Domov Návody Zachyťte rozhodujúci okamih trvajúci zlomok sekundy

Zachyťte rozhodujúci okamih trvajúci zlomok sekundy

Zdielať

Športovci sú synonymom rýchlosti, sily, odolnosti a presnosti. Známy športový fotograf Tom Miles a svetový šampión zmiešaných bojových umení súťaže MMA Tom „Fire Kid“ Duquesnoy zachytili rozhodujúci okamih trvajúci zlomok sekundy a odhalili scény, ktoré by inak nebolo možné vidieť voľným okom.

„Športový fotograf sa vždy snaží zachytiť okamih trvajúci zlomok sekundy, či už je to víťaz triumfálne pretínajúci cieľovú pásku alebo rozhodujúci úder v ringu. Túto každodennú výzvu, ktorej čelia fotografi, sme dohnali do krajnosti a na fotkách sme zachytili, čo presne sa stane v okamihu nárazu, keď veľká sila zasiahne rýchly predmet,“ hovorí profesionálny fotograf Tom Miles. Tu sú jeho rady a tipy, ako okamihy trvajúce zlomok sekundy zmraziť navždy – pomocou fotoaparátu.

Séria fotiek sleduje neuveriteľne rýchlu superhviezdu bojových umení, ako pri slabom osvetlení obrovskou rýchlosťou kope, udiera, trhá a rozbíja vybrané potraviny – melóny, torty, tekvice, aby predviedla vysokú rýchlosť spracovania a možnosti vysokej citlivosti ISO fotoaparátu Nikon D500. Fotky boli zhotovené s časom uzávierky 1/250 sekundy, aby bolo vidieť rýchlosť a technickú zručnosť, ktoré sú potrebné na likvidáciu týchto netradičných protivníkov.

Aké tipy má ešte profesionál, ktorý spolupracoval so svetovými a olympijskými športovcami ako Paula Radcliffe, Rory Mcllroy a Mo Farah, pri fotení okamihov trvajúcich stotiny sekundy?

  • Pri fotografovaní vznikne najpamätnejší záber pravdepodobne vo vrcholnom okamihu akcie.
  • Je dôležité snímať detaily a pokojné chvíle, ale mali by ste sa usilovať aj o zábery, ktoré upútajú pozornosť – rely auto letiace cez hrboľ na ceste, päsť boxera dotýkajúca sa jeho protivníka, okamih, keď lopta zasiahne zadnú časť siete, zatiaľ čo brankár je úplne natiahnutý.
  • Ak chcete pravidelne zachytávať takéto okamihy, potrebujete kombináciu svojich nápadov, kreativity a techniky. Ak používate skvelú súpravu, máte nepopierateľnú výhodu. Nikon D500 je veľmi rýchly, odolný a výkonný fotoaparát. Je ideálny na snímanie takýchto krátko trvajúcich chvíľ, čo sa ukázalo aj pri tomto projekte.

  • Často používam objektívy so zoomom, ale vždy, keď môžem použiť objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, urobím to, pretože zvyčajne majú vyššiu svetelnosť. Nemusím až tak zmenšiť clonu, aby som dosiahol potenciál objektívu – zvyčajne sú to približne tri clonové čísla pod maximom. Ak by som použil objektív so zoomom so svetelnosťou f/4, tri clonové čísla nadol by ma dostali na hodnotu f/11, ale v prípade objektívu s pevnou ohniskovou vzdialenosťou so svetelnosťou f/1,4 by to bolo len f/4. To znamená, že na získanie slušnej expozície potrebujem menej svetla, čo mi umožňuje znížiť výkon bleskov, aby som mohol použiť režim sériového snímania s frekvenciou 10 snímok za sekundu.
  • Počas živého podujatia niekedy zbadáte niečo úžasné a zmeškáte to. Daný okamih však môže byť možné znova vytvoriť vo viac kontrolovaných podmienkach. Nie je hanbou vytvoriť okamih tak, aby mohol byť zachytený fotoaparátom – profesionálni fotografi to robia väčšiu časť svojho života.
  • Ak máte na svojej strane dostatočnú prípravu, kontrolu svojho prostredia a odolný, rýchly fotoaparát, vaše šance na zachytenie dokonalého okamihu sú oveľa vyššie. Zaželal by som vám veľa šťastia, ale čím viac fotografujete, tým viac dokážete zachytiť. Takže namiesto toho choďte von a trénujte!

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno