V dnešnej dobe už aj lacné Wi-Fi routre ponúkajú popri 2,4 GHz aj 5 GHz pásmo, ktoré sa pôvodne objavilo len niečo pred vyše dekádou.
Frekvencia je rozsah rádiových vĺn, na ktorých sa prenášajú dáta. Rozdiely sú v skratke také, že frekvencia 2,4 GHz ľahšie preniká stenami a objektami, preto má väčší dosah, nevýhodou nižšej frekvencie je však pomalšia rýchlosť, zvyčajne na úrovni 450 až 600 Mbps pri dobrom signáli. Naopak, 5 GHz frekvencia ťažšie preniká stenami a objektami, preto má menší dosah, ale zas ponúka rýchlosti až do úrovne 1300 Mbps. Vopred by sme chceli upozorniť, že 5 GHz router nie je 5G router (a veľa používateľov si tieto pojmy pletie). Väčšina Wi-Fi zariadení používa práve 2,4 GHz, a nie sú to len počítače, ale aj smartfóny, chytré hodinky, a taktiež chytré svetlá, zámky, spotrebiče a iné technológie patriace pod pojem Internet vecí (z angl. IoT, Internet of Things).
Preto 2,4 GHz pásmo býva typicky viac zahltené a oveľa menej stabilné. Pokiaľ je to možné, odporúčame aj kvôli prenosovým rýchlostiam smartfóny a notebooky používať na 5 GHz pásme. Väčšina moderných zariadení si však pri Wi-Fi sieťach vyberie preferované pásmo automaticky (a z našich skúseností volí takmer vždy 5 GHz). Ďalším faktorom je však vzdialenosť od routra. Ak je zariadenie príliš ďaleko, nemusí chytať 5 GHz pásmo alebo bude nestabilné, zatiaľ čo 2,4 GHz pásmo pôjde bez problémov. V tomto prípade je voľba jasná. Na streamovanie a hranie online hier je rozhodne tiež lepšie 5 GHz pásmo. Tiež si treba uvedomiť, akú rýchly internet má používateľ. Pri rýchlostiach 600 Mbps, alebo dokonca 1 Gbps je 5 GHz priam nutnosť. Vo všeobecnosti však platí, že ak sa dá pripojiť stolový počítač po kábli, rozhodne odporúčame to využiť, keďže prináša stabilitu a istotu pripojenia.