Domov Novinky Vedci šokujú: Pomôžu morské koraly pri liečbe rakoviny?

Vedci šokujú: Pomôžu morské koraly pri liečbe rakoviny?

Zdielať

Vedci objavili morské koraly s chemickými látkami, ktoré môžu pomôcť pri liečbe rakoviny.

Vedci a výskumníci na celom svete sa neustále snažia nájsť liečbu rakoviny. Teraz možno práve narazili na riešenie, ktoré môže pomôcť pri liečbe tohto ochorenia. Výskumníci z University of Utah Health objavili mäkký koral, ktorý uvoľňuje chemickú látku eleutherobin, ktorá lieči rakovinu. Mohol by to byť obrovský skok v oblasti výskumu liekov proti rakovine. Výskumníci pátrali po zdroji tejto prírodnej chemikálie takmer 25 rokov. DNA týchto pružných koralov sa dá študovať, aby sa pochopilo, ako uvoľňujú túto chemickú látku. To umožní výskumníkom znovu vytvoriť chemickú zlúčeninu mäkkých koralov v laboratóriu. Eric Schmidt, profesor medicínskej chémie na Univerzite zdravotníctva v Utahu, sa nechal počuť: „Je to prvýkrát, čo sa nám to podarilo urobiť s akýmkoľvek liekom na Zemi.“

Tieto chemické látky majú protizápalové látky, antibiotiká a ďalšie. Možnosť syntetickej výroby týchto chemických zlúčenín otvára možnosti ich výroby vo veľkých množstvách. To by možno mohlo viesť k novému nástroju na liečbu rakoviny. Druhá štúdia, ktorú viedol doktor Bradley Moore zo Scripps Institution of Oceanography – University of California, San Diego zistila, že koraly produkujú podobné chemické látky. Obe štúdie boli uverejnené v časopise Nature Chemical Biology 23. mája. Schmidt uviedol, že tieto zlúčeniny sú ťažšie dostupné, ale zároveň sa dajú ľahšie vytvoriť v laboratóriu a spotrebovať ako liek. Koraly uvoľňujú svoje chemické látky, aby predátori mohli zlúčeninu prehltnúť a nepoškodili koraly. Chemické látky mäkkých koralov sú ľahko stráviteľné. Preto sa lieky z nich získané môžu podávať ako vo vode rozpustné tabletky.

Aby vedci mohli v laboratóriu znovu vytvoriť eleutherobín, museli preštudovať DNA mäkkých koralov. Identifikovať a zistiť tú časť DNA mäkkých koralov, ktorá by dokázala, že je zdrojom eleuterobínu, však bolo náročné. Našli oblasti DNA, ktoré boli podobné genetickému kódovaniu podobných chemických zlúčenín u iných druhov. Vedci vypestovali kultúru baktérií, ktorá replikovala prvé kroky výroby tejto chemickej zlúčeniny. Schmidt povedal, že je to ako hľadať v tme odpoveď na otázku, ktorej ľudia nerozumejú.

Zdroj