Otestovali sme disk zameraný najmä na NAS servery, použiteľný je aj pre počítače a notebooky.
Disk prišiel v malej krabičke spolu s popismi a vyobrazením s jasným zameraním disku pre NAS. Hoci sa môže javiť na prvý pohľad ako nezaujímavý, najmä pre nižšie prenosové rýchlosti, to v čom vyniká, je konzistentné trvalé zaťaženie pri NAS serveroch, ktoré bežia 24/7. Aj preto ho výrobca deklaruje ako disk vhodný (alebo určený) pre NAS. Samozrejme ako každý disk, v prípade potreby ho možno použiť aj v PC či notebooku. Disk určený pre NAS plní trochu iné požiadavky ako štandardné disky, pretože sa bežne používa na ukladanie do vyrovnávacej pamäte. Tá slúži na zrýchlenie odozvy, keďže dáta sa spravidla ukladajú na klasické disky (typu HDD). Ukladanie dát do vyrovnávacej pamäte NAS môže zahŕňať čítanie alebo zápis dát, prípadne oboje, v závislosti od implementácie. Spoločnosť týmto modelom cieli aj na malé a stredné podniky, pričom rozširuje jeho využitie na hosting aplikácií, virtualizáciu a databázy. V predaji je v kapacitách 500GB (za 80 eur), nami testovaný 1TB (130 eur), 2TB (250 eur) a 4TB (až 570 eur).
To čím sa testovaný disk pre NAS odlišuje od klasického je najmä vo výdrži, resp. pri garancii zápisov. Nami testovaný Red SN700 NVMe pre NAS poskytuje 2000TBW, zatiaľ čo štandardný disk pre počítače len 600TBW. Skratka „TBW“ (Terabytes Written) je definovaná spoločnosťou JEDEC ako počet terabajtov, ktoré možno zapísať na SSD, kým sa „nevyčerpajú“ jeho pamäťové bunky. Spravidla teda čím vyššia hodnota TBW tým lepšie, záleží aj na kapacite disku a obsadení jeho priestoru. To znamená, že výrobca pri päťročnej záruke a 2000TBW garancii umožňuje zapísať 1095GB dát denne (počas celého obdobia) pri testovanom disku určenom pre NAS servery. Ak to porovnáme so štandardným 600TBW diskom, ten umožňuje max. 328GB dát denne. Pre predstavu, čo tieto dáta znamenajú, sa pri kancelárskom počítači, pri činnostiach ako prehliadanie internetu a používanie multimédií počíta od 10GB do 35GB zapísaných dát za deň. Pre herné počítače sa v priemere počíta spravidla medzi 20GB a 70GB za deň (veľmi sa líši v závislosti od toho, či hry často požívateľ inštaluje a odinštaluje).
Z vyššie uvedeného tak jasne vyplýva, že aj štandardné disky sú stavané na vyššiu záťaž ako je zvyčajné. Je teda vyššia šanca, že disk morálne zastará, ako skončí svoju funkčnosť. V porovnaní s „bežnými“ diskami však model určený špecificky pre NAS servery, ktorý sme testovali a je určený predovšetkým do 24/7 prevádzky, ukazuje viac než trojnásobnú životnosť. To, čo nás ale nepríjemne prekvapilo na modeli, sú vysoké prevádzkové teploty, ktoré sa pri izbovej teplote 20°C pohybovali v bežnej záťaži na úrovni 74°C, čo považujeme za viac, ako je vhodné. Odporúčame pasívny chladič, ktorý by znížil teploty disku na lepšie a prijateľné úrovne. Dlhodobá vysoká teplota disku nerobí dobre a tiež znižuje jeho životnosť. Dôležitá je aj prenosová rýchlosť disku ktorú dosahuje, pričom výrobca deklaruje 3430 MB/s pri čítaní a 3000 MB/s pri zápise. Podarilo sa nám tieto hodnoty dosiahnuť?
Výsledky testov v CrystalDiskMark potvrdzujú v praxi výrobcom deklarované rýchlosti, ktoré sme mierne prekročili, keď sme namerali hodnoty 3432 MB/s pri čítaní a 3109 MB/s pri zápise. Preto disk považujeme za veľmi dobrý najmä vzhľadom na zvýšenú životnosť pri zápisoch, ako aj dosiahnuté rýchlosti zápisu a čítania. Síce disk nepatrí medzi najrýchlejšie, vyniká v iných oblastiach. Okrem NAS serveru si ho vieme predstaviť aj ako hlavný systémový disk v počítači alebo ultrabooku, kde taktiež nájde využitie.
Zapožičal: Western Digital