Domov Novinky V Taiwane uzákonili postih za vysedávanie detí pri počítači

V Taiwane uzákonili postih za vysedávanie detí pri počítači

Zdielať

Rodičom, ktorí neurčia svojim ratolestiam hranice pre sedenie za počítačom, televízorom, či tabletom hrozí stíhanie a mastná pokuta. V týchto dňoch bol v Taipei (Taiwan) schválený zákon, ktorý úplne zakazuje akúkoľvek elektronickú zábavu pre deti do 2 rokov. Pokuta, ktorá hrozí rodičom za jeho nedodržiavanie  sa pohybuje v rozmedzí 282 až 1410 eur.

Deti pocitace 01

Nariadenie tiež  zakazuje všetkým do 18 rokov použitie elektronických zariadení pre zábavu  v intervale „presahujúcom rozumnú mieru”. Za tento zákon je zodpovedná poslankyňa Lu Hsiu-jan. Návrh sa stretol so súhlasom politickej, ale aj zdravotníckej obce. Konečný cieľ poslankyne je dosiahnuť maximálne 30 minút kontinuálnej zábavy. Verejnosť reaguje na návrh nejednotne. Mnohí nepovažujú za správne zasahovanie do rodiny, ktoré prekračuje únosnú mieru.

Deti pocitace 02

Ozývajú aj hlasy ukazujúce na problematickú kontrolu dodržiavania takéhoto nariadenia. Nech by sa zaviedli akékoľvek opatrenia, tieto by mali jednoznačne dopad na osobnú slobodu. Paralelne s rozšírením tabletov a smartfónov radikálne narástol aj počet operácií očí. Tento rok boli zaznamenané už dva tragické prípady, pod ktoré sa podpísalo neúmerné sedenie za počítačovou hrou. Jedným bol 32 ročný muž, ktorý presedel v internetovej kaviarni tri dni a nakoniec sa jednoducho zložil na stôl.

Deti pocitace 03

Okrem toho 1. januára 2015 našli 38 ročného muža, ktorého organizmus to vzdal po piatich dňoch hry bez dostatočného odpočinku. V Číne, kde pravidelne používa internet 648 miliónov ľudí, je riešenie chorobného hrania nemalou výzvou. Už v roku 2010 prikázali výrobcom hier, aby zaviedli techniky pre obmedzenie kontinuálneho hrania pre neplnoletých. Zákon nadobudol platnosť, takže teraz je už len otázka či to neskončí len na papieri, alebo budú jeho dodržiavanie úrady dôsledne kontrolovať.

Zdroj: HVG