Domov Novinky Vieme, aké funkcie ponúkne iOS 18!

Vieme, aké funkcie ponúkne iOS 18!

Zdielať

Nový set funkcií založených na AI sa interne označuje „Project Greymatter“.

Konferencia WWDC s ohláseným začiatkom 10. júna sa nezadržateľne blíži, a postupne unikajú informácie o zmenách v pripravovanom iOS 18 propagovanom ako „jedna z najväčších revízií v histórii iOS“. Najzaujímavejšie novinky sa týkajú súčasného AI boomu, kde Apple so svojimi operačnými systémami v súčasnosti zaostáva.

Spoločnosť je totiž už vyše desaťročia známa tým, že hlavné novinky v operačných systémoch si necháva na každoročné vydanie novej hlavnej verzie, a len málokedy prináša zásadné funkcie mimo tohto cyklu alebo dokonca do starších hlavných vydaní. Na WWDC sa očakáva predstavenie nových operačných systémov watchOS 11, tvOS 18, macOS 15, iOS 18 a iPadOS 18, pričom posledné tri menované majú najviac benefitovať z nových AI funkcií.

Podľa poslednej správy Marka Gurmana z agentúry Bloomberg sa používatelia môžu tešiť na nové AI funkcie v zabudovaných aplikáciách ako Safari, Poznámky a Fotky, a taktiež výrazne vylepšenú hlasovú asistentku Siri, Spotlight s rýchlejšími a viac relevantnými výsledkami a taktiež notifikácie s inteligentnými rekapituláciami.

Siri dostane oveľa prirodzenejší hlas, ktorý bude znieť viac ako ľudský a nie počítačovo spracovaný, a to vďaka vlastnému LLM modelu. Aplikácie Správy a Mail dostanú možnosť vygenerovať odpoveď na základe textu v predchádzajúcich správach, a notifikácie prinesú sumár zmeškaných notifikácií a správ.

Ako tradične, čakajú aj vylepšenia v oblasti emoji. Gigant pripravuje technológie na generovanie vlastných „smajlíkov“, ktoré budú zobrazované v osobitnej kategórii. Zaujímavou funkciou bude možnosť priameho prepisu hlasových nahrávok, čiže niečo čo doteraz zvládali len niektoré platené aplikácie s rôznou úrovňou presnosti.

Menej náročné operácie zvládne smartfón lokálne, tie náročnejšie využijú výpočet v cloude. Správa taktiež uvádza, že čipy v iPhonoch, iPadoch a Macoch uvedené minulý rok zvládnu tieto funkcionality. Pre porovnanie, súčasný M4 čip v iPade Pro zvládne 38 TOPS, čo je 60× ako prvý Bionic čip v iPhone X.

Výkon Neural Engine najviac stúpal práve v iPhonoch, súčasný čip A17 Pro v iPhonoch 15 Pro (Max) zvládne 35 TOPS, čo je takmer na úrovni najvýkonnejšieho iPadu Pro, a s jeho nástupcom sa očakáva výraznejší nárast výkonu iPhonu pre operácie súvisiace s AI.

Okrem AI funkcií, nový iOS 18 prinesie aj viacero menších vlastností, ako je možnosť umiestniť si ikonky na domovskej ploche podľa seba bez automatického zarovnávania do riadku, čo je funkcia ktorú Android smartfóny majú od nepamäti.

Zdroj