, väčšina by sa ale dali odstrániť očakávanou aktualizáciou. Po nej by sme ho s kľudným svedomím odporúčali aj ako najlepší smartfón v danej triede. A dovtedy? Neprevalcuje síce konkurenciu, napriek tomu patrí medzi to najlepšie, čo za nízky rozpočet možno kúpiť.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: MediaTek MT6582
Procesor: štvorjadrový Cortex-A7 1,3 GHz
Grafika: Mali-400MP2
Pamäť: 2 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba Emotion UI 2.0
Displej: 5“, IPS, 1280×720 px., 294 ppi
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí pri 30 fps; predný – 5 MPx
Rozmery: 140×71×9 mm
Hmotnosť: 140 gramov
Batéria: Li-Pol, 2300 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
LTE pásma: nepodporuje
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Wi-Fi Direct, DLNA
Formát SIM: 2× microSIM (dual stand by)
Ostatné: GPS, ekcelerometer, DTS zvukové vylepšenie
Hodnotenie: 85%
Plusy
+ Dostatočný výkon
+ Prepracované prostredie
+ Vymeniteľná batéria
+ Kvalitný IPS displej
+ Nízka cena
Mínusy
– Vŕzgajúci zadný kryt
– Podpriemerný fotoaparát
– Problémy s vypadávajúcim signálom a notifikáciami
– Starý Android aj nadstavba výrobcu
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Honor 3C poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Honor
Ďalšie odborné recenzie na mobil Huawei Honor 3C nájdete na Recenzie.SME.sk