Domov Počítače Recenzia: Lenovo ThinkPad P43s

Recenzia: Lenovo ThinkPad P43s

Zdielať

Notebooky série ThinkPad patria do segmentu biznis zariadení. Tomuto zameraniu zodpovedá aj výbave či spracovanie. Prinášame dlhodobý test zariadenia, ktoré je vhodné na prácu i zábavu na cestách.

Testovaný model patrí do kategórie tenkých 14“ mobilných pracovných staníc, pričom konštrukcia je identická s modelom ThinkPad T490. Zariadenie je certifikované aj ako „Ultrabook“ čo znamená, že ponúka štíhle šasi a tiež nízku hmotnosť, ktorá umožňuje časté prenášanie. Čierny povrch je matný a náchylný na odtlačky prstov, ale v sérii biznis zariadení je potrebná taktiež aj dostatočná pevnosť. Tú zariadenie spĺňa, vyrobené je z kombinácie plastu a horčíka. Na ľavej strane notebooku sú dva USB-C porty (z toho jeden slúži na nabíjanie) a taktiež jeden USB 3.0 konektor, ktorý dopĺňa HDMI a spoločný audio jack a slot na SD kartu. Napravo je plnohodnotný RJ45 na Ethernet, taktiež výduch chladenia a jeden USB 3.0 port. O napájanie sa stará 51 Wh (4372 mAh) batéria, pričom adaptér dodáva výkon 65W.

Notebook používa na zobrazovanie dotykový 14“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, rozhodne oceňujeme použitie matného panelu. IPS panel sa vyznačuje nielen dobrými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami. Azda jedinú výčitku máme k presvitu bieleho nádychu na stranách displeja (tzv. IPS glow) čo sme si všimli počas bootovania pri čiernej obrazovke, v rámci bežnej práci to až tak nebadať. Nami testovaný model používa panel Lenovo N140HCN-EA1, ktorý má, žiaľ, blikanie obrazu. Spoločnosť vybavila počítač panelom, ktorý má síce veľmi dobré pozorovacie uhly a pri ľubovoľnom uhle je displej čitateľný, avšak kvôli nízkemu maximálnemu jasu sú tu obmedzenia na priamom slnku, čo pocítia používatelia najmä v lete. Oceňujeme však možnosť sklopiť displej až na úroveň 180°.

Keďže už v úvode sme naznačili, že ide o mobilnú pracovnú stanicu, spoločnosť tomu prispôsobila aj hardvér. Základom je dnes síce starší, ale na prácu dostatočne výkonný štvorjadrový procesor Intel Core i7-8565U zo série Whiskey Lake. Taktovaný je na 1,8 GHz v základe, pričom v TurboBooste je to 4,1 GHz (všetky štyri jadrá), resp. 4,5 GHz (dve jadrá), resp. 4,6 GHz (pri jednom jadre). Procesor má 8 MB L3 cache, vyrobený je 14 nm procesom a jeho maximálna spotreba je 15W (TDP). Aj vďaka rýchlemu 512GB disku Toshiba XG6 KXG6AZNV512G NVMe je zariadenie rýchle a plynulé. Výbavu dopĺňa operačná pamäť. Tá má kapacitu 16GB s 2400 MHz frekvenciou, ide o typ DDR4 SODIMM. Kapacitu možno rozšíriť najviac na 48GB a disk na 2TB. Po dlhodobom používaní denne pri rôznej práci konštatujeme, že zariadenie je plynulé a veľmi dobre sa na ňom pracuje. Svoj účel plní veľmi dobre.

Hry nie sú silnou stránkou testovaného notebooku, keďže o grafickú časť sa stará iba integrovaná karta Intel UHD Graphic, doplnená o diskrétnu grafickú kartu NVIDIA Quadro P520, 2 GB VRAM, ktorá je však určená skôr na strih videa a 3D grafiku. Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii. Rozhodne prínosom je však verzia „Pro“, ktorá umožňuje používateľom zapnúť a používať šifrovanie disku pomocou Windows BitLocker. My sme ho zapli už po pár dňoch a rýchlosť disku sme merali už pri zapnutom šifrovaní. Šifrovanie disku najmä na biznisových zariadeniach je rozhodne prínosom vzhľadom k neustále sa zvyšujúcej bezpečnosti.

To, čo je pri pracovných notebookoch okrem mobility a výkonu dôležité, je klávesnica. Tá je pri zariadeniach ThinkPad špičková a ide o jednu z najlepších, ak nie najlepšiu. Veľmi dobre sa na nej píše, zdvih kláves, ako aj hlučnosť je primeraná, nerobí problém na nej písať desiatky strán textu (napríklad recenzií) či kopu textov, emailov atď. Azda jediný problém vidíme v absencii lokalizácie layoutu, keďže nami dlhodobo testovaný model má anglické nápisy kláves. Riešenie je veľmi jednoduché – stačí v obchode kúpiť slovenské popisky a nalepiť ich na klávesy. Síce pri tme dodatočné popisky nie sú viditeľné tak, ako tie originál predtlačené, ale počas väčšiny dňa je to veľmi dobrým vylepšením.

Iste, sú tu už typicky vymenené klávesy CTRL a FN – tie však možno nastaviť opačne priamo v BIOSe (nápis FN na kraji bude mať funkciu CTRL a kláves CTRL vedľa neho funkciu FN a ich poradie bude také, na aké sme zvyknutí), čo sme aj my hneď ako prvú vec zrealizovali. Zariadenie umožňuje rozhodnúť sa, či používateľ uprednostňuje funkcie F1 – F12 ako primárne a ovládanie hlasitosti, jasu a ďalších funkcií bude realizovať ako sekundárnu funkciu cez FN – alebo naopak. Celkovo teda hodnotíme kvalitu klávesnice veľmi dobre a nemáme k nej podstatné výhrady. Poteší veľký a pohodlný touchpad, ktorý má tlačidlá nie na spodnej strane dotykovej plochy, ale nad ňou, medzi klávesmi G, H a B je aj tradičný TrackPoint, ktorý má históriu ešte od čias IBM.

Takisto oceňujeme čítačku odtlačkov prstov, vďaka tomu výrobca myslí na bezpečnosť a čo najjednoduchšie odomykanie zariadenia. Čítačka totiž nie je už iba v smartfónoch, ale už nejaký čas aj v notebookoch. Po dlhodobom používaní môžeme skonštatovať, že efektívnosť čítačky je veľmi dobrá, v drvivej väčšine prípadov sa zariadenie odomklo ihneď a pokračovali sme tam, kde sme skončili. Čítačke nerobí problém ani vlhký prst. Infračervená kamera chýba, nemožno teda využiť funkciu Windows Hello (odomykanie pomocou rozpoznania tváre), ale nám to počas dlhodobého testovania neprekážalo. A keď sme pri bezpečnosti, rozhodne oceňujeme tzv. ThinkShutter, čo znamená, že webkameru nad displejom možno deaktivovať posuvníkom. Používatelia, ktorí sa obávajú o bezpečnosť tak nemusia webkameru prelepovať, čo nevyzerá najlepšie.

Pri notebookoch testujeme tiež kvalitu audia. Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. Kvalita reprodukcie zvuku je však katastrofálna, rozhodne medzi príslušenstvo k notebooku odporúčame externé audio. Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Ventilátory počas nečinnosti sú zväčša málo počuteľné, ani pri plnej záťaži ich nepočuť až tak výrazne. Úroveň hluku notebooku sa totiž pohybuje na úrovni 30 – 36 dB(A). O niečo horšie je však chladenie, keďže povrchová teplota sa počas používania a pri záťaži pohybuje okolo 42 – 48 °C, ale pri maximálnej záťaži dosahuje až 56 °C, čo je rozhodne viac, ako by sme očakávali.

Lenovo ThinkPad P43s je veľmi dobrý notebook, vhodný na prácu v teréne, keďže je kompaktný a prenosný. Ponúka veľmi dobrý výkon, kvalitnú klávesnicu a pohodlné písanie na nej. Takisto chválime konštrukciu, možnosti chladenia, či displej (kde síce máme nejaké výčitky), ale v celkovom hodnotení ho rozhodne odporúčame.

Zapožičal: Lenovo