Domov Novinky 4ka rozširuje 5G sieť do nových lokalít po celom Slovensku

4ka rozširuje 5G sieť do nových lokalít po celom Slovensku

Zdielať

Telekomunikačný operátor zlepšuje svoju mobilnú sieť a prináša 5G do nových lokalít.

Len na konci februára 4ka rozšírila 4G pokrytie, pričom rýchlou 4G sieťou pokrýva už viac ako 95% populácie Slovenska a teraz sa pustila do rozširovania svojej 5G siete. Najnovšiu sieť operátor buduje, na rozdiel od konkurencie, na vyššej frekvencii 3,7 GHz, ktorá vyžaduje na pokrytie územia vyšší počet vysielačov, ale zároveň umožňuje poskytovať oveľa vyššie prenosové rýchlosti internetu presahujúce 600 Mbps. Najmodernejšia sieť tak pribudne v priebehu roka 2024 v desiatkach nových miest.

Už teraz sa môžu z 5G siete tešiť zákazníci v 6 nových lokalitách. Operátor tento rok zmenil stratégiu pokrývania 5G sieťou oproti minulosti, kedy sa zameriaval na veľké mestá s vysokou hustotou obyvateľstva. Teraz sa sústredí aj na menšie oblasti, v ktorých je vysoká koncentrácia zákazníkov 4ky a 5G zariadení tak, aby mala 5G sieť čo najlepšie využitie. V 5G pokrytí sa tak objavia aj menšie mestá či obce po celom Slovensku. Najnovšie je už sieť dostupná aj v týchto mestách: Bardejov, Malacky, Stupava, Piešťany, Zlaté Moravce a Zvolen.

„Tento rok sa nám podarilo vylepšiť našu mobilnú sieť, keď sme koncom februára úspešne zavŕšili prechod z 3G na 4G sieť, ktorou budeme pokrývať v prvej polovici roka už viac ako 97% populácie. Teraz sme sa pustili do rozširovania 5G siete všade tam, kde to dáva zmysel. Postupne tak počas roka pribudne 5G sieť v desiatkach nových lokalít po celom Slovensku,“ hovorí Juraj Zachar, projektový manažér pre 5G sieť 4ka. Ďalšie lokality pribudnú v pokrytí v priebehu roka, pričom viac ako 10 ďalších miest chce pokryť do začiatku leta. 5G sieť 4ky už teraz využívajú zákazníci v mestách Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Čadca, Žiar nad Hronom a v časti Banskej Bystrice