Domov Novinky Už vieme špecifikácie Microsoft HoloLens Dev Kitu

Už vieme špecifikácie Microsoft HoloLens Dev Kitu

Zdielať

Keď Microsoft predstavil svoj nový headset HoloLens, všetci žasli. Rozšírená realita bola totiž dovtedy veľmi obmedzená a keď už nejaké možnosti boli, ich cena bola často až príliš vysoká na to, čo ponúkali, a teda z toho nebol žiadny úspech, ako sa to stalo aj pri Google Glass. Nedávno Microsoft za 3000 eur rozposlal vývojárom niekoľko HoloLens Dev Kitov a my teraz konečne vieme, aké komponenty poháňajú tento malý zázrak.

Microsoft HoloLens Dev Kit 01

Procesorom je Intel Atom x5-Z8100 z rady Airmont a výrobnej technológie Braswell (14nm), ktorý má 4 jadrá s taktom 1,04GHz, s ním spolupracujú 2GB RAM a 64GB úložného priestoru, z ktorého je dostupného asi 54 gigabajtov. To by používateľovi malo stačiť, pretože veľkosti hier sa väčšinou pohybujú okolo 1 gigabajtu, pričom aplikácie sú o dosť menšie a HoloTour ako výnimka zaberá až vyše 3GB. Batéria ponúka 16,5Wh, čo by znamenalo výdrž asi 2 hodiny na jedno nabitie a vstavaný fotoaparát dokáže podávať fotografický výstup v rozlíšení 2,4MP, zatiaľ čo video končí na 1,1MP a 30 snímkoch za sekundu. Keďže obsahuje HoloLens Dev Kit len 2GB RAM, použitá je upravená verzia 32-bitového Windowsu 10.

Microsoft HoloLens Dev Kit 02 Microsoft HoloLens Dev Kit 03

Za tri tisícky eur sú to dosť slabé špecifikácie, ale tu treba brať do úvahy aj cenu systému HPU (Holographic Processing Unit), ktorý podľa slov Microsoftu dokáže spracovať terabajty dát naraz, a takisto aj mnoho zabudovaných senzorov, ktoré v reálnom čase skenujú miestnosť. Okrem toho môže cenu navyšovať aj zložitá výroba v malom počte a možno aj fakt, že špecifikácie nie sú finálne a teda budú mať zákazníci za túto cenu aspoň o niečo väčšiu výpočtovú silu. A čo si o tom myslíte vy? Je cena primeraná technológii a jej vývoju alebo by z nej mal Microsoft skresať, prípadne priniesť niečo viac?

Zdroj: Windows Central