Oficiálna podpora Windows 10 Mobile skončila v roku 2019, čo bol definitívny koniec mobilnej platformy od Microsoftu.
Na pomyselnom virtuálnom cintoríne je veľké množstvo starých systémov, ktorých využitie je veľmi okrajové, stále sa však nájdu technologický nadšenci ktorí sa snažia spustiť starý systém na modernom hardvéri alebo na netradičnom zariadení. Dôkazom sú aj videá na internete, kde sa záujemcovia o históriu technológii pokúšajú aj v roku 2024 používať Windows XP alebo dokonca Windows 95.
Pokus o tretiu majoritnú mobilnú platformu pod krídlami Microsoftu skončil neúspechom a rok 2019, keď sa ukončila oficiálna podpora systému, je symbolický úmrtný list platformy. Počítačový nadšenec, ktorý na komunitnom portály Reddit vystupuje pod prezývkou anh0l, spustil desktopový Windows 11 na smartfóne. Použitým zariadením bol POCO X3 Pro, ktorý beží na procesore Qualcomm Snapdragon 860, ktorý bol uvedený začiatkom roka 2021.
Úspešné spustenie vyžadovalo viacero pokusov a osem hodín práce, vzhľadom k tomu že išlo o spustenie desktopového operačného systému na mobilnom zariadení stvorenom pre Android, je to úctyhodný výkon. Nadšenec sa k svojmu pokusu vyjadril, že v minulosti mal skúsenosti so spustením Linuxovej distribúcie na inom smartfóne, takže predpokladal že tento pokus nebude výrazne náročnejší, čo sa ukázalo ako omyl.
Hľadanie a inštalácia potrebných súborov a nástrojov sa podarilo na tretí pokus a zabralo to osem hodín. Windows 11 bežal na zariadení celkom plynulo. Úspešný pokus sa mohol uskutočniť vďaka projektu Renegade, ktorý umožňuje spustiť Windows 11 na krátkom zozname zariadení. Nie je to však niečo, čo by sa odporúčalo väčšine používateľov.
Výsledok nebude oslnivý a je tu riziko že zariadenie sa nenávratne poškodí. Je to skôr test schopností technicky zdatných používateľov, ktorý majú ideálne druhé voľné zariadenie. Používanie Windows 11 na mobilnom zariadení nie je ideálny zážitok. Operačný systém nie je dizajnovaný pre malé obrazovky, ktoré sa ovládajú dotykom. Operačné systémy Windows 10 a 11 sa hackujú celé roky pre spustenie na smartfóne.
Jeden z najznámejších je nadšenec Gustave Monce, ktorému sa podarilo spustiť Windows 11 na Surface Duo, a taktiež viedol Lumia WOA projekt, ktorý spustil Windows 10 na Lumii 950 a 950 XL. Microsoft nevydal žiadne zariadenie s mobilným Windows už viac ako pol desaťročia. Fanúšikovia mŕtveho systému sa tak snažia aspoň používať launchery a iné úpravy pre Android, ktoré by Windows Mobile pripomínali.
Iní používatelia sa zas špecializujú na replikovanie špecifických funkcií, čo je s príchodom technológii ako Samsung DeX pre Windows čoraz menej relevantné. Medzi problémy Windows Phone, z ktorého sa neskôr stal Windows Mobile, patrilo neustále menenie systémových API a taktiež sľubovanie podpory novších verzií systému na starších zariadeniach, ktorá sa však častokrát neuskutočnila.
To spôsobilo nedostatok aplikácii tretích strán pre platformu, kde chýbali viaceré populárne aplikácie a používatelia väčšinou siahali po konkurencii s iOS alebo Androidom, čo po pár rokoch viedlo ku koncu platformy. Koniec mobilnej platformy od Microsoftu je rozhodne škoda, v dnešnom duopole Android-iOS by konkurencia pomohla.
CEO spoločnosti Satya Nadella sa vyjadril že vypnutie mobilného Windows bola strategická chyba, a jeho názor umocnil nástup umelej inteligencie. Či sa rozhodne Microsoft znova pustiť do mobilného sveta nie je známe, vytvorenie veľkej mobilnej platformy je finančne a technologicky náročné aj pre firmu s hodnotou vyše 3 biliárd amerických dolárov, a je otázne či by dokázala zaujať dostatočné množstvo bežných používateľov.