Prinášame tipy, ako pracovať z domu a ich prípadné praktické riešenia, v prípade, ak zlyhajú.
Väčšina prác na diaľku závisí od prístupu k spoľahlivému internetovému pripojeniu a pre mnohých ľudí, najmä pre hodinových pracovníkov alebo pracovníkov s hodinovou mzdou, žiadny internet znamená žiadnu mzdu. To znamená nájsť spôsob, ako sa rýchlo vrátiť na internet, buď doma, alebo inde. Cieľom je, vzhľadom na prerušenie, zostať v práci, byť zamestnaný a mať spoľahlivý záložný plán po výpadku internetu nadávky. Najjednoduchší spôsob, ako sa orientovať pri dočasnom výpadku, je pripájať sa zo smartfónu. Všetky moderné smartfóny majú funkciu Wi-Fi hotspot, ktorá umožňuje zdieľať ich dátové pripojenie s inými zariadeniami, hoci mnohé telefónne paušály obmedzujú jej užitočnosť.
Hotspot môžete zapnúť v ponuke Nastavenia telefónu. V telefóne iPhone vyhľadajte položku Osobný hotspot v hlavnej ponuke Nastavenia. V telefónoch Samsung prejdite do ponuky Nastavenia > Pripojenia > Mobilný hotspot a tethering a v ostatných telefónoch so systémom Android sa často nachádza v ponuke Nastavenia > Sieť a internet > Hotspot a tethering. Zmeňte alebo skopírujte heslo, potom pripojte notebook k SSID Wi-Fi telefónu a mali by ste pracovať. Dokonca aj „neobmedzené“ telefónne plány po určitom čase obmedzia rýchlosť hotspotu. Treba však mať na pamäti obmedzený objem dát. Prenos veľkých súborov môže vyčerpať dáta aj batériu v mobile na hotspot, ale skutočným zabijakom sú videohovory: jednohodinová schôdzka v službe Zoom môže spotrebovať viac ako gigabajt dát. Ak uskutočňujete veľa hovorov, plánujte vytáčať telefón, kým sa používateľom obnoví internet. Všetky hlavné platformy pre videohovory podporujú čísla na vytáčanie, hoci o ich povolenie budete musieť požiadať hostiteľa schôdzky alebo IT oddelenie vašej spoločnosti.
Okrem toho, hoci za bežných okolností môžete mať bleskurýchle pripojenie 5G, pripojenie 5G aj 4G/LTE sa môže výrazne spomaliť v závislosti od toho, koľko ľudí zdieľa ten istý BTS vysielač a infraštruktúru. Ak je teda výpadok rozsiahly, aj dátové pripojenie k telefónu sa pravdepodobne bude znižovať (v závislosti od nárastu používateľov) pretože všetci budú pripájať svoje telefóny. Tethering tiež rýchlo spaľuje batériu, takže ak vypadne elektrina, budete potrebovať nejaký spôsob, ako dobiť telefón a notebook. Tethering z telefónu je skvelá možnosť, ak sú výpadky zriedkavé. Ak sa však pri práci spoliehate na internet a hlavné pripojenie je nespoľahlivé, oplatí sa zvážiť špecializované záložné pripojenie, či už prenosné, alebo nie. Ak sa pripájate pravidelne (buď preto, aby ste prežili časté výpadky v domácnosti, alebo aby ste neboli vydaní na milosť a nemilosť Wi-Fi iných ľudí), mohli by ste zvážiť prenosné zariadenie hotspot, ktoré môže šetriť batériu telefónu aj dátový limit. Cenovo najvýhodnejším spôsobom je pridať linku hotspotu k súčasnému paušálu.
Na niektorých miestach sú hotspoty dobrou hlavnou možnosťou. Keďže telefónne spoločnosti pomaly budujú svoje siete 5G, špecializované hotspoty sa môžu stať životaschopnou konkurenciou DSL, káblového a dokonca aj nadštandardného optického pripojenia. Tam, kde je 5G k dispozícii a skutočne funguje, konkuruje mnohým rýchlostiam širokopásmového pripojenia v obytných domoch/bytoch. Vo vidieckych oblastiach bez káblového alebo optického pripojenia môže byť pevný internet 4G alebo 5G dokonca najlepšou možnosťou, najmä ak je jedinou inou možnosťou DSL. Ak žijete vo vidieckej oblasti a v poslednom čase ste si neoverili svoje možnosti, možno budete môcť prejsť na bezdrôtové pripojenie (a ponechať si DSL ako zálohu, ak naozaj chcete). Ak ste mimo dosahu káblového, optického a slušného bezdrôtového internetu, zostáva používateľom satelit. Tradičný satelitný internet je pomalý a drahý, ale môže byť dôležitou zálohou pre vidieckych pracovníkov na diaľku, ktorých jedinou inou možnosťou je pomalé a váhavé DSL. Novšie satelitné možnosti, ako napríklad Starlink, sú stále drahé, ale rýchlejšie, hoci pokrytie ešte nie je dostupné všade.
Výpadok domácej siete nemusí byť jediným dôvodom na odchod. Hluk zo stavby, návštevy, sused s plnou súpravou bicích vo vedľajšom byte, problémy s vodovodom alebo nutkavá potreba odísť od rušivých vplyvov: to všetko sú reálne dôvody na odchod, ak nájdete miesto so slušným pripojením na internet a atmosférou priaznivou pre prácu. Je dobré urobiť „skúšobný výpadok“, aby ste našli dobré miesto skôr, ako ho budete potrebovať. Zbaľte si „odposluchovú“ tašku s káblami, batériami, nabíjačkami a preskúmajte miestne možnosti. Knižnice, kaviarne a reštaurácie sú kandidátmi, ale nie všetky budú dobrými miestami na niekoľkohodinovú prácu alebo budú ochotné vám vyhovieť. Ak je v blízkosti Starbucks, je to zvyčajne stávka na istotu. Jednou z nepopierateľných výhod firmy v začiatkoch jeho pôsobenia v prepojenom svete bolo takmer zaručené Wi-Fi pripojenie. Aj dnes je nezvyčajné vidieť bez aspoň niekoľkých ľudí s otvorenými notebookmi a kávou v ruke, ktorí ho využívajú ako virtuálnu kanceláriu.
Ktorákoľvek kaviareň, kaviareň so stolnými hrami alebo dokonca pekáreň môže, ale nemusí chcieť, aby tam používatelia kempovali. Alebo môžu byť radi, že sa im venujete, najmä v čase mimo špičky. Možno tá skvelá reštaurácia nemá veľa zákazníkov až do neskorého popoludnia a nevadí jej, keď si niekoľko pravidelných pracovníkov na diaľku kupuje stály prísun ľadovej kávy a používa Wi-Fi. Najlepšie je opýtať sa. Aj keď sú ústretoví, nemusia mať verejne dostupné Wi-Fi so slušnou rýchlosťou a môžete mať silnú konkurenciu v boji o šírku pásma, pretože ostatní ľudia sa prihlasujú a odhlasujú, zatiaľ čo vy sa snažíte pracovať. Ak majú Wi-Fi, môže byť merané alebo môže blokovať prístup k pracovne dôležitým webovým stránkam a službám.
Uistite sa, že sa dokážete vysporiadať s okolitým hlukom a potenciálnymi rušivými vplyvmi dočasného pracovného priestoru. Možno budete musieť mať so sebou slúchadlá s potlačením hluku alebo jednoduché špunty do uší, aby používateľa nerušili bezstarostné deti alebo hluk z ulice. A zo slušnosti by ste sa mali vyhnúť prílišnému hluku. Prijímanie hovorov, najmä videohovorov, na verejnom mieste môže byť neslušné, a to tak pre spolupracovníkov počas hovoru, ako aj pre ľudí okolo vás. Počúvanie so stlmeným mikrofónom spravidla nie je problém, ak používate slúchadlá. Ak potrebujete kontrolovanejšie prostredie (povedzme, že celý deň telefonujete alebo jednoducho nechcete riešiť problémy s Wi-Fi v kaviarni) pracovné priestory ponúkajú krátkodobé pracovné miesta, zasadacie miestnosti a dokonca súkromné kancelárie za rôzne ceny v závislosti od používateľských potrieb.
Najlepšou voľbou je vyhľadať „co-working space“ plus vašu lokalitu. Adresáre co-workingových priestorov existujú, ale mnohé z nich sú neúplné alebo neaktuálne a korona uvoľnila veľa maloobchodných kancelárskych priestorov, takže môžu byť k dispozícii možnosti, ktoré tam predtým neboli. Ak je kaviareň príliš hlučná, co-workingový priestor príliš drahý a vy potrebujete len pár hodín ticha a dobré neobmedzené Wi-Fi, zvážte verejnú knižnicu. Väčšina knižníc ponúka komunite vysokorýchlostné internetové pripojenie za cenu (bezplatného) knižničného preukazu. Len buďte ohľaduplní k ostatným hosťom, dodržiavajte pravidlá knižnice a dávajte pozor na ich rozvrh; môžu sa tu konať mimoškolské aktivity alebo iné podujatia, ktoré môžu viesť k vyrušovaniu. V závislosti od knižnice môže byť tiež jednoduchšie dodržiavať spoločenský odstup ako v kaviarni alebo reštaurácii.
Prakticky všetky podniky, ktoré ponúkajú bezplatné Wi-Fi alebo Wi-Fi pre hostí, používajú na ochranu, meranie a/alebo speňaženie prístupu na internet kaptívne portály. Kedykoľvek ste sa pripojili k sieti Wi-Fi a museli ste sa prihlásiť číslom izby/e-mailovou adresou alebo dokonca len súhlasiť so zásadami prijateľného používania, aby ste mali prístup k zvyšku internetu, ide o portál s vlastným prístupom. Kaptívny portál udržiava hosťujúce zariadenia izolované od vlastných sietí podniku a zvyčajne aj od ostatných zariadení v sieti. Často tiež blokuje prístup k peer-to-peer službám, sieťam VPN, streamovaniu médií, sociálnym médiám, určitým webovým lokalitám alebo typom obsahu, prípadne k akejkoľvek kombinácii uvedených možností.
Aj keď je v súčasnosti väčšina internetovej prevádzky štandardne šifrovaná, správcovia siete (alebo teoreticky špehovia) môžu stále vidieť, ktoré webové lokality navštevujete, ak nie to, čo na nich robíte. Používanie siete VPN môže zabezpečiť súkromie používateľovej prevádzky na hosťovskej sieti Wi-Fi a mnohé organizácie vyžadujú neustále pripojenie VPN na prístup k e-mailu: alebo vôbec k akýmkoľvek zdrojom firemnej siete. Ak vaša organizácia vyžaduje VPN, uistite sa, že funguje na Wi-Fi, ktorú používate. Ak nie, zistite, či vám oddelenie IT môže pomôcť nájsť iný spôsob pripojenia. Aj keď sa VPN nevyžaduje, je celkom dobrý nápad používať platenú sieť, aby ste zvýšili svoje súkromie vždy, keď ste na cudzej Wi-Fi.
Na pracovnom zariadení používajte to, čo vyžaduje alebo ponúka zamestnávateľ. Na osobnom zariadení používajte dobrú platenú sieť VPN. Ak už platíte za cloudové úložisko, platené úrovne iCloudu a úrovne Google One s kapacitou 2TB a viac sú vybavené základnými sieťami VPN, ktoré v prípade núdze postačia. V závislosti od používateľoveho smerovača a počítačov, ktoré má doma, by ste mohli nastaviť aj sieť VPN späť do domácej siete. Samozrejme, tethering (z telefónu alebo vyhradeného hotspotu) úplne obchádza problém Wi-Fi, pokiaľ máte slušný mobilný signál. Bez ohľadu na plán výpadku testujte. Existuje mnoho spôsobov, ako sa po výpadku internetu dostať späť na internet, či už doma alebo inde. Či už je riešením hotspot / tether alebo výlet do miestnej knižnice, uistite sa, že funguje skôr, ako ho budete potrebovať. Ak odchádzate z domu, vezmite si so sebou občerstvenie a možno aj nejaké analgetikum. A v niektorých lokalitách sú vaším priateľom špunty do uší.