Stane sa tak 23. mája a aplikácie budú dostupné za mesačné alebo ročné predplatné.
iPad pôvodne začínal ako zariadenie, ktoré umožňovalo pomerne malú časť zábavy a práce preniesť z klasických počítačov na pomerne veľkú dotykovú obrazovku, ktorá bola väčšia ako vtedy miniatúrny iPhone. V roku 2015, keď bol vydaný prvý iPad s prívlastkom „Pro“ spolu s marketingom že je výkonnejší ako 90% vtedajších notebookov, sa oprávnene začali objavovať otázky, kedy sa objavia profesionálne aplikácie ako Final Cut Pro, ktoré by premenili dotykovú placku zo zariadenia na zábavu a jednoduchú prácu na zariadenie, ktoré by mohlo časti užívateľov dokonca aj nahradiť laptop. Nič z toho sa však celé roky v praxi neudialo. Nádeje sa opäť objavili s príchodom čipov Apple Silicon a ich implementáciou do iPadov Pro a neskôr aj najnovšieho modelu iPadu Air. Hoci od uvedenie prvého iPadu Pro s čipom M1 už uplynuli približne dva roky, dočkali sme sa. Final Cut Pro a Logic Pro prichádzajú na platformu iPad.
Apple tvrdí, že novinky vo svete dotykových displejov budú plne využívať potenciál multi-touch obrazovky a M1/M2 čipov v najnovších tabletoch spoločnosti. Ak ste doteraz váhali, či kúpiť najnovší M2 iPad Pro, ktorý je výrazne drahší ako jeho predchodca s M1 čipom, alebo sa uspokojiť so starším iPadom Pro či Airkom, Final Cut Pro by mohlo byť to, čo by vás mohlo presvedčiť. Nejde len o vyšší výkon CPU, GPU či Neural Engine, ale aj o ProRes akcelerátor, ktorý výrazne urýchľuje dekódovanie a enkódovanie H.264, HEVC a ProRes kódekov. Tento akcelerátor bol až do jesene 2021 dostupný výhradne pre počítače Mac Pro pod názvom Afterburner, ktorý bol príplatkovým hardvérom za cenu vyššiu, ako teraz stojí celý M2 iPad Pro v 512 GB kapacite.
Final Cut Pro pre iPad bude ponúkať aj niektoré funkcie, ktoré (zatiaľ?) nie sú dostupné pre jeho náprotivok pre macOS. Patrí sem chytré odstránenie pozadia z poza objektu bez použitia tzv. green screen (zelenej obrazovky). Podľa uniknutých informácii o iPadOS 17, iPad v Stage Manager bude údajne vedieť pracovať s viacerými vstupmi a výstupmi zvuku, čo by výrazne uľahčilo prácu vo Final Cut Pro a aj Logic Pro. Projekty spracované na iPade sa v oboch aplikáciach budú dať exportovať a pokračovať v práci na Macu. Podobne aj Final Cut Pro bude podporovať projekty z iMovie a Logic Pro zas projekty z GarageBand. Keďže ide o profesionálne aplikácie náročné na výkon, na ich použitie bude treba vlastniť výkonnejší iPad. Logic Pro si vystačí s A12 Bionic čipom, čo zaručuje že pobeží ako na základnom iPade 7. generácie tak aj na dnes už legendárnom iPade Pro 3. generácie z roku 2018.
Final Cut Pro je už výrazne náročnejší, na jeho spustenie budete potrebovať iPad Pro alebo iPad Air, ktorý má M1 alebo M2 čip. Ak vlastníte starší iPad, ktorý nie je s Final Cut Pro kompatibilný, tak okrem kúpy nového zariadenia, čo je asi najdrahšie riešenie, sa dá použiť alternatíva vo forme DaVinci Resolve, alebo ešte univerzálnejší, avšak funkciovo chudobnejší LumaFusion, ktorý však na bežný strih videa postačí. Koniec koncov, veľa Apple YouTuberov strihá svoje videá práve v LumaFusion na iPade. Final Cut Pro a Logic Pro budú dostupné v App Store od utorka 23. mája za cenu 4,99 USD mesačne alebo 49,99 USD ročne. Európske ceny v eurách, a teda aj slovenské, budú zrejme trochu vyššie, kvôli menovému kurzu USD a Eura a prebiehajúcej rekordnej inflácii.