Sonda BepiColombo preletela blízko povrchu Merkúra a pomocou troch monitorovacích kamier (MCAM) zachytila detailné čiernobiele snímky planéty.
Misia BepiColombo Európskej vesmírnej agentúry (ESA) úspešne dokončila svoj druhý prelet okolo Merkúra, pričom podľa agentúry zachytila 56 komplikovaných záberov. Spoločný projekt, ktorý vypracovali ESA a Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA), má za úlohu preskúmať najmenej preskúmanú planétu vo vnútornej slnečnej sústave. Počas najväčšieho priblíženia k Merkúru 23. júna sa sonda nachádzala približne 200 km nad jeho povrchom a pomocou svojich troch palubných monitorovacích kamier zachytila detailné zábery planéty. „Ukončili sme druhý zo šiestich preletov okolo Merkúra a na budúci rok sa vrátime na tretí prelet pred príletom na obežnú dráhu Merkúra v roku 2025,“ uviedla Emanuela Bordoniová, zástupkyňa vedúceho prevádzky sondy BepiColombo v ESA. Sonda BepiColombo bola vybavená tromi monitorovacími kamerami (MCAM), ktoré poskytujú čiernobiele snímky v rozlíšení 1 024 x 1 024 pixelov. Sonda sa priblížila k tmavej strane planéty. Merkúr sa objavil osvetlený na snímkach zhotovených 5 minút po priblížení, na ktorých bola sonda vzdialená 800 km. Ďalšie snímky boli zhotovené po tom, ako sa sonda BepiColombo vzdialila od Merkúra.
Keď sa sonda priblížila k dennej strane, Slnko vyšlo nad zvrásnený povrch Merkúra, vďaka čomu sa na snímkach zachytených BepiColombo zvýraznila topografia planéty. „Udrel som do vzduchu, keď sa objavili prvé snímky, a potom som sa už len viac a viac tešil. Na snímkach sú vidieť nádherné detaily Merkúra vrátane jedného z mojich obľúbených kráterov Heaney, pre ktorý som pred niekoľkými rokmi navrhol názov,“ povedal Jack Wright, člen tímu MCAM a výskumný pracovník z Európskeho centra vesmírnej astronómie ESA (ESAC) v Madride. Sonda pri svojom druhom prelete prvýkrát zachytila 1550 km širokú kotlinu Caloris. Na záberoch je vidieť vysoko reflexné lávové dno kotliny na tmavšom pozadí. Láva z Calorisu údajne vznikla až po vzniku kotliny, preto je jej štúdium pre sondu BepiColombo kľúčové. „Snímky z preletu Merkúra 1 boli dobré, ale snímky z preletu 2 sú ešte lepšie,“ povedal David Rothery z Open University, ktorý je tiež členom tímu MCAM. Dodal, že snímky poukazujú na mnohé vedecké ciele, ktoré sa môžu preskúmať, keď sa BepiColombo dostane na obežnú dráhu.