Na trhu audio produktov a v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti bezdrôtových reproduktorov je už dlho cestou k úspechu umiestniť všetko do jednej reprobedne.
Spoločnosť Sonos ale volí iný prístup a ponúka používateľovi viac hlavných reproduktorov a k nim bezdrôtové satelity, ktoré možno spravovať v prehľadnej aplikácií. Ako to celé funguje, aké sú výhody a nevýhody tohto riešenia? Otestovali sme Beam druhej generácie, Ray čo je najnovší produkt v portfóliu výrobcu a taktiež dva satelity One SL. Beam Gen 2 ponúka konfiguráciu 5.0, ktorá je vylepšenou verziou prvej generácie.
Zachováva si rovnaký kompaktný dizajn, ale pridáva podporu Dolby Atmos pre lepší zážitok z filmov. Je to soundbar s podporou Wi-Fi aj AirPlay, ktorý možno ovládať pomocou mobilnej alebo desktopovej aplikácie. Častým problémom pri televízoroch v obývačkách je plechový zvuk z integrovaných reproduktorov v televízore. Riešením je soundbar, teda prídavný reproduktor k TV, plus satelity, ktoré pre používateľov prinášajú nový zážitok a skvelú reprodukciu zvuku.
Beam 2 je spracovaný z plastu, aj predná časť je pokrytá plastovou mriežkou. Napriek tomu má vynikajúcu kvalitu konštrukcie, ku ktorej nemáme výhrady. Už na prvý pohľad pôsobí prémiovým dojmom. Hoci má malé a kompaktné rozmery (740×238×117 mm), má podlhovastý tvar a ľahko sa zmestí medzi podstavce väčšiny 55“ televízorov. Vďaka malej výške tak nepôsobí rušivo popri obrazovke.
Na zadnej strane sú porty HDMI a RJ45 Ethernet, tlačidlo na párovanie/reset a vstup pre napájací kábel. Zo spodnej strane sú otvory, čo znamená, že možno produkt pripevniť na stenu, avšak si treba samostatne zakúpiť špeciálny držiak na stenu od výrobcu. Po pripojení a nastavení soundbaru vyzerá všetko čisto. Z neho ide totiž iba napájací a optický (alebo HDMI) kábel. A to je všetko, viac netreba.
Napriek malým rozmerom má zariadenie výborný zvukový prejav, v ktorom nechýbajú ani silné basy. Reprodukciu považujeme za vyváženú, vďaka čomu je vhodný na rôzne platformy, aj hudobné štýly. V porovnaní s lacnejším modelom Ray, produkuje Beam 2 rozhodne lepšiu a kvalitnejšiu reprodukciu zvuku, a to aj vďaka podpore Dolby Atmos. Basy sú o poznanie výraznejšie a aj zvuk kvalitnejší.
Soundbar má obmedzený počet fyzických vstupov. Oceňujeme vysoký hudobný výkon, pričom tu sa už môže používateľ cítiť skutočne ako v kine. Škoda len, že susedia v bytovom dome nebudú zdieľať radosť z hlasitého počúvania. Na pripojenie k zariadeniam s optickým výstupom možno použiť aj dodaný adaptér S/PDIF-HDMI na optický výstup. Hoci umožňuje bezdrôtové streamovanie obsahu z mobilných zariadení prostredníctvom Wi-Fi a Apple AirPlay 2, podobne ako Beam neponúka pripojenie Bluetooth.
Práve ako limitujúce sme pociťovali to, že prehrávať hudbu sa dá len cez aplikáciu z PC, bez možnosti pripojenia priameho výstupu z počítača alebo notebooku do soundbaru. Hoci je zariadenie určené k TV (pripojenie cez HDMI ARC), možno prehrávať hudbu aj z mobilu. Aplikácia Sonos S2 umožňuje ovládať všetky nastavenia soundbaru a prostredníctvom nej možno prepojiť hudobné služby, ako je Tidal alebo Spotify.
Ak má používateľ viac zariadení, môže ich ovládať všetky naraz. Appka umožňuje tiež prístup k funkciám na vylepšenie zvuku, ako je nastavenie basov a výšok. K funkcii korekcie miestnosti Trueplay má používateľ prístup len na iPhonoch. Chválime aj automatické zapnutie a vypnutie sounbaru spoločne s televízorom. Vtedy, keď zariadenie rozpozná zvukový vstup, sa zapne zo standby režimu.
Ray je najdostupnejším soundbarom výrobcu spomedzi troch modelov. V podstate ich možno rozdeliť tak, že Ray je aktuálne najnovší a najlacnejší model, Beam 2 je stredná trieda a Arc prémiový model. Na rozdiel od Beam 2 nemá Ray pripojenie eARC, ale iba optický vstup. To znamená, že nedokáže dekódovať Dolby a nemá podporu Dolby Atmos. Samozrejme, keďže Ray patrí medzi soundbary, stále má podporu prehrávania cez Ethernet, Wi-Fi a AirPlay. Takisto ako Beam 2 podporuje možnosť pripojiť tiež aj satelity, ktoré sme testovali spolu s obomi soundbarmi.
Zvukový prejav je vzhľadom na cenu výborný a prakticky mu nie je čo vytknúť. Zaradeniu nerobil problém žiaden hudobný žáner. Hranie hier je tu tiež na slušnej úrovni. Ray ponúka skromnejšiu konektivitu: RJ45 Ethernet, optický vstup S/PDIF, napájanie a tlačidlo pre aktiváciu multiroom funkcie. Podpora pre HDMI teda chýba. Avšak aj tu výrobca zachoval možnosti z drahších modelov, t.j. vytvoriť a byť súčasť bezdrôtového multiroom systému pomocou Apple AirPlay 2, Spotify Connect, Tidal Connect a/alebo aplikácie Sonos S2. Rozmery zariadenia sú 560×100×70 mm a hmotnosť 2,8 kg.
Vylepšiť soundbar možno spolu s testovanými dvomi satelitmi One SL. Po spárovaní vďaka nim dosiahne používateľ lepší zážitok, najmä počas sledovania filmov. Je to dané tým, že sú (satelity) určené na integráciu ako súčasť bezdrôtového multiroom systému. V praxi ide o pridružené reproduktory, ktoré rozširujú zvukové možnosti a aj zážitok, ale ovládajú sa na jednom mieste. Priamo z aplikácie na smartfóne, či na PC alebo notebooku, prípadne po pripojení k televízoru. Zvuk je synchronizovaný a ani pri rôznych žánroch a testoch sme nezistili oneskorenia pri reprodukcii zvuku.
Výrobca má teda systém multiroom veľmi dobre odladený. Pri satelitoch je ale tiež možnosť použiť ich aj samostatne. Kvalita spoločného zvukového prejavu soundbaru a satelitov je výborná. Všetky frekvenčné pásma, či už ide o výšky, stredy a basy sú vyvážené. Pri hlbokých tónoch reproduktor duní, basy sú veľmi dobré, rovnako ako aj ostatné spektrá frekvenčného rozsahu. Celkový zvukový prejav nás prekvapil a prekonal naše očakávania.
Z nášho pohľadu má oveľa väčší význam a tiež prínos pre používateľa, ak je sondbar súčasne prepojený ako jeden systém (a jeden výstup). Jediné, čo nám trochu prekáža, je to, že tu stále nie je Bluetooth (všetky testované modely v recenzii ju nemajú a pri prepojení fungujú vždy cez Wi-Fi). To znamená, že ak Wi-Fi nefunguje, alebo ju používateľ doma nemá, nemôže testované produkty používať.
One SL je z nášho pohľadu rozhodne prínosným produktom, a v rámci možnosti a nastavenia obohatí zážitok z používania. Zostava ako celok, alebo aj samostatne je vhodná ku televízoru do obývačky, na počúvanie hudby, či sledovanie filmov cez smartfón alebo počítaču. Tu už však majú reproduktory aj isté limity. Cena za Beam 2 je na úrovni 450 až 500 eur, Ray stojí 250 až 300 eur a jeden One SL potom 180 až 200 eur. Pri testovanej zostave soundbar plus dva satelity tak používateľ zaplatí zhruba 610 až 900 eur v závislosti od počtu a variantu celej súpravy. Získa tým ale špičkový zvuk a pekný dizajn viacúčelových reproduktorov.
Ak hľadáte soundbar (prípadne aj soundbary) k televízoru, alebo na počúvanie hudby, tak modely Beam 2 a Ray spolu so satelitmi One SL odporúčame. Multiroom systém ponúka okrem kvalitného zvuku aj malé rozmery a kvalitné spracovanie. Za dizajn a funkcie sa platí, takže výsledná cena zrejme mnohých nepoteší. Toto riešenie ale rozhodne odporúčame.
Zapožičal: Sonos