Domov Novinky Apple oznámil prvý Mac s čipom z rodiny M4

Apple oznámil prvý Mac s čipom z rodiny M4

Zdielať

Po iPade Pro je to teda druhé zariadenie s novou generáciou čipov Apple Silicon.

Apple práve oznámil príchod nového 24″ iMacu s vylepšeným čipom M4. Prichádza približne rok po uvedení predchodcu s čipom M3. Novinka sľubuje o 70% vyšší výkon pri denných produktívnych činnostiach a vyše dvojnásobný výkon pri náročných úlohách ako editácia fotografií a hranie hier v porovnaní s čipom M1, ktorý bol v prvých zariadeniach uvedený na jeseň 2020.

Na reálne benchmarky si však budeme musieť ešte počkať, podľa porovnania M3 čipu s M4 v iPade Pro sa však očakáva nárast výkonu o približne 25% oproti pôvodnému iMacu. Medzi najväčšie zmeny patrí nový Neural Engine, je stále 16-jadrový, ponúka však 38 biliárd operácii za sekundu, výrazný nárast oproti 18 biliardám v čipe M3.

Neural Engine okrem klasickej akcelerácie úloh využívajúcich strojové učenie slúži aj na Apple Intelligence. Aj napriek veľkému skoku vo výkone, na skutočne náročné úlohy ako generovanie videa cez AI však bude stále potrebný cloud (alebo veľa času). AI od Apple podporujú všetky Macy s čipom M1 a vyšším, a podľa posledných informácií by v EÚ mala byť dostupná od apríla 2025.

ARM Macy boli dlhodobo kritizované, že prémiové počítače za prémiovú cenu mali v základe len 8GB RAM. To sa s čipmi M4 mení, v základe je po novom 16GB RAM, čím odpadá nutnosť platiť vyše 200 eur za použiteľnejších 16GB RAM, resp. unifikovanej pamäte. Kapacita disku je opäť limitovaná hranicou 2TB, čo by pre väčšinu cieľovky tohto počítača malo stačiť.

Veľkým krokom vpred je webkamera. Z Full HD rozlíšenia (2 MPx) poskočila na 12 MPx. Predpokladáme, že štandardne zvládne 4K výstup (8 MPx) a zvyšné pixely z rozlíšenia sa budú používať na funkciu Center Stage, ktorá inteligentne sleduje používateľa na kamere a snaží sa ho na obraze vycentrovať. Všetky štyri USB-C porty na iMacu s 10-jadrovou M4 podporujú Thunderbolt 4 technológiu.

Predchodca mal 2 Thunderbolt 3 porty (USB-C) a dva klasické USB-C porty. Základný model s 8-jadrovou M4 má dva USB-C porty, oba podporujú Thunderbolt 4. Častou výčitkou základných M-kových čipov bola podpora len jedného externého monitora. Aj keď M3 MacBook Pro podporoval dva externé monitory, tak len vtedy keď interný displej MacBooku bol neaktívny.

Nový čip M4 to mení, a pridá plnohodnotnú podporu dvoch externých monitorov (resp. 8core model podporuje 1 externý monitor, 10 core model dva), do rozlíšenia 6K pri snímkovej frekvencii 60 Hz, alebo jeden 8K monitor. Aj keď sa už pre Macy s M1 čipom objavili rôzne DisplayLink adaptéry, nikdy to nebolo plnohodnotné riešenie a prinášalo kompromisy. Novinka priniesla aj inú novinku v oblasti displejov: hlavný displej iMacu bude možné objednať vo verzii s nanotextúrou.

Spolu s iMacom spoločnosť aktualizovala aj príslušenstvo Magic Mouse, Magic Trackpad a rôzne verzie Magic Keyboard. S výnimkou jedného staršieho modelu klávesnice prešlo všetko príslušenstvo na USB-C port a objavil sa čierny variant myši a trackpadu. Záujemcovia čiernej verzie Magic Keyboard (nemýliť s verziou pre iPady) si musia kúpiť model s Touch ID a numerickou časťou. Zdá sa teda, že okrem čipu sa až tak veľa nezmenilo. Pre koho je teda novinka určená?

Majitelia iMacov s M3 čipom si budú hľadať dôvod na upgrade ťažšie. Obe verzie (M3 aj M4) podporou hardvérový ray tracing aj mesh shading. Počet tranzistorov a priepustnosť pamäte je podobná. Väčší rozdiel je v prípade staršieho modelu s M1 čipom. Tam je priepustnosť pamäte s M4 skoro dvojnásobná, prítomná je akceleračná karta (v Mac Pro z 2018 známa aj ako Afterburner) na kodeky H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW a hardvérovo akcelerované dekódovanie kódeku AV1.

Maximálna kapacita unifikovanej pamäte stúpla z 16GB na 32GB (M3 má 24GB) a výkon NPU vzrástol približne 3,5-násobne. M3 a M4 modely majú Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3, M1 model má Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0. Záujemci o model s M3 čipom sa môžu tešiť na zníženie cien. Treba však upozorniť, že M4 model má v základe 16GB unifikovanej pamäte a netreba si teda priplácať za jej rozšírenie na dvojnásobok oproti 8GB v M3.

Cena za základný model s 8-jadrovým CPU a 8 jadrovou GPU s 16GB unifikovanej pamäte a 256GB diskom je na Slovensku na úrovni 1499 eur. Najdrahší dostupný model na predobjednanie je zatiaľ M4 s 10-jadrovým CPU a 10-jadrovou GPU, 24GB unifikovanej pamäte a 512GB diskom s cenou 2209 eur. Najvyšší model iMacu v plnej výbave teda prekročí sumu 3000 euro. Predobjednať sa dajú už teraz u Apple Premium Resellerov a v predaji budú od 8. novembra.

1, 2, 3