Domov Periférie Vyberáme zaujímavé doplnky pre počítač

Vyberáme zaujímavé doplnky pre počítač

Zdielať

Pri úvahách o výbere vhodného darčeka treba zvážiť aj doplnky pre počítač. Otestovali sme vodné chladenie Cooler Master MasterLiquid ML120L RGB V2 a dva headsety – Cooler Master CH321 a Turtle Beach Recon 70 od ROCCAT.

Prvým testovaným doplnkom je vodné chladenie typu All-in-One MasterLiquid ML120L RGB, ktoré je na trhu vo svojej druhej generácii. Za významnú považujeme ľahkú inštaláciu do počítačovej skrine. Stačí len rozbaliť produkt, pričom z výroby nájde používateľ takmer celý produkt zložený, a stačí ho už iba namontovať do skrine a priskrutkovať ventilátor. Obsahuje pritom jeden 120 mm ventilátor a v balení je okrem manuálov aj radiátor s rúrkami. Tie sú už na prvý pohľad tenšie ako býva zvykom a sú vyvedené k pumpe na CPU.

Zvyčajne testujeme vodné chladenia s dvomi alebo tromi ventilátormi, čo znamená aj väčšie rozmery a umiestnenie na hornej, alebo prednej strane počítača. Jeden 120 mm ventilátor s radiátorom však možno uchytiť aj na zadnej strane, pričom inštalácia radiátora aj hlavy k procesoru je veľmi jednoduchá. Pred nákupom azda každého chladiaceho zariadenia odporúčame overiť si, či je chladič kompatibilný s čipsetom. Tento je plne kompatibilný aj s platformou AMD Ryzen, takže pokiaľ používateľ má alebo chce postaviť zostavu na tejto platforme, bude to bezproblémové.

Prekvapením je pomerne hlučný ventilátor, pričom ani výkon chladenia nie je úplne uspokojivý, takže patrí medzi slabšie spomedzi nami testovaných chladení. Tu sa ukazuje, že jeden 120 mm ventilátor je nedostatočný a oproti plnohodnotným AiO chladičom výrazne zaostáva. Vodné chladenie Cooler Master MasterLiquid ML120L RGB V2 je vhodné do menej výkonných zostáv a najmä pre nepretaktované procesory. Páči sa nám jednoduchá inštalácia do počítačovej skrine, ako aj nižšia cena 60 eur. Nás však chladiacim výkonom a vysokou hlučnosťou nepresvedčil, avšak používatelia ho môžu zvoliť kvôli cene a prípadne RGB podsvieteniu.

Headset CH321 má na svoju cenu prijateľné spracovanie. Pozostáva z hlavového mosta a náušníkov, avšak výrobca pridal aj kovovú výstuž. Hoci je flexibilný, problém nastáva pri nosení, čo nám dosť prekážalo. Čelenka a náušníky majú mäkké polstrovanie a sú pokryté PU kožou. Flexibilný mikrofón je trvale pripojený k ľavému slúchadlu (nie je možné ho odpojiť) a je na ňom červená LED, ktorá svieti vtedy, keď je mikrofón zapnutý.

Výrobca tu, žiaľ, nepridal tlačidlo stlmenia mikrofónu a jediným dostupným fyzickým ovládaním je koliesko na ovládanie hlasitosti na zadnej strane ľavého slúchadla. Kábel síce nie je opletený, ale svoju hrúbku a robustnosť stále má. Hrubý kábel je vcelku odolný a schopný znášať aj menej citlivé zaobchádzanie. Obmedzenie headsetu spočíta v jednom pripojení cez USB. Nič iné nepodporuje, takže pripojiť ho k telefónu pomocou audio kábla nie je možné. Headset je kompatibilný s PC, Xbox One S a PlayStation 4.

Reprodukcia zvuku a zameranie slúchadiel je jasné – cieli na hráčov a preto sú viac zvýraznené basy, výšky sú zvyčajne výrazne tlmené. Slúchadlá preto nie sú vhodné pre počúvanie hudby, najmä nie pre používateľov, ktorí chcú čo najlepšiu a vyváženú reprodukciu zvuku. CH321 si vieme predstaviť ešte aj pri sledovaní filmov, kde sa zídu basy v popredí, ale záleží aj na žánri. Príležitostní hráči, ktorí chcú herný zvukový zážitok a mikrofón za dostupnú cenu môžu siahnuť po modeli CH321, ktorí stojí 50 eur. Vzhľadom na výbavu je však cena za testovaný model na hrane. V tomto cenovom segmente sme videli aj lepšie a vyváženejšie headsety. Svoju cieľovú skupinu si však určite nájde.

Turtle Beach Recon 70 od nemeckej spoločnosti ROCCAT chce takisto zaujať a cieli najmä na hráčov, avšak je v predaji za nižšiu cenu – 35 eur. Keď väčšina používateľov hľadá herné slúchadlá, často chcú iba niečo lacné (a cenovo dostupné), jednoduché a pripravené na použitie. Funkcie ako surround, viacfarebné LED a rôzne možnosti pripojenia sú v poriadku a pre mnohých hráčov žiadané, ale stále sú to len doplnky. Recon 70 sa však drží iba základov – slúchadiel a mikrofónu, a to je všetko.

Slúchadlá sú vyrobené z tvrdého plastu s pekným matne štruktúrovaným zovňajškom, s koženkou na náušníkoch a hlavovým mostom. Hoci absentuje akýchkoľvek kov, na prvý pohľad vyzerá ako vcelku odolný headset. Nepočuť vŕzganie, hlavový most má prirodzený odpor, aj celkový dizajn je dobrý. V mieste, kde sa náušníky spájajú s hlavovým mostom je otočný pánt, ktorý umožňuje zloženie, či naklonenie, aby sa prispôsobili rôznym tvarom hlavy.

Na rozdiel od CH321, Recon 70 používa na pripojenie klasický, 3,5 mm audio kábel. Stačí teda slúchadlá iba vybaliť a pripojiť ku smartfónu či počítaču. Na ľavej strane je regulácia hlasitosti a mikrofón, ktorý sa po otočení automaticky stlmí. Slúchadlá sú v podstate akýmsi entry levelom v segmente, ponúkajú to najnutnejšie, čo používatelia hľadajú. Sú vhodné aj pre hráčov, fungujú však najmä pri činnostiach v hrách, kde sa používatelia nespoliehajú na smerový zvuk.

Reprodukcia zvuku je v slúchadlách vyváženejšia (ako pri CH321), ale paradoxne pokrivkáva najmä basová zložka (hlboké basy úplne absentujú), pričom často sú práve herné slúchadlá pre hráčov príznačné zosilnenými basmi. Zo slúchadiel máme zmiešané pocity. Odhlučnenie okolitých ruchov je priemerné, pre menej náročných používateľov dostatočné. Napriek nerovnomernému zvukovému výstupu ponúkajú lepší mikrofón ako väčšina modelov v tejto cene. Vytknúť však musíme nízku úroveň citlivosti. A pre koho sú slúchadlá určené? Pre konzolových hráčov, ktorí hľadajú lacné a cenovo dostupné riešenie, pre ktorých môže ísť o solídnu voľbu.

Zapožičal: Cooler Master, ROCCAT