Domov Novinky WhatsApp s overovaním autenticity obrázkov

WhatsApp s overovaním autenticity obrázkov

Zdielať

Funkcia je v Android beta kanále a je to v podstate reverzné vyhľadávanie.

Obľúbený komunikátor WhatsApp pridáva novú, užitočnú funkciu. Zatiaľ je v beta kanály, a ak všetko pôjde podľa plánov, funkcia sa môže rozšíriť aj medzi ostatných používateľov aplikácie. Novinka sa týka obrázkov poslaných cez komunikátor a umožní overiť autenticitu pomocou vyhľadávania Google. Nie je to v podstate nič iné ako reverzné vyhľadávanie obrázkov cez Google, ktoré bude integrované priamo do WhatsAppu.

Už teraz je možné vyhľadať obrázky poslané cez chatovaciu službu na internete, len to vyžaduje viacero medzikrokov, ako uloženie obrázku do galérie a manuálne nahratie do Googlu. Vyhľadávač má na webe vo vyhľadávacom poli priamo ikonku, ktorá umožní nahrať obrázok a vyhľadať všetky podobné obrázky na internete. Ikonka sa však nemusí zobraziť, ak používate webe vyhľadávača na mobilnom telefóne.

Mobilná verzia Googlu používateľa odkáže na obchod s aplikáciami a ponúkne možnosť stiahnutia dedikovanej aplikácie. Na redakčnom iPhone však stačilo vyžiadať desktopovú verziu stránky a potom už všetko fungovalo. Nová funkcia je jednoduchá na použitie. Po zobrazení obrázka stačí zobraziť menu cez trojbodkovú ikonku a tam bude možnosť Search on web (Vyhľadať na internete).

Je to veľmi podobné funkcii na vlajkových Samsungoch, kde zakrúžkovaním objektu na fotografii sa dá vyhľadať objekt na internete. Vďaka funkcii vo WhatsAppe sú výhody očividné: rozšíri sa to na prakticky všetky telefóny bez ohľadu na to či sú to vlajkové AI smartfóny (kde táto umelá inteligencia môže byť po čase navyše spoplatnená) alebo lacné staršie telefóny. Nevýhody sú tiež zrejmé: toto všetko bude fungovať len a len v rámci WhatsAppu.

Nepôjde teda o žiadnu integráciu so zvyškom operačného systému. Bude možné do budúcna využiť aj iný vyhľadávač (ako Google)? Informácie zatiaľ neuvádzajú viac detailov. Integrácia reverzného vyhľadávania v dnešnom svete dezinformácii pomôže na overovanie informácii zdieľaných v komunikátore. Aj keď sa to nezdá, dosť veľa ľudí ani nevie, že možnosť takéhoto vyhľadávania vôbec existuje. Takéto vyhľadávanie sa však dá aj zneužiť, napríklad na stalking pokiaľ obeť stalkingu používa rovnaké profilovky na rozličných sociálnych sieťach, portáloch (napr. Reddit) či iných online službách.

Zdroj