Domov Návody Tipy a triky: Ako najlepšie spracovať fotky z dovolenky?

Tipy a triky: Ako najlepšie spracovať fotky z dovolenky?

Zdielať

Vďaka dostupnej technike dnes fotografujeme a nahrávame videá v obrovskom množstve.

Toshiba Canvio Premium

Ak však po dovolenke zistíte, že máte dva alebo tri tisícky fotografií, veľmi pravdepodobne budete ich preskúmanie odkladať tak dlho, až ho odložíte navždy. Počas roka nazhromaždíte aj desaťtisíc fotografií. Čím viac ich bude, tým skôr sa k nim už nikdy nevrátite. Rada je jednoduchá. Preto priebežne preberajte nasnímané záznamy a mažte.

Prejdite v rýchlosti každý deň počas dovolenky alebo aspoň raz za mesiac počas roka zhotovené fotky a nechajte si len tie naozaj podarené. Vybrané kúsky zálohujte – uložte ich čo najskôr na externý pevný disk alebo do cloudu (virtuálneho dátového priestoru) a zvyšku sa nemilosrdne vzdajte. Keď idete na cesty, vybavte sa prenosným externým diskom, ktorý sa zmestí do vrecka a na neho pravidelne prehrávajte výber z fotografií.

Ak so sebou nechcete kvôli zálohovanie nosiť počítač, vyberte externý disk, ktorý umožní celej rodine ukladať fotky bezdrôtovo priamo z mobilov a vďaka slotu pre SD kartu tiež z fotoaparátov. V každom prípade nenechávajte svoje zálohy iba v smartfónoch. Telefóny sú zo všetkých technologických hračiek najčastejšie strateným a odcudzenými prístrojmi.

Stratené fotografie a videá by vás mohli moc mrzieť. Zaujímavo znie porovnanie: Ak je mobilný telefón vybavený kvalitným 13 MPx fotoaparátom, jedna fotografie zaberie približne 4 až 6 MB. To znamená, že na malý externý disk s kapacitou 1 TB, ktorý sa zmestí do malého vrecka, uložíte približne 200-tisíc fotografií.