Domov Novinky Videohry ako liek? V dohľadnej dobe reálna predstava

Videohry ako liek? V dohľadnej dobe reálna predstava

Zdielať

Ak ste na článok klikli len z recesie s predstavou ďalšieho dotazníka či vyjadrení hardcore hráčov, tak pravdepodobne zostanete sklamaní. Tu ide o seriózny výskum v reálnych laboratóriách spolupracujúcich s poprednými vedcami a vývojármi hier.

Akili_screenshot

Adam Gazzaley pracuje na liečbe chorôb pohybového ústrojenstva (ako napríklad Alzheimerova choroba) za pomoci videohier. Ideálne podmienky na daný vývoj mu ponúka jeho neurologické laboratórium v Univerzitných priestoroch UCFS (ako je vo vyspelých krajinách zvykom, veda a výskum na Vysokých školách je prioritou, nie zabúdanou nevyhnutnosťou) v spolupráci s jeho vlastným herným štúdiom Akili.

Gazzaley argumentuje 50 ročným výskumom tradičnej medicíny a liekov, ktoré doposiaľ nepriniesli pri niekorých chorobách jednoznačné úspechy. Upozorňuje aj na nemožnosť prispôsobenia klasickej liečby danému pacientovi a jej nežiadúce vedľajšie účinky. Ďalej sa Gazzaley domnieva, že pokiaľ sa tento smer nedostane na vyššiu úroveň, sme nútený hľadať riešenie inde. Výsledkom jeho výskumu sú ale videohry, ktoré reagujú na neurónové zmeny v mozgu hráča, prispôsobujú sa im a vytvárajú požadovanú slučku udalostí, ktorá sa zameriava na zlepšovanie a rozvoj požadovaných funkcií.

Akili senior

Vyvinutá špeciálna hra „Neuroracer“ dokázala pri 12 hodinovom hraní v rámci týždňa v skupine 60 až 80 ročných ľudí dramaticky zvýšiť ich schopnosti multitaskingu (vykonávať viac úloh naraz) a to až nad rámec 20 ročného človeka hrajúceho po prvýkrát. Štúdio Akili má na trhu mnoho ďalších titulov zameriavajúcich sa na meditáciu, pozornosť a podobné témy. Tieto tituly sa však môžu ešte vylepšiť použitím nových priestoroch s možnosťami merania pohybov oka, tela, reakcie pokožky či tlkotu srdca.Vývojárom s takto dobrými úmyslami držíme palce pri hľadaní zákazníkov v najbližších rokoch, veď kto by už neprial hernému priemyslu s možnosťou liečby doteraz neliečiteľných ochorení?

Zdroj: wired, brain