Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S4

Recenzia: Samsung Galaxy S4

Zdielať

Samsung_Galaxy_S4_03Špičkový mobilný telefón od juhokórejského giganta Samsung je výnimočný vo všetkých smeroch. Výkonný hardvér, ukrytý pod nádherným päťpalcovým Super AMOLED displejom, je doplnený elegantnou konštrukciou, podareným fotoaparátom a bohatou nadštandardnou softvérovou výbavou.

Ide o pokračovateľa dobre známej minuloročnej vlajkovej lode a zahŕňa azda všetko najlepšie, čo v súčasných smartfónoch môžeme nájsť. S4-ka je jednoducho veľmi zaujímavým zariadením, ktorý sme mali možnosť testovať a pozreli sme sa naň svojimi prísnymi očami. Aký je a čo všetko ponúka zistíte v našej recenzii.

Smartfón ihneď po vybalení na nás zapôsobil svojim priam luxusným dojmom. Už na prvý pohľad vyzerá krásne a štýlovo. Zdá sa, že dizajnéri nechceli meniť osvedčený tvar, až na pár malých zmien sa podobá minuloročnej  S3-ke. V podstate nie je nič zlé na tom, keď si smartfón ponecháva vzhľad svojho predchodcu, ak  je u ľudí obľúbený. Nie je tu žiaden dôvod na zmenu. Okrem toho tu ostala zachovaná plastová konštrukcia. Nijako tragicky to však nemožno brať, keďže to prináša výhody v podobe nižšej hmotnosti i lacnejšej výmeny v prípade poškriabania. Tu teda našťastie môžeme hovoriť o výmene vymeniteľného zadného krytu i batérie, čo dnes v najlepších smartfónoch nie je štandardom.

Jednotlivé rozmiestnenie prvkov na smartfóne je nasledovné: na ľavej hrane nájdeme tradične dvojtlačítko ovládania hlasitosti, napravo nachádzame vypínač. Horná hrana obsahuje 3,5 milimetrový jack konektor na pripojenie slúchadiel a infraport, ktorý slúži ako ovládač. Spodnú stranu tvorí štandardne microUSB konektor. Na prednej hrane nad displejom nachádzame dvojmegapixelový fotoaparát, ktorý je určený primárne na videohovory. Okrem neho sú tu aj ďalšie senzory, ktoré slúžia na rôzne „vychytávky“ od Samsungu. Zadná hrana obsahuje trinásťmegapixelový fotoaparát s LED bleskom a monofónny reproduktor. Nachádza sa tu i NFC anténa. Po boku smartfón lemuje príjemný kovový rámček, ktorý je vkusný i príjemný na dotyk. Pod displejom nájdeme hlavné ovládacie tlačidlo Domov a po bokoch dve senzorové tlačidlá – nastavenie a späť.

Samsung_Galaxy_S4_05
Porovnanie vlajkových lodí spoločnosti Samsung. Vľavo Galaxy S4 (aktuálny model), vpravo Galaxy S3 (minuloročný model)

Galaxy S4 je päťpalcová placka. Veľkou výhodou je však to, že jeho veľkosť sa veľmi nezmenila voči svojmu predchodcovi, rozmerovo ide iba o detaily. Minuloročná S3 má totiž rozmery 136,3×70,3×8,3 mm, čo v porovnaní s tohtoročným modelom s rozmermi 136,6×69,8×7,9 mm je len minimálny rozdiel. Ako je možné, že 4,8 palcový smartfón z minulého roku je rovnako veľký ako 5 palcová S4-ka? Nedalo nám to a šli sme sa na to pozrieť do značkového obchodu spoločnosti Samsung, v OC Central na Metodovej ulici. Po detailnom porovnaní je jasné, že sa zmenšil obvodový rámik, a tak displej môže byť väčší, bez zmeny vonkajších rozmerov. Zopár prvkov sa premiestnilo – rôzne notifikačné diódy, senzor okolitého osvetlenia, fotoaparát a pod. Toto riešenie považujeme za praktické. Narastá veľkosť uhlopriečky, no veľkosť mobilu sa nemení. Pár gramov dokonca S4-ka „schudla“, keďže váži 130 gramov a minuloročný model vážil o tri gramy viac. Pre veľké ruky je priam radosť smartfón držať v ruke a ovládať ho.

Samsung_Galaxy_S4_08

Ako sme už spomínali, smartfón má plastový kryt, ktorý je odnímateľný. Pevnosť krytu je na výbornej úrovni. Aj pri pokuse, pri ktorom bola vynaložená veľká sila, sa nám ho nepodarilo zlomiť. Skrátka, kryt aký má byť. Potešilo nás i to, že po jeho nasadení na smartfón drží pevne, nikde nič nevŕzga a všetko dolieha na svoje miesto. Takto si predstavujeme odnímateľný kryt na smartfón. Hoci budú určite mnohí namietať, prečo znovu plast, má to svoje nesporné výhody. Kedykoľvek, ak sa poškriabe kryt, možno ho vymeniť. V prípade, ak si dokúpime špeciálny zadný kryt a vymeníme ho za štandardne dodávaný, pridáme S4-ke možnosť bezdrôtového nabíjania štandardu Qi. Je veľmi pohodlné, a to najmä v prípade najvýkonnejších modelov prísť domov alebo do práce, položiť mobil na podložku a pritom ho nabíjať. Žiadne káble a neustále zapájanie nabíjačky. Batéria smartfónu je vymeniteľná a má kapacitu 2600 mAh, čo je ďalšie plus voči S3-ke, ktorá mala len 2100 mAh baterku.

Samsung_Galaxy_S4_04

Smartfónu dominuje veľký Super AMOLED displej. Ten má spomínaných päť palcov a Full HD rozlíšenie, tj. 1920×1080 pixelov, čo je 441 PPI (počet pixelov na palec). Poskytuje krásne a sýte farby s vysokou ostrosťou. Displej je nádherný a je radosť naň pozerať. S vysokým rozlíšením a pomerom strán 16:9 je vynikajúci vo všetkých ohľadoch a uspokojí i najnáročnejších užívateľov. Základom smartfónu Samsung Galaxy S4 je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 600, taktovaný na 1,9 GHz. Ten dopĺňa operačná pamäť 2GB. Vnútorná pamäť je 16 GB, avšak pre užívateľa je dostupných cca 9 GB. To je síce trocha málo, avšak pamäť možno rozšíriť pomocou microSD kariet a to až do veľkosti 64 GB. Existujú aj verzie s 32 a 64 GB flash pamäťou, no tie sa u nás nepredávajú. Operačný systém Google Android je vo verzii 4.2.2 Jelly Bean s typickou nadstavbou TouchWiz. Ako je u vlajkových lodí viacerých spoločností zvykom, taktiež aj Galaxy S4 ponúka bonusový priestor v cloude na dva roky. Ide o 48 GB v Dropboxe existujúcim užívateľom. Tým novým ponúkne až 50 GB, keďže každý novo registrovaný užívateľ v Dropboxe získava automaticky 2 GB zdarma.

Samsung_Galaxy_S4_09

Oproti minuloročnému modelu zmizlo FM rádio. Domnievame sa však, že rádio je stále nespochybniteľnou súčasťou smartfónu, či už v prípade správ, alebo dopravnému servisu. Áno, isteže, v dnešnej dobe „neobmedzených“ mobilných internetov existuje i vysielanie rádií cez internet a aplikácie na ich prehrávanie, no pri tých dnešných smiešnych limitoch FUP by sme tak vyčerpali len na počúvane rádia pomerne veľa megabajtov dát a to celkom zbytočne. Počas testovania v dňoch s vyššími teplotami sa dvakrát stalo, že pri teste CF Benchmark smartfón zmrzol a nereagoval. Jediným riešením bolo vypnutie smartfónu.

Samsung_Galaxy_S4_10

S4-ka vám nedovolí zabudnúť na žiadne neopakovateľné chvíľky vďaka špičkovému trinásťmegapixelovému fotoaparátu. Jeho možnosti sú proste na úrovni. Stačí ak odfotíte niekoľko snímok naraz a ľahko ich spojíte do jednej akčnej snímky, ku ktorej navyše môžete pridať aj audio stopu a vytvoriť tak úžasne dynamické fotografie. Alebo si vyfoťte rodinu a pridajte sa k nim pomocou predného dvojmegapixelového fotoaparátu, ktorý možno používať zároveň s hlavným fotoaparátom. S funkciou Dual Camera tak možno v jednom okamihu používať prednú aj zadnú kameru. Pri fotení je možnosť výberu z celého radu efektov, ktoré umožňujú prirodzené prelínanie dvoch fotografií a tiež úpravu veľkosti menšieho obrazu vloženého do väčšieho. Môžete si vybrať osem rôznych spôsobov, ako skombinovať dve fotografie zhotovené prednou a zadnou kamerou. Okrem toho s funkciou Dual Video je možné robiť a prijímať skupinové videohovory. Prístroj tiež ponúka 12 jedinečných režimov snímania vrátane režimu Drama Shot, ktorý umožňuje vytvoriť jeden kontinuálny časozberný záznam, alebo režimu Sound & Shot, ktorý spoločne s fotografiou ukladá aj zvuky a hlasy, ktoré daný okamih sprevádzali. Jedinečné okamihy sú tak zachytené čo najvernejšie a presne tak, ako sa stali.

Samsung_Galaxy_S4_02

V zadnom kryte sa nachádza NFP čip. Počas testovania sa niekoľkokrát stalo, že smartfón si s nejakým zariadením nerozumel a vypísal hlášku typu „zariadenie nebolo rozpoznané“. Stalo sa to napríklad pri reklamnom NFC tagu alebo pri pokuse o spárovanie s bezdrôtovými Bluetooth slúchadlami Sony. Medzi ďalšími softvérovými „vychytávkami“ spoločnosti Samsung môžeme nájsť viacero funkcií, ktoré neponúka konkurencia. Napríklad slovník Translator, ktorý dokáže prekladať 9 rôznych jazykov v reálnom čase a to v oboch smeroch, čiže z textu do reči a z reči do textu. Výsledný preklad môže byť opäť buď písaný, alebo hovorený. Nová je tiež funkcia Story Album, ktorá umožňuje jedinečné okamihy automaticky ukladať do fotoalbumu. Fotografie sú na prístroji automaticky organizované do fotografického albumu podľa času, miesta alebo konkrétnej udalosti. Tieto albumy je možné objednať a dodať vytlačené vďaka partnerstvu so službou Blurb.

Samsung_Galaxy_S4_06

Z množstva ďalších funkcií spomeňme aplikáciu Group Play, ktorá umožňuje zdieľať hudbu, fotografie, dokumenty a hry s ostatnými bez potrebyi Wi-Fi alebo mobilného signálu. Táto inovatívna funkcia ponúka priame spojenie s ostatnými a okamžité zdieľanie, prehrávanie alebo spoluvytváranie obsahu. Funkcia Music Share umožňuje prehrávať rovnakú skladbu na niekoľkých mobilných telefónoch a spoločne tak vytvárať skvelú párty atmosféru. S aplikáciou ChatON možno zdieľať presne to, čo práve vidíte na obrazovke. Funkcia Dual Video naopak umožňuje vidieť všetko, čo vaši blízki práve robia a oni uvidia vás.

Samsung_Galaxy_S4_07

Telefón rozpozná vašu tvár, hlas a pohyby, takže už nie sú potrebnné k aktivácii displeja dotyky prstov. Funkcia Samsung Smart Pause umožňuje ovládať displej pohľadom. Napríklad počas sledovania prehrávaného videa, ak sme odvrátili zrak, tak sa záznam automaticky zastavil. Spustil sa opäť vo chvíli, keď sme sa pohľadom vrátili späť na obrazovku. Na túto vlastnosť telefónu nadväzuje funkcia Samsung Smart Scroll, vďaka ktorej možno prechádzať prehliadač alebo emaily hore a dole bez dotyku obrazovky. Telefón rozpozná vašu tvár sledujúcu displej a zároveň vníma pohyb vášho zápästia a podľa toho posúva stránky nahor alebo nadol. Funkcia Air View slúži na zobrazenie náhľadu emailových správ, úloh z aplikácie S Planner, obrázkov alebo videí na displeji jednoduchým priblížením prsta. Ak sa rozhodnete, že chcete telefón ovládať pohybom ruky, pomôže vám k tomu funkcia Air Gesture. Môžete tak meniť hudobnú skladbu, pohybovať sa po internetových stránkach, alebo prijímať hovory bez toho, aby ste sa museli dotýkať displeja.

Samsung_Galaxy_S4_12

Pre vodičov je pripravená funkcia S-Voice Drive, ktorá umožňuje hlasom aktivovať príkazy. Hneď, ako sa telefón prepojí cez Bluetooth so systémom v automobile, automaticky sa zapne do jazdného režimu, ktorý sa stará o prevod textu na reč, takže možno ľahko a bezpečne kontrolovať správy bez nutnosti pozerať sa na obrazovku telefónu. Samsung Optical Reader automaticky rozpoznáva text, vizitku alebo informácie v QR kóde a poskytuje užitočné funkcie, ako je preklad, hovor, textová správa a vyhľadávanie. Veľmi zábavné bolo testovať doma funkciu Samsung WatchOn. Jej stlačením sa  telefón zmenil na infračervený diaľkový ovládač vášho systému domácej zábavy – televízora, set-top boxu, prehrávača DVD. Systém umožňuje podľa výrobcu ovládať dokonca aj klimatizáciu, avšak toto sme počas testu neskúšali. Okrem toho si možno na základe podrobných informácií získaných z elektronického programového sprievodcu (EPG) užívať rôznorodý obsah vrátane živého televízneho vysielania, káblovej televízie a videa na vyžiadanie.

Samsung_Galaxy_S4_S_Health_01 Samsung_Galaxy_S4_S_Health_02 

Screenshot z aplikácie S Health, ktorá počíta naše kroky. No nie úplne celkom správne.

Absolútnou novinkou, ktorú v sebe smartfón skrýva, je program S Health. Kombinácia snímačov zabudovaných do prístroja systematicky monitoruje vaše zdravie, okolie a pod., čím pomáha zlepšovať kvalitu vášho života. Používatelia si môžu jednoducho kontrolovať svoj zdravotný stav a pomocou záznamov o stravovaní, cvičení a monitorovaní spánku zostanú v kondícii a zdraví. Niektoré funkcie vyžadujú ďalšie príslušenstvo. Po detailnom testovaní však nie je výsledok taký, aký sme si predstavovali. Rátanie krokov nie je totiž celkom korektné. Pri rýchlejšej chôdzi ju telefón považoval za beh, nehovoriac o tom, že dva kroky započítal ako jeden. Počas celej doby testovania smartfónu sme ani raz nebežali. V priloženom obrázku sú teda zrejmé jednotlivé nejasnosti. Zaujímavé a úsmevné, škoda, že táto funkcia nie je celkom dotiahnutá do konca a nefunguje ako by sme čakali. Čo je však zaujímavé je i to, že ak sme držali S4-ku v ruke a mávali ňou z jednej strany do druhej a naopak, pripočítavali sa kroky. Nepoteší ani to, že aplikácia nereaguje na kroky ideálne a tak sa často stalo, že i po prejdení 30 krokov svietila na konte nula a až neskôr sa ustálilo skutočné číslo. Z nášho pohľadu to vyzeralo, akoby aplikácia zamrzla a stávalo sa to dosť často.

Samsung_Galaxy_S4_11

Smartfón podporuje technológie HSPA +42 Mbps a 4G LTE, čo znamená, že bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, sa môžete spoľahnúť na dokonalú konektivitu. Predovšetkým verzia LTE podporuje až 6 rôznych pásiem, vďaka čomu prístroj funguje vo väčšine oblastí pokrytia LTE a umožňuje aj globálny LTE roaming. Neskôr v tomto roku bude navyše uvedená verzia TDD / FDD LTE Dual Mode. Páčilo sa nám, že pri umiestnení prsta nad zložku s obrázkami v galérii sa hneď objavil náhľad všetkých fotografií, bez toho aby bolo treba zložku otvárať. Podobne pri prejdení prstom nad hlavičkou emailov sa objavili ich prvé riadky a rovnako možno rýchlo vytočiť telefónne čísla. Všetko šlo iba jednoduchým prejdením ruky nad displejom. Dokonca vôbec nevadí, ak máte na rukách rukavice. Vylepšená je aj notifikačná lišta a jej možnosti zmeny poradia skratiek, jedným ťuknutím. Je to super vec, ktorá je úžasná a hneď sme si ju veľmi obľúbili.

Samsung_Galaxy_S4_13

Záverečné zhodnotenie po testovaní je jednoznačné. Smartfón Samsung Galaxy S4 je vynikajúci! Je to mobil snov hádam pre každého IT nadšenca, či milovníka filmov a hier. Škoda len absencie FM rádia, monofónneho reproduktora a pár drobných chybičiek. Ideálny je najmä pre kreatívnych ľudí, ktorí často do detailov využijú jeho funkcie. Výborne sadne aj do veľkej dlane a tak nie je problém ovládať mobil jednou rukou. Medzi neprehliadnuteľné pozitíva patrí i spomínaný kvalitný displej, či hardvérové parametre, ako aj ďalšie mnohé softvérové vylepšenia. Odporúčame ho všetkým herným a multimediálnym nadšencom a najnáročnejším používateľom. Cena je pomerne vysoká, no je to dané tým, že ide o špičkový produkt spoločnosti Samsung.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba TouchWiz
Chipset: Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T
Procesor: štvorjadrový 1,9 GHz , 28 nm
Grafika: PowerVR SGX 544MP
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz, LTE 800 / 1800 / 2600 MHz
Rozmery: 137×70×8 mm
Hmotnosť: 130 gramov
Displej: Super AMOLED, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1920×1080 px., 441 PPI, 5“ (127 mm), Gorilla Glass 3
Fotoaparát: 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps), HDR
Predná kamera: 2,1 MPx s Full HD videom
Pamäť:  2 GB RAM + 16/32/64 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps)
Lokálny prenos dát:  Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac),  HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba:  MP3 prehrávač,  3,5 mm jack, TV-Out, IR LED
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, informačná dióda, bezdrôtové nabíjanie
Batéria: 2 600 mAh

Celkové hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Bezproblémový multitasking
+ Kvalitné spracovanie
+ Podpora microSD kariet
+ Full HD displej
+ Smart funkcie
+ Dual Camera
+ Ovládanie gestami
+ Vylepšená notifikačná lišta

Mínusy
– Monofónny reproduktor
– Absencia FM rádia
– Vysoká cena
– Zopár drobností spomínaných v recenzii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung i9505 Galaxy S 4 16GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung_Galaxy_S4_AnTuTuBench_01Samsung_Galaxy_S4_AnTuTuBench_02
Samsung_Galaxy_S4_CFBench_02Samsung_Galaxy_S4_CFBench_01
Samsung_Galaxy_S4_NenaMark_01
Samsung_Galaxy_S4_NenaMark_02
Samsung_Galaxy_S4_QuadrantSamsung_Galaxy_S4_Vellamo_01
Samsung_Galaxy_S4_Vellamo_02Samsung_Galaxy_S4_Vellamo_03
Zapožičal: Samsung

4 komentárov

  1. Ahoj Martin, mám Samsung Galaxy S4 Model GTi9500 prinesený zo zahraničia a chýba mi jazyk slovenčina al. čeština. Nevieš mi poradiť či sa to tam dá nejako nainštalovať ? Inak som úplný amatér čo sa týka IT, tak ked budeš môcť napíš mi to ako pre blbého.
    Ďakujem za odpoveď.

    • Pokud jste až taková amatérka, zaneste to do servisu a poproste o přehrání SW na oficiální evropský, či slovenský. Samozřejmě přijdete o všechna data vč. aplikací a nebude to zadarmo (do 500kč, přepočtěte si na eura). Nebo se to dá flashnout přes odin, nejaktuálnější firmware stáhnete jednoduše ze sammobile.com. Tam už je podrobný postup.

  2. Chcem len dodať, že obruba je síce plast ale rám je magnézióvý. Čiže nie je to celkom pravda že telo je plastové

    • Iste, ram moze byt z ineho materialu, ale spracovanie je plastove – predny a zadny kryt je plast a to tvori tak 95% celeho povrchu, ram mozno tak max 5%…
      Vacsina ludi to tak aj bere ze ked je sice ram iny ale zvysok plast, tak je to plastove spracovanie, kedze to v drvivej miere prevazuje 🙂

Comments are closed.