Ako to už na amerických sieťach býva zvykom, sú si rovný a rovnejší.
Firmy ako Meta (pod ktorú spadá Facebook, Instagram aj WhatsApp) sú spolu s Alphabetom (pod ktorý patrí Google a ich služby ako je napríklad YouTube) dlhodobo známe cenzúrou. Tú, žiaľ, zavádzajú a tiež aj uplatňujú podľa zvláštnych pravidiel. Napríklad pri generovaní obsahu sa zo zásady dostáva viac obsahu od politikov z demokratickej (liberálnej, ľavicovej) strany oproti republikánom (konzervatívnej, pravicovej), do popredia sa viac dostávajú liberáli, stúpenci vakcinácie a naopak do takmer úzadia sú zaradení kritici povinného očkovania a im podobní, ktorí sú ešte aj častokrát nálepkovaní hanlivými výrazmi. Facebook, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Meta, známy svojou cenzúrou teraz po novom zakázal hlavnú americkú skupinu proti očkovaniu za údajné šírenie dezinformácií Covid-19. Hovorca spoločnosti uviedol, že účty skupiny na Facebooku a Instagrame boli v stredu zrušené.
Spoločnosť vo štvrtok uviedla, že zablokovala na sociálnej sieti jednu z najvplyvnejších amerických skupín bojujúcich proti očkovaniu za šírenie (údajných) dezinformácií Covid-19. Organizácia Children’s Health Defense (CHD), ktorá kritizuje vakcíny, okamžite obvinila spoločnosť Meta z potláčania jej práva na slobodu prejavu. To je koniec-koncov aj logické a očakávané. „Facebook tu vystupuje ako zástupca krížovej výpravy federálnej vlády s cieľom umlčať všetku kritiku drakonickej vládnej politiky,“ uviedol v správe zakladateľ CHD Robert Kennedy mladší, synovec zosnulého prezidenta Johna F. Kennedyho. Hovorca Meta Aaron Simpson uviedol, že účty skupiny na Facebooku a Instagrame boli v stredu zrušené. K zákazu došlo po opakovanom porušení pravidiel Meta o dezinformáciách. Zaujímavé však je, kto rozhoduje čo je dezinformácia a čo nie. Ministerstvo pravdy? Takýto vysoko subjektívny pohľad firmy Meta je o to viac mätúci najmä, ak sa veľké množstvo (predtým tzv. hoaxom) stali skutočnosťou, resp. po čase sa ukázali ako pravdivé. Kto sa ospravedlní týmto ľuďom za ich pošliapavanie demokratických práv a slobôd? A žijeme teda ešte v demokracii, alebo nie?
CHD tiež uviedla, že jej účty na sociálnych sieťach sledujú státisíce ľudí, a tvrdila, že opatrenie spoločnosti Meta bolo prekvapením. V oznámení skupina zdieľala snímku obrazovky, na ktorej sú zobrazené správy, v ktorých sa uvádza, že účty boli pozastavené pre porušenie zásad spoločnosti Meta týkajúcich sa „dezinformácií, ktoré by mohli viesť k poškodeniu v reálnom svete“. CHD tvrdila, že zákaz by mohol súvisieť so žalobou, ktorú podala na spoločnosť Meta a v ktorej obvinila technologického giganta z porušovania práv na slobodu prejavu tým, že sa spolieha na americké Centrum pre kontrolu chorôb (CDC), pokiaľ ide o to, aké informácie Covid-19 sú vedecky podložené. Podľa právnych podaní sa skupina bojujúca proti očkovaniu odvolala proti rozhodnutiu súdu nižšej inštancie, ktoré bolo v jej neprospech v tomto súdnom spore.
Podľa údajov z prieskumu, ktorý bol zverejnený v stredu, americkí tínedžeri za posledných sedem rokov húfne opustili Facebook a radšej trávia čas zdieľaním videí na YouTube a TikTok. Práve TikTok sa „stal hlavnou platformou sociálnych médií pre amerických tínedžerov“, zatiaľ čo platforma prevádzkovaná spoločnosťou Google YouTube „vyniká ako najčastejšie používaná platforma tínedžerov“, napísali autori správy. Údaje prichádzajú v čase, keď Meta, vlastník Facebooku, zvádza s TikTokom boj o prvenstvo v sociálnych médiách a snaží sa udržať si čo najväčší počet používateľov v rámci svojho multimiliardového biznisu založeného na reklame. V správe sa uvádza, že približne 95% opýtaných tínedžerov uviedlo, že používajú YouTube, v porovnaní so 67%, ktoré uviedli, že sú používateľmi TikToku. Len 32% opýtaných tínedžerov uviedlo, že sa prihlasujú na Facebook: čo je veľký pokles oproti 71%, ktoré sa pri podobnom prieskume pred siedmimi rokmi hlásili ako používatelia.