Otestovali sme najnovší smartfón, patriaci medzi vlajkové modely – OnePlus 8T. Výbavou sa zaraďuje medzi „základnú“ verziu OnePlus 8 a najvybavenejší OnePlus 8 Pro. Čo ponúka a v čom sa od nich odlišuje?
Medzi hlavné vylepšenia patrí displej, ktorý podporuje 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, zatiaľ čo osmička ponúka „len“ 90 Hz. K benefitom patrí ultrarýchle nabíjanie 65W dodávaným adaptérom. Oproti základnému modelu pribudol jeden snímač fotoaparátu. V predaji sú dve farebné verzie – strieborná v nižšej výbave a zelená v oboch. Nižšia výbava má 8GB RAM a 128GB vnútornú pamäť, vyššia 12GB RAM a 256GB pamäte. Keďže telefón nepodporuje karty pre rozšírenie pamäte, odporúčame vyššiu verziu, ktorú sme testovali.
Balenie poňal výrobca veľmi netradične a originálne. Bežne v predaji dostane používateľ smartfón v krabičke spolu s adaptérom, prepojovacím káblom, ihlou na vybratie šuplíka kariet, manuálmi a priehľadným zadným puzdrom. Pre novinárov recenzentov ponúka výrobca špeciálne veľké balenie, ktoré obsahuje aj ďalšie dva extra kryty (ktoré sa štandardne dokupujú) a akýsi review guide. Najviac nás však potešili extra puzdrá, ktoré sú kvalitné a počas testovania smartfónu sme ich používali radšej, ako základné priehľadné puzdro.
Oceňujeme kvalitné konštrukčné spracovanie – kovový rám doplnený o sklenenú zadnú stranu, ktorá pôsobí už na prvý pohľad elegantne. Navyše v zelenej farbe pôsobí zaujímavo a menej tradične. Predsa len, nie je to čierna placka. Žiaľ, zadná strana má lesklý povrch, ktorý je veľmi náchylný na odtlačky prstov a nečistoty. Viac by telefónu pristalo matné spracovanie. Hoci je smartfón veľký – má rozmery 161×74×8 mm – ergonómii pomáha príjemne zaoblený tvar.
Rozmiestnenie tlačidiel je rovnaké ako pri ostatných telefónoch OnePlus, naľavo je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, napravo vypínač a posuvník. Jeho posunutím sa jednoducho menia preddefinované profily (tichý, vibrácie, normálny), pričom ich možno prispôsobiť podľa potreby v nastaveniach. Je to veľmi dobrá funkcia, ktorú ocenia používatelia pri rýchlej zmene režimu. Podobný posuvník (medzi tichým a normálnym profilom) má už len Apple iPhone, kde sa výrobca už pred rokmi inšpiroval.
Za nevýhodu považujeme chýbajúcu zvýšenú odolnosť voči vode a prachu, navyše aj fotoaparáty vystupujú nad okolitý povrch, čo možno vyriešiť silikónovým puzdrom, ktoré je dodávané výrobcom priamo v balení. Takisto je už po vybalení na displeji z výroby aplikovaná ochranná fólia, hoci viac by nás potešilo kvalitné 9H sklo. Ale je to stále fajn bonus, ktorý umožňuje telefón po kúpe ihneď používať bez nutnosti dokupovania skla a krytu. Konektivita zariadenia ponúka okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.1 aj NFC pre platby smartfónom a podporu pre najrýchlejšie 4G/LTE siete, takisto podporuje aj najnovšiu 5G sieť.
O zobrazenie sa stará 6,55“ Fluid AMOLED displej s rozlíšením 2400×1080 pixelov a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. V nastaveniach je možné vybrať, či chce používateľ základných 60 Hz alebo výrobcom predvolených 120 Hz. Displej má pomer strán 20:9, 402 ppi a na ľavej strane je výrazný výrez pre jeden snímač selfie fotoaparátu. Displej má aj na priamom slnku veľmi dobre čitateľný a vďaka 120 Hz aj rýchly a plynulý obraz. Plynulosti ešte viac dopomôže vypnutie animácií systému, ktoré sú prakticky zbytočné. Výrobca zrejme do systému priamo integroval funkciu, pomocou ktorej si sám určuje, kde je plynulý pohyb vhodný a kde nie, čím sa šetrí stav batérie.
Priamo v displeji je integrovaná čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje veľmi dobre, hoci občas sa stane, že na prvýkrát nerozpozná prst a priloženie treba opakovať. Takisto možno odomykať zariadenie pomocou rozpoznania tváre a hoci sú tu až dva snímače fotoaparátu, stále ide o tzv. 2D, ktoré má problém s rozpoznaním počas tmy. Potešila nás prítomnosť funkcie AlwaysOn Display, ktorú možno nastavovať podľa potrieb používateľa a v prípade potreby aj vypnúť. Potešia takisto kvalitné stereo reproduktory: hlavnému reproduktoru, ktorý je zároveň telefónny reproduktor, asistuje druhý reproduktor na spodnej strane. Podobne ako ostatné modely, aj pri modeli 8T chýba 3,5 mm audio jack konektor.
Výrobca OnePlus sa pasoval do role „zabijaka vlajkových lodí“ a hľadí predovšetkým na maximálny výkon svojich zariadení. Ani 8T nevybočuje z nastaveného trendu a v rámci svojej kategórie ponúka procesor Qualcomm Snapdragon 865 (ktorý patrí medzi najvýkonnejšie modely), doplnený o 8GB (pri 128GB verzii), alebo dokonca až 12GB (pri 256GB verzii) operačnej pamäte. Uspokojí teda aj používateľov, ktorí chcú hrať aj tie najnáročnejšie hry na najvyššom rozlíšení, bez toho aby dochádzalo ku spomaleniu či trhaniu. Treba si však veľmi dobre zvážiť, ktorú pamäťovú verziu používateľ zvolí, nakoľko telefón nepodporuje pamäťové karty. Má však dva sloty na nanoSIM karty, čo je už pri väčšine čínskych zariadení štandardom.
Rozhodne oceňujeme úplne plynulý systém a to vďaka odľahčenej verzii Android 11 – OxygenOS. Prínosom je najnovší operačný systém od Google, hoci väčšina telefónov od konkurencie na Android 11 ešte len čaká. Už je roky známe, že prostredie od OnePlus je najrýchlejšie a považujeme ho aj za najlepšiu nadstavbu. Plynulosť a svižnosť je na výbornej úrovni, nič neseká ani pri náročnom multitaskingu. Nadstavba sa navyše vyznačuje aj jednoduchosťou a tiež prehľadnými možnosťami nastavenia. Oceňujeme, že 8T ponúka predinštalované iba základné aplikácie, ktoré možno v prípade potreby odinštalovať. Takisto je často problémom duplicita aplikácii (výrobca do telefónu predinštaluje svoje a tiež aj tie základné od Google) čo pri OnePlus neplatí.
Kapacita batérie je 4500 mAh a výrobca priamo v balení pribalil rýchlonabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s neuveriteľným výkonom 65W. To znamená, že z nuly na 100% kapacity batérie sa nabije za 40 minút, resp. z 0% na 50% za 14 minút. To je fantastické najmä pre častých cestovateľov a používateľov, ktorí potrebujú nabíjať zariadenie rýchlo. Už teda netreba nabíjať batériu cez noc, ale stačí cez deň. 8T však nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, ani reverzné nabíjanie. Prax v našom prípade takisto ukázala, že pri displeji s 120 Hz frekvenciou vydržala batéria jeden deň a pri znížení frekvencie displeja na 60 Hz možno dosiahnuť dva dni. Samozrejme dĺžka výdrže záleží od mnohých faktorov a tiež používania.
Zaujímavosťou je päť fotoaparátov – jeden selfie vpredu a štyri vzadu. Je tu hlavný (široký) 48 MPx snímač, totožný aký je v modeli OnePlus 8 s optickou stabilizáciou, ktorý však vytvára „iba“ 12 MPx fotografie. Vo svojej kategórii patrí k tomu lepšiemu a hodnotíme ho ako nadpriemerný. Páči sa nám verné farebné podanie a ostrosť aj za zhoršených svetelných podmienok. Možno taktiež konštatovať, že technológia 48 MPx snímača, ktorý vytvára 12 MPx fotky, znamená spájanie štyroch subpixelov do jedného a preto vytvára kvalitnejší obraz. Ultraširokouhlý objektív má 16 MPx rozlíšenie a aj kvalita záberov je veľmi dobrá, či už ide o exteriér alebo interiér. Ďalej je tu 5 MPx makro a 2 MPx hĺbkový snímač. Poteší tiež nočný režim, ktorý robí veľmi dobré zábery. Zaujímavosťou je takisto dvojnásobné priblíženie, ktoré nie je úplne digitálne, ale funguje v podstate ako výrez z originálnej 48 MPx fotky hlavného snímača.
OnePlus 8T je rozhodne zaujímavý tip na kúpu. Ponúka skvelý 120 Hz AMOLED displej, ktorý dopĺňa perfektné 65W ultrarýchle nabíjanie, ale tiež pekný dizajn a veľmi dobré fotoaparáty. Medzi nedostatky patrí absencia zvýšenej odolnosti voči vode IP68, ako aj chýbajúce bezdrôtové nabíjanie. Vytknúť možno aj zadný lesklý kryt náchylný na odtlačky a nečistoty. Ten ale dizajnovo vyzerá veľmi dobre a je navyše aj pevný, spolu s kovovým rámom po obvode. Rozhodne oceňujeme najnovší Android 11 spolu s extra rýchlou a odladenou nadstavbou OxygenOS, ktorú považujeme za najlepšiu na trhu. Smartfón má výkonný procesor, vhodný je aj pre najnáročnejších používateľov. Cena za základný 8GB/128GB model je 620 eur a drahší model 12GB/256GB je 720 eur.
Zapožičal: OnePlus