Domov Novinky Po útoku ransomvéru rozhodne nič neplaťte

Po útoku ransomvéru rozhodne nič neplaťte

Zdielať

V Bratislave sa 19. augusta 2016 uskutočnilo neformálne stretnutie s názvom Ransomware: Čo o ňom ešte neviete, ktoré usporiadal celosvetový líder v oblasti bezpečnostných riešení, spoločnosť Trend Micro. Stretnutie bolo zamerané na problematiku ransomware.

Trend micro reportaz malware 2016 01

Ransom znamená po anglicky výkupné a to je presne to, o čo hackerom pri útokoch ide. Za odblokovanie počítača a sprístupnenie uložených dát si žiadajú sumy v rozmedzí stoviek až desiatok tisíc amerických dolárov a ransomware tak pro počítačové podsvetie znamená skutočne výnosný biznis. Najčastejšie žiadajú kyberzločinci čiastku 400 dolárov zaplatenú v Bitcoinoch.

Ransomware je v podstate špecializovaným druhom malware, ktorý z viac ako 80% využíva techniku zašifrovania dát v napadnutých systémoch a evolučne nadväzuje na ransomware, ktorý žiadal „iba“ o výkupné, ale dáta ešte nešifroval. Nejde pritom o ojedinelú záležitosť, každý mesiac sa totiž objavujú stovky tisíc nových unikátnych vzoriek ransomware.

Trend micro reportaz malware 2016 02

Účastníkov stretnutia privítal Václav Petrželka, regionálny Account Manager Trend Micro pre ČR a SR, ktorý sa vo svojom úvodnom slove venoval samotnej podstate ransomware aj vážnosti a širším súvislostiam spojeným s týmto typom hrozby. Uviedol napríklad, že iba nahlásené straty amerických užívateľov a organizácií už dosiahli desiatky miliónov dolárov. Realita však bude s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa horšia, odhady totiž hovoria približne o 90 tisícich nových úspešných infiltrácií denne.

Václav upozornil aj na to, že drvivá väčšina útokov, až 90%, je vytvorená s cieľom napadnúť jeden konkrétny prístroj, či už stolový počítač, notebook alebo mobilný telefón. Ide o sofistikované bezpečnostné incidenty, ktoré využívajú veľmi dobrú znalosť cieľového prostredia so zámerom vydierať konkrétne organizácie. Spochybnil tiež falošnú predstavu o dlhodobosti útoku ransomware. 60 percent zdrojov – webových stránok s týmto typom infekcie v skutočnosti neexistuje dlhšie ako jednu hodinu.

Trend micro reportaz malware 2016 03

Svoj účel rýchlo splnia a zaniknú. Počítačoví zločinci sú tak v reálnom bezpečí pred odhalením a jasný nepomer medzi rizikom a možným zárobkom hrá v ich prospech. Riešenia, využívané na vývoj hrozieb typu ransomware, sú veľmi flexibilné a umožňujú rýchlo reagovať na zmeny podmienok. Pružnosť je dokonca taká veľká, že sa dnes začína objavovať aj ransomware, dostupný ako služba – za 5-25% podiel sú na čiernom trhu k dispozícii platformy, ktoré umožňujú jednoduchú tvorbu a aplikáciu vlastného variantu ransomware.

Okrem rýchlej a jednoduchej tvorby nového ransomware patrí medzi závažné dôsledky tohoto trendu tiež veľmi malá šanca na odhalenie skutočných aktérov bezpečnostného incidentu. Inak povedané, peniaze zaplatené za výpalné už s najväčšou pravdepodobnosťou nenájde nikto okrem zločincov.

Trend micro reportaz malware 2016 04

„V oblasti informačných technológií sa pohybujem už viac ako pätnásť rokov a môžem potvrdiť, že v poslednej dobe dochádza k jasnej zmene v motívoch hackerov. Počítačoví zločinci sa stále častejšie orientujú na generovanie finančných ziskov a ostatné, predtým rozšírené motívy vrátane túžby po uznaní ustupujú do pozadia. Žiaľ, ransomware je presne ten typ hrozby, ktorý tento trend umožňuje a podporuje,“ dodal Václav Petrželka.

Jeho slová potvrdil aj Robin Bay, Sales Engineer spoločnosti Trend Micro a jeden z členov českej pobočky tejto globálnej spoločnosti. Okrem konkrétnych príkladov, napríklad na University of Calgary, kde zaplatili výkupné vo výške 20 tisíc dolárov, účastníkom stretnutia podrobne opísal, ako ransomware funguje a zameral sa aj na možné reakcie v prípade úspešných infiltrácií. Vyvrátil zažitú predstavu, že ransomware cieli iba na lokálne zdroje a upozornil, že k zašifrovaniu môže dôjsť aj u dát, uložených na zdieľaných sieťových diskoch.

Trend micro reportaz malware 2016 06

Infiltrácie navyše nie sú primárne zapríčinené nedostatočnou softvérovou alebo hardvérovou ochranou, ale zlyhaním ľudského faktoru. Technické prostriedky preberajú svoj podiel viny až v ďalších fázach, keď najmä nedokážu včas alebo vôbec zachytiť následnú komunikáciu. Veľmi dôležitá je preto mnohovrstevná ochrana.

Robin vyzdvihol aj súvislosť počítačovej kriminality s „bežne známou“ zločinnosťou. Vďaka novým možnostiam online kriminality dochádza k poklesu klasickej kriminality a naopak k nárastu tej kybernetickej. Upozornil tiež na to, že hackeri už dávno nie sú iba tínedžeri v prítmí pivníc, ale nájdu sa medzi nimi aj vysoko vzdelaní ľudia s rozsiahlymi znalosťami IT. Venoval sa aj psychologickému pohľadu na úspešnosť tohoto typu hrozby, ktorá je vysoká vďaka zameraniu na strach obetí – napríklad zamestnanci často nechcú priznať, že o dáta prišli, a tak radšej zaplatia.

Trend micro reportaz malware 2016 07

Strach pôsobí aj u súkromných užívateľov, ktorým sa kyberzločinci často vyhrážajú, že zverejnia ich intímne fotografie, citlivé osobné údaje a pod. Psychológiu útočníci využívajú tiež pri jednaní o výške výkupného, kedy obetiam dávajú určitý čas na rozmyslenie a cenu s pribúdajúcim časom zvyšujú.

Boj s ransomware však majú vo svojich rukách stále samotní užívatelia. Okrem technických prostriedkov môžu plány hackerov zmariť predovšetkým zálohovaním v režime 3-2-1 (3 kópie na 2 rôznych zariadeniach s 1 geograficky oddelenou zálohou nepripojenou k primárnej sieťovej infraštruktúre), pravidelnou aktualizáciou, definovaním a presadzovaním bezpečnostných politík aj zvyšovaním bezpečnostného povedomia užívateľov. Pravdepodobne najdôležitejšie však je výkupné nikdy neplatiť! Jednak existujú prípady, kedy zaplatenie obetiam nepomohlo, jednak úhradami ransomware nezmizne – práve naopak.

Trend micro reportaz malware 2016 08

„Stále častejším cieľom ransomware sú dnes bohužiaľ aj štátne inštitúcie a sektor verejných služieb vrátane zdravotníctva. Je to pochopiteľné, pretože napríklad v zdravotníckom zariadení je obhájiteľnejší nákup liečebného prístroja než kvalitnej ochrany proti počítačovým hrozbám. Iba v Spojených štátoch amerických sa vlani s úspešným incidentom tohoto typu stretla viac ako polovica nemocníc,“ upozornil Robin Bay.

V slovenskom prostredí takúto presnú štatistiku nemáme, pretože väčšina štátnych inštitúcií i súkromných firiem napadnutie ransomware a prípadne aj zaplatenie výkupného tají. To by však mala zmeniť nová smernica Európskej únie, ktorá nariaďuje závažné bezpečnostné incidenty oznamovať,“ dodal Robin Bay.