Otestovali sme iPhone 13 Pro, ktorý má všetko, čo ponúkajú top modely v príjemnej 6,1“ uhlopriečke.
„Trinástky“ boli predstavené a uvedené na trh na jeseň 2021 a rozhodne majú čo ponúknuť. Medzi ich hlavné benefity patrí nová generácia fotoaparátu s väčším snímačom, ktorý má trojnásobný teleobjektív, ultrazoom s automatickým zaostrovaním a možnosťou fotografovania zblízka (teda makro režim). Do modelu sa dostali aj ďalšie vylepšenia ako je zvýšenie kapacity batérie o 10%, ale najmä ProMotion technológia (120 Hz adaptívny panel), či vylepšený procesor A15 Bionic. Poteší tiež zmenšenie veľkosti výrezu o 20%, hoci výrobca na notifikačnej lište napriek tomu nezobrazuje viac prvkov. Nami testovaný 256GB model v krásnej modrej (Sierra Blue) farbe sa trochu javí skôr ako sivo-modrá, ale v praxi vyzerá veľmi dobre. Na výber je pritom päť farieb: zlatá, strieborná, sivá, testovaná modrá a tiež zelená. K dispozícii sú potom kapacity 128GB, nami testovaná 256GB, 512GB a 1TB.
Rozloženie ovládacích prvkov je klasické. Na spodnej strane sa nachádza reproduktor, Lightning a mikrofón, na ľavej strane sú dve tlačidlá na reguláciu hlasitosti, prepínač na tichý/normálny režim a slot na SIM kartu. Na pravej strane je vypínač. Rozhodne oceňujeme, že výrobca používa rovnakú fotovýbavu na modeli 13 Pro ako aj 13 Pro Max. Pri dvanástkach to nebolo tak. V porovnaní s doteraz používaným iPhone 11 Pro sme si už na prvý pohľad všimli výrazný nárast rozmerov šošoviek fotoaparátu, resp. celej fotosústavy. Okrem toho, že je oveľa väčšia aj omnoho viac vytŕča nad hranu zadnej strany smartfónu. Voči 11 Pro badať aj nárast rozmerov, ktoré sú pri modeli 13 Pro 147×72×8 mm. Hmotnosť narástla až na 206 gramov (z pôvodných 189 gramov pri modeli 11 Pro), čo považujeme za veľký rozdiel.
Napriek tomu, ostrým hranám a zaobleniu po bokoch sa telefón výborne drží, úchop a celkový „feeling“ je perfektný. Za plus považujeme aj vynikajúci displej a jeho podanie farieb. V použitých materiáloch ani v povrchovej úprave nedochádza ku generačným zmenám. Displej chráni Ceramic Shield, tvrdené sklo vyrobené spoločnosťou Corning. Zadný sklenený panel má matnú povrchovú úpravu, ktorá je napriek tomu šmykľavá, nepoteší tiež lesklé logo, ktoré je magnetom na odtlačky prstov. To tiež platí aj pre leštený rám z nehrdzavejúcej ocele po celom obvode telefónu, ktorý sa dá ľahko utrieť, ale prakticky ho nie je možné skutočne udržať čistý. Mobil si zachováva odolnosť voči vode, certifikáciu podľa IP68 výrobca vylepšil a uvádza, že vydrží až do hĺbky 6 metrov.
O zobrazenie sa stará 6,1“ Super Retina XDR displej s rozlíšením 2532×1170 px (460 ppi), ktorý je vybavený ostrým OLED panelom s vysokým jasom, podporou HDR10 a Dolby Vision. Rámčeky sú rovnako tenké ako na iPhone 12 Pro, ale výrez je teraz užší. Ide pritom o prvé zmenšenie veľkosti od iPhonu X. Vo výreze je snímač Face ID, selfie fotoaparát a jeden zo stereofónnych reproduktorov, ktorý slúži aj ako slúchadlo. Na rozdiel od základných mobilov použil výrobca konečne vysokú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, čo je funkcia, ktorá mala premiéru v Android telefónoch približne pred 4 rokmi a teraz ju možno nájsť v mnohých zariadeniach. Panel iPhonu 13 Pro má maximálnu obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a môže ju meniť v rozmedzí 12 rôznych hodnôt až po 10 Hz v závislosti od obsahu a interakcie používateľa.
Dynamická zmena obnovovacej frekvencie má výborný vplyv na výdrž batérie. V našich podmienkach sme dosiahli dokonca pri kapacite batérie 3095 mAh priam až neuveriteľných 8-9 hodín SOT (screen-on-time, doba zapnutého displeja). Veľa záleží samozrejme na používaní a jednotlivých funkciách, ale pri bežných činnostiach ako sú sociálne siete, chat, vybavovanie mailov, či telefonátov sme boli veľmi milo prekvapení z vysokej výdrže na batériu. Je to dané tým, že pri činnostiach, kde nie je nutné mať rýchlu obnovovaciu frekvenciu, systém použije najnižšiu možnú – 10 Hz frekvenciu, čo znamená úsporu 50 Hz každú sekundu (oproti štandardným 60 Hz panelom). Ak ale používateľ hrá hry, kde systém dynamicky mení frekvenciu okolo 120 Hz, tak potom je výdrž batérie oveľa nižšia a percentá rapídne klesajú (a oveľa rýchlejšie ako na 60 Hz paneli). Veľmi milo prekvapení sme boli aj z maximálneho jasu displeja, ktorý je až 1000 nitov a tak ani priame slnko nerobí žiadne problémy pri akejkoľvek činnosti na smartfóne.
Telefón používa najnovší čip A15 Bionic, rovnaký ako ostatné modely série iPhone 13. Výbavu dopĺňa 6GB RAM, čo poznať pri multitaskingu. Spolu s ProMotion displejom tak telefón už na prvý pohľad pôsobí oveľa svižnejšie ako základné modely. Hoci tu sú aj Android smartfóny s 8GB RAM a viac, iOS je oveľa lepšie optimalizovaný. Počas celého obdobia testovania sme nezaznamenali žiadne problémy, mobil je extrémne rýchly a plynulý, pri vypnutých animáciách sú jeho odozvy okamžité a bez akéhokoľvek zaváhania aj pri náročnom multitaskingu. Prekvapením je, že ani pri vysokom zaťažení sa nezahrieval, čo považujeme za veľmi dôležité, keďže to nie je samozrejmosťou pri každom telefóne. Mobil aj vďaka modemu Qualcomm X60 podporuje 5G siete a je vhodný pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). V praxi nám 5G sieť Telekomu fungovala bez problémov, no sieť 4ky ponúkla najviac iba LTE. Pri štvrtom mobilnom operátorovi mu chýba ešte podpora, no čínske značky sú v tomto lepšie. Počas testovania sme používali na telefóne najnovší iOS 15.5.
Za zaujímavý považujeme v podstate plnohodnotný režim dual SIM, hoci v kombinácii eSIM plus nanoSIM (fyzická SIM karta). To sme si v praxi overili pri použití dvoch SIM kariet Telekom a 4ka. Zmeniť si SIM za eSIM je pritom pri prvom operátorovi jednoduché, dá sa to buď cez aplikáciu, alebo pomocou bezplatnej infolinky. Pre používateľov môže byť prekvapením odlišná správa dual SIM, akú poznáme z Androidu. Napríklad výber karty z ktorej ide používateľ volať, alebo posielať SMS je nutné vybrať vopred (ešte pred zadaním telefónneho čísla) a nie až potom. Za praktické považujeme nastaviť si číslo, z ktorého sa bude volať jednotlivo pri kontaktoch. Takto si možno vopred nastaviť pravidlá pri súkromnom a firemnom čísle. Na uložené kontakty z práce sa použije SIM s pracovným číslom, na priateľov a rodinu potom súkromné domáce číslo.
Zadná strana telefónu patrí už tradične fotoaparátom. Oproti minuloročnému modelu sa nezmenilo umiestnenie snímačov. Avšak snímače sú priam gigantické: nielen, že sú veľké, ale aj veľmi vytŕčajú nad hranu samotného zariadenia. V aktuálnej generácii prišlo k výraznému zlepšeniu, a tentokrát nie sú žiadne rozdiely medzi iPhone 13 Pro a 13 Pro Max (tak ako to bolo pri dvanástkach). Má rovnaké nastavenie fotoaparátu ako 13 Pro Max, čo znamená, že používatelia už nemusia ísť do veľkého modelu, aby získali najlepší fotoaparát, aký firma ponúka. Gigant dokonca rád zdôrazňuje, že ide o „najväčšiu aktualizáciu fotoaparátu v histórii iPhonov“. Zoznam vylepšení začína vylepšeným hlavným (alebo „širokým“) fotoaparátom na zadnej strane, ktorý dostal väčší snímač s veľkými 1,9 µm pixelmi. Samotný 12 MPx snímač ponúka stabilizáciu (rovnako ako v modeli 12 Pro Max) a optiku vo vnútri 26 mm ekvivalentného objektívu so svetelnosťou f/1.5.
Teleobjektív získal takisto vylepšenie na ekvivalent 77 mm alebo 3-násobný zoom, čo je viac ako 2-násobný zoom na modeli 12 Pro a 2,5-násobný zoom na modeli 12 Pro Max. Azda jedinou nevýhodou je zníženie svetelnosti z f/2.2 na f/2.8, je tu však stabilizácia a takisto rovnakých 12 MPx. Ultrazoom dostal automatické zaostrovanie, ktoré umožňuje robiť aj zábery zblízka. Okrem toho sa jeho objektív môže pochváliť svetelnosťou f/1.8 (oproti f/2.4). Rovnako ako všetky ostatné snímače, aj tento má rozlíšenie 12 MPx. K dispozícii je aj snímač LiDAR, ktorý pomáha hlavnému a portrétnemu fotoaparátu s podrobnými mapami hĺbky pri portrétoch a rýchlejším automatickým zaostrovaním pri slabom osvetlení. Ďalšou novou „funkciou“ je možnosť fotiť zábery zblízka. Umožňuje to nová funkcia automatického zaostrovania ultrazoomového fotoaparátu, ktorá je len v modeloch iPhone 13 Pro a Pro Max.
Celá zostava fotoaparátov vystupuje zo zadnej strany a potom ešte vystupujú moduly fotoaparátu. Vďaka tomu mobil položený na stole neleží úplne stabilne, ale tomu sa zatiaľ nedá vyhnúť. Pri použití kvalitného puzdra, ktorý tento rozdiel „dorovná“ môže používateľ zabrániť poškriabaniu šošoviek jednotlivých snímačov, ale nepovažujeme za príliš ideálne, ak objektívy takto výrazne vystupujú nad samotnú hranu zariadenia. Vďaka rovnakému rozlíšeniu snímačov a výkonnému procesoru výrobca dokázal, že jednotlivé snímače fotoaparátu nie je nutné manuálne prepínať. Aplikácia fotoaparátu ponúka polkruhový ovládač, ktorý medzi jednotlivými objektívmi plynulo prepína. Bez trhania tak možno plynulo prechádzať medzi snímačmi – priblížiť objekt a vzdialiť ho bez trhnutia medzi snímačmi. Ovládanie je veľmi intuitívne a oproti konkurencii maximálne plynulé. Taktiež rozhodne oceňujeme výkon fotoaparátu pri vysokom zaťažení. Telefón zvláda fotiť jednu fotku za druhou a žiadna z nich nie je rozmazaná.
Azda jediné, čo považujeme za mínus je, že podrobné nastavenia fotoaparátu nie sú priamo v aplikácii, ale treba ísť cez systémovú aplikáciu „Nastavenia“ a tam vyhľadať aplikáciu fotoaparát a preklikať sa do detailnejších nastavení. Toto je však vec iOS ako celku. Na iPhone 13 Pro oceňujeme aj nočný režim, ktorý funguje automaticky a nie je nutné ho manuálne prepnúť. Akonáhle telefón vyhodnotí tmavú scénu, aktivuje nočný režim a nastaví dobu expozície medzi 1 – 5 sekundami, pričom manuálne ju možno nastaviť až do 10 sekúnd. Pripomeňme, že cieľom nočného režimu nie je osvetliť tmu, ale získať pri snímaní čo najviac detailov a snímku presvetliť. Na základe našich testov musíme konštatovať, že režim funguje výborne a aj z ruky možno zrealizovať výborné fotky bez rozmazania vďaka dvojitej stabilizácii. Rovnako automaticky funguje aj režim zblízka: akonáhle telefón deteguje objekt krátko pred ním, tento režim aktivuje a tiež mu aj prispôsobí scénu. Funguje to pritom veľmi dobre a efektívne.
Hlavný snímač robí vynikajúce fotografie. Sú ostré a majú veľa detailov, kontrast je skvelý a pozorovali sme pri nich veľmi nízku úroveň šumu. Pochváliť možno aj dynamický rozsah. Na výsledných fotografiách sa nám páči vyváženie bielej a presnosť podania farieb. Trojnásobný teleobjektív taktiež nesklame a používateľ získa vysokokvalitné snímky. Ostrosť a detaily sú vynikajúce, šum sa drží na uzde. Na týchto záberoch je široký dynamický rozsah a dobrý kontrast. Ultraširokouhlý fotoaparát je vo všeobecnosti na rovnako vysokej úrovni, pričom si zachováva globálny vzhľad v oblasti podania farieb a dynamického rozsahu. Trochu sa vymyká pri zväčšení 1:1, kde nie je taký ostrý ako ostatné dva, ale na ultrawide je bez problémov dostatočne dobrý. Celkovo možno konštatovať, že všetky snímače sa výborne dopĺňajú a plnia svoj účel na jednotku. V celkovom hodnotení DxO Mark sa pri priamom porovnaní s konkurentmi so 137 bodmi umiestnil telefón na vynikajúcom 5. mieste, ktoré zdieľa s modelom 13 Pro Max.
Apple iPhone 13 Pro je fantastický smartfón aj pre rok 2022, hoci už o zhruba pol roka budú predstavené nové modely. Je otázne, kedy sa pri aktuálnej čipovej kríze dostanú do predaja. Tak ako pri azda každom iPhone, aj 13 Pro má vysoko nastavenú cenu. Nami testovaný 256GB model stojí od 1100 eur, v priemere 1200 eur. Napriek tomu, že tento model bol predstavený minulý rok, ponúka stále najvýkonnejší procesor na trhu medzi smartfónmi, fantastický fotoaparát a ide v súčasnosti rozhodne o veľmi zaujímavý smartfón. Má všetko podstatné, čo od telefónu očakávame – štýlový dizajn, pevnú konštrukciu, výbornú ergonómiu a bonusom je aj množstvo funkcií či extra rýchle reakcie vďaka ProMotion displeju. Azda zamrzí iba vyššia hmotnosť, šmykľavá zadná strana a lesklé hrany. Veľmi milo sme boli prekvapení a rozhodne oceňujeme veľmi dobrú výdrž na batériu, potešia pravidelné aktualizácie a výborné stereo reproduktory. Keďže telefón nepodporuje pamäťové karty, odporúčame siahnuť aspoň po 256GB pamäti, hoci základný model má 128GB. Telefón rozhodne odporúčame (všetkými desiatimi), na nás spravil veľmi dobrý dojem.
Vďaka špičkovým technológiám udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Apple iPhone 13 Pro ocenenie High-End Technológie
Zapožičal: EuroGSM