Domov Novinky NASA zdieľa video, ako Ingenuity dokončil 25 letov na Mars

NASA zdieľa video, ako Ingenuity dokončil 25 letov na Mars

Zdielať

Vrtuľník Ingenuity NASA, ktorý pátra po stopách dávneho života na Marse, dokončil rekordných 25 letov v slabej atmosfére.

Keď bol tento malý vrtuľník spolu s partnerským roverom Perseverance vyslaný na jednosmernú cestu, inžinieri plánovali len päť letov. Zatiaľ čo vesmírne agentúry zvyčajne stanovujú svoje ciele konzervatívne, aby maximalizovali svoj výkon, Ingenuity prekonal očakávania tým, že naďalej posiela cenné údaje z Červenej planéty na pozemné stanice. To však nie je všetko! Ingenuity dosiahol počas svojho 25. letu aj ďalšie míľniky. Keď 8. apríla vzlietol, vrtuľník letel ďalej a rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Prekonal rekordy vo vzdialenosti aj rýchlosti, keď sa vzniesol do výšky 704 metrov, a to až 5,5 metra za sekundu. Čiernobiela navigačná kamera Ingenuity zachytila počas letu niekoľko „dychberúcich“ záberov. Inžinieri NASA ich spojili do videa, ktoré zobrazuje pohľad na let cez Mars z pohľadu robotického vrtuľníka. Od 25. letu podnikol Ingenuity niekoľko ďalších letov. V súčasnosti sa pripravuje na svoj 29. let, uviedla NASA.

Vedúci tímu Ingenuity Teddy Tzanetos uviedol, že navigačná kamera vrtuľníka im poskytla „úchvatný pocit“, aký by bol pocit pri kĺzaní nad povrchom Marsu počas rekordného letu. Video sa začína približne po jednej sekunde letu. Vrtuľník sa po dosiahnutí výšky 10 metrov vydá na juhozápad a maximálnu rýchlosť dosiahne za menej ako tri sekundy. Podľa NASA sú lety Ingenuity autonómne. Jeho pracovníci v Laboratóriu prúdového pohonu (JPL) NASA plánujú lety a posielajú príkazy roveru, ktorý ich odovzdáva vrtuľníku. Minulý rok NASA predĺžila misiu dvojice rover – helikoptéra na Marse na neurčito. Počas predĺženej životnosti sa helikoptéra občas stretáva s technickými problémami. Nedávno Ingenuity prvýkrát za rok svojej prevádzky stratil komunikáciu s riadiacimi misie. Problém sa však okamžite odstránil.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno