Domov Novinky V Nigérii vyšetrujú rozsiahly únik dát stávkovej spoločnosti

V Nigérii vyšetrujú rozsiahly únik dát stávkovej spoločnosti

Zdielať

Nigérijský Národný úrad pre rozvoj informačných technológií začal vyšetrovať rozsiahly únik dát, ktorý sa má podľa informácií portálu iAfrikan týkať viacerých stávkových spoločností v krajine. Médiá na únik upozornil bezpečnostný výskumník Troy Hunt po tom, čo sa mu viac ako týždeň nedarilo skontaktovať sa s dotknutými spoločnosťami a overiť pravosť dát.

Hunt obdržal kópie celkovo šiestich databáz pochádzajúcich z piatich nigérijských spoločností v decembri minulého roka od anonymného zdroja. Uniknuté dáta prevyšujú veľkosť 32 GB a obsahujú údaje v rozsahu meno, e-mailová adresa, dátum narodenia a história stávok. Primárnym cieľom bola zrejme spoločnosť SureBet247, ktorej meno sa objavilo v predmete anonymného e-mailu, ktorý Hunt obdržal. „Ešte sa len chystám spočítať množstvo používateľských záznamov, ale každá z databáz obsahovala stovky tisíc týchto záznamov, takže počet bude značný… Zatiaľ nie je jasné či unikli aj heslá, ale dúfam, že si to s nimi [SureBet247] vyjasníme,“ skonštatoval Hunt.

Spoločnosť SureBet247 však na správy od Hunta po dlhý čas nereagovala. K veci sa vyjadrila až pred pár dňami po medializácií prípadu, kedy v liste pre iAfrikan celú vec dementovala. „Vedeniu SureBet247 sa nepáčia tieto zákerné správy, ktoré vaša organizácia šíri. Nebudeme váhať a podnikneme právne kroky, pokiaľ s tým neprestanete a neukončíte to. Žiadne dáta našich zákazníkov neboli hacknuté ani odhalené.“ Podľa spoločnosti portál šíri len falošné správy a ich informátor, ktorým je práve Troy Hunt, mal údajne vydierať spoločnosť a pýtať od nej peniaze.

Portálu iAfrikan sa nepodarilo skontaktovať ani so zvyšnými štyrmi športovými stávkovými spoločnosťami. Tefo Mohapi, zakladateľ a riaditeľ portálu, sa domnieva, že dôvodom môže byť aj chýbajúci úradník pre ochranu údajov, ktorého by všetky spoločnosti podľa nového nariadenia o ochrane osobných údajov z januára minulého roku mali povinne mať. Okrem toho, ak sa únik potvrdí, spoločnosti by mohli čeliť pokutám aj za prípadne porušenie častí nariadenia o ochrane dát, spracovávaní dát tretími stranami či prenose dát do zahraničia.

Stávkové spoločnosti sú pritom v posledných rokoch veľmi populárne naprieč celou Afrikou, a to najmä medzi mladými ľuďmi. Podľa prieskumu GeoPoll vyskúšalo stávkovanie až 54% ľudí vo veku od 17 do 35 rokov. Kenská vláda musela kvôli závislosti mládeže na stávkovaní a gamblerstve prijať v máji 2019 zákon, ktorý reguluje reklamu a propagáciu stávkovania.

Zdroj: Cybersec

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno