Smartfóny sa stali u niektorých ľudí súčasťou ich osoby, ako nejaký šperk či doplnok, a neustále ho obmieňajú za lepší. Ak sa teda rozhodnete predať či poslať ďalej svoje zariadenie, mali by ste vedieť, že klasické obnovenie továrenských dát rozhodne nevymaže všetky dáta. Ako sa teda dá vymazať naozaj všetko?
Pre pochopenie problému je potrebné poznať, ako funguje taká pamäť. Pri klasickom vymazaní nejakého súboru sa totiž v pamäti skutočne nevymaže, len sa pamäťové bunky odomknú pre prepísanie, v prípade potreby miesta. To znamená, že sa používateľovi javí ako voľné miesto, ale reálne sa z pamäte vytratí až po prepísaní iným súborom.
To si bohužiaľ riadi pamäť sama. Existuje však špecializovaný softvér, ktorý dokáže odstránené dáta analyzovať a v prípade, že sa nepoškodili, znovu obnoviť. Vaše rodinné fotky či kontakty určite neuvidíte radi v rukách nepovolanej osoby. Je to preto, lebo pamäte majú len obmedzenú životnosť a neustále prepisovanie by veľmi ohrozilo ich životnosť.
Najúčinnejšou metódou je pred obnovením zariadenie do továrenského nastavenia jednoducho ísť do nastavenia zabezpečenia a zvoliť možnosť zašifrovanie telefónu (v prípade Androidu, pretože iOS zariadenia sú šifrované už od základu a nie je možné túto funkciu vypnúť, rovnako je to aj pri Windows Mobile).
To bude nejaký čas trvať, ale pri tomto procese nevypínajte telefón a majte ho na nabíjačke, pretože prerušenie operácie by mohlo spôsobiť aj zničenie zariadenia. Po zašifrovaní už zariadenie iba obnovte do továrenského nastavenia. Prípadné dáta sa budú nasledujúcemu užívateľovi javiť ako spleť nezmyselných znakov, pretože sú zašifrované kľúčom, ktorý sa po resete zariadenia nenávratne zmazal.
Zdroj: Android Authority