Domov Novinky Zmena času zhoršuje kvalitu spánku Slovákov

Zmena času zhoršuje kvalitu spánku Slovákov

Zdielať

Prieskumy poukazujú na negatívny vplyv striedania času na kvalitu spánku.

Podľa prieskumu realizovaného na Slovensku striedanie času nevyhovuje 59% populácie. Globálne dáta zas ukazujú, že zmena času spôsobuje narušenie spánkových návykov, najmä u mladých ľudí. Dostupné technológie a aplikácie môžu pomôcť optimalizovať prostredie na spánok a priniesť užitočné zdravotné poznatky. Prinášame tipy, ako lepšie spať v období okolo zmeny času.

Mnohí ľudia pociťujú zvýšenú únavu v období, keď sa hodiny posúvajú na letný čas. Potvrdzujú to viaceré prieskumy – globálne aj lokálne. Aj keď sa strata jednej hodiny spánku pri prechode na letný čas môže zdať zanedbateľná, skúmanie spánkových návykov celosvetových používateľov niektorých systémov na sledovanie zdravia z USA, Kanady a viac než 40 európskych krajín odhalilo, že zmena času môže spôsobiť aj niekoľkotýždňové narušenie spánkových návykov.

Najviac zasahuje mladšie vekové skupiny. Používatelia zaspávali o 33 minút neskôr ako predchádzajúcu noc a prebúdzali sa o 19 minút skôr. Okrem toho boli ukazovatele kvality spánku – vypočítané na základe hodnotenia celkového času spánku, doby bdenia, spánkového cyklu a fyzickej a duševnej regenerácie – najhoršie v týždňoch nasledujúcich po prechode na letný čas. Opäť sa ukázalo, že najviac postihnutí boli ľudia vo veku okolo 20 rokov.

Podľa prieskumu uskutočneného na Slovensku spoločnosťou Ipsos Slováci vo všeobecnosti nemajú kvalitný spánok – 58% opýtaných by svoj spánok oznámkovalo trojkou alebo horšie. Striedanie času nevyhovuje 59% respondentom. Ženy sú zmenou času ovplyvnené viac ako muži. 37% žien uviedlo, že sa im po zmene času spí horšie, zatiaľ čo u mužov to bolo 31%.

Podobný rozdiel je aj v hodnotení psychickej pohody, ktorú zmena času negatívne ovplyvňuje u 40,9% žien oproti 33% mužov. Ženy takisto častejšie hovoria, že po zmene času sú viac unavené (52,8% žien a 45% mužov). Ako najhorší negatívny vplyv zmeny času hodnotia Slováci rozhodenie biorytmu (37%). Až 53,8% respondentov preferuje letný čas.

Jeho najväčšou výhodou je podľa ľudí fakt, že je dlhšie svetlo a môžu si viac užiť deň po práci. Naopak, zimný čas prináša príjemnejšie ranné vstávanie. „Viac mi vyhovuje letný čas, ale samotná zmena času na mňa pôsobí veľmi negatívne, trvá mi tak dva týždne, kým si naň zvyknem,“ uvádza jeden z respondentov, čím nepriamo potvrdzuje aj globálne dáta.

Užitočné tipy, ako sa lepšie vyspať a rýchlejšie sa zotaviť

Podľa dostupných údajov prechod na letný čas zjavne ovplyvňuje spánkový režim všetkých vekových skupín ešte dlho po zmene. Existujú užitočné tipy, ako využiť technológie na lepšie zotavenie a kvalitnejší spánok celkovo.

  • Vylaďte si prostredie na spánok: Niektoré technológie a smart home systémy dokážu analyzovať kľúčové faktory prostredia (teplota, vlhkosť, CO₂, osvetlenie) ovplyvňujúce kvalitu spánku. Vďaka tomu môžete optimalizovať podmienky v miestnosti.
  • Zmerajte si aktivity a energetickú úroveň: Niektoré aplikácie a zariadenia ponúkajú ukazovatele energetickej úrovne, ktoré zohľadňujú spánok, aktivitu, srdcovú frekvenciu a konzistentnosť aktivít, čo pomáha lepšie porozumieť celkovému stavu.
  • Trénujte spánok: Existujú funkcie a programy (napríklad v niektorých aplikáciách), ktoré sledujú spánkový režim a na základe výsledkov ponúkajú personalizovaný koučing na zlepšenie spánkových návykov a dosiahnutie spánkových cieľov.