Domov Novinky Ukrajinskú študentku zneužila AI na propagandu

Ukrajinskú študentku zneužila AI na propagandu

Zdielať

Čínska umelá inteligencia zneužila ukrajinskú študentku, ktorú vydávala za Rusku.

Krátko po spustení svojho YouTube kanála v novembri minulého roka zistila 21-ročná Ukrajinka, že jej obraz bol použitý umelou inteligenciou na vytvorenie falošných identít na čínskych sociálnych sieťach. Jej digitálne dvojníčky  tvrdili, že sú Rusky, ktoré hovoria plynule po čínsky a chcú poďakovať Číne za podporu Ruska a zarobiť si predajom produktov, ako sú ruské cukríky.

Čo je horšie, falošné účty mali stovky tisíc sledovateľov v Číne, oveľa viac ako samotná (ukrajinská študentka) Olga Loiek. „Je to doslova ako keby moja tvár hovorila po mandarínsky a v pozadí vidím Kremeľ a Moskvu a hovorím o tom, aké sú Rusko a Čína skvelé,“ povedala Loiek pre Reuters. „Bolo to naozaj strašidelné, pretože toto sú veci, ktoré by som nikdy v živote nepovedala.“

Tento prípad je príkladom rastúceho počtu toho, čo na prvý pohľad vyzerá ako ruské ženy na čínskych sociálnych sieťach, ktoré prejavujú svoju lásku k Číne plynulou čínštinou a tvrdia, že chcú podporiť Rusko vo vojne predajom dovozov zo svojej domoviny. Žiadna z nich však neexistuje. Sú vytvorené umelou inteligenciou pomocou klipov skutočných žien nájdených online, často bez ich vedomia, a videá, ktoré vytvárajú falošné avatary, sa používajú na predaj produktov osamelým čínskym mužom, hovoria odborníci.

Účty majú stovky tisíc sledovateľov a predali produkty v hodnote desiatok tisíc dolárov, vrátane cukríkov. Niektoré príspevky obsahujú upozornenie, že mohli byť vytvorené pomocou AI. Avatary využívajú partnerstvo „bez hraníc“ medzi Ruskom a Čínou, ktoré bolo vyhlásené v roku 2022, keď ruský prezident Vladimir Putin navštívil Peking.

Jim Chai, generálny riaditeľ XMOV, ktorá vyvíja pokročilú AI technológiu a ktorá nie je zapojená do situácie Loiek, hovorí, že technológia na vytváranie takýchto obrazov je „veľmi bežná, pretože ju v Číne používa mnoho ľudí.“ „Napríklad, aby som vytvoril svoj vlastný 2D sken, stačí mi natočiť 30-minútové video seba samého, a potom po dokončení tohto videa ho upravím. Samozrejme, vyzerá to veľmi reálne, a ak zmeníte jazyk, jediná vec, ktorú musíte upraviť, je synchronizácia pier,“ povedal Chai.

Umelá inteligencia je veľmi diskutovaná téma a príbehy falošných videí poukazujú na riziká jej potenciálne nelegálnych alebo neetických aplikácií, keď sa takéto nástroje na vytváranie a šírenie obsahu stávajú bežnými po celom svete. Obavy z toho, že AI prispieva k dezinformáciám, falošným správam a porušovaniu autorských práv, sa v posledných mesiacoch zintenzívnili v súvislosti s rastúcou popularitou generatívnych AI systémov ako Chat GPT.

V januári Čína vydala návrh usmernení na štandardizáciu AI priemyslu, navrhujúc vytvoriť viac ako 50 národných a priemyselných štandardov do roku 2026. Zákon o AI Európskej únie, ktorý ukladá prísne povinnosti transparentnosti pre vysoko rizikové systémy, nadobudol účinnosť tento mesiac a stanovuje potenciálny globálny štandard.

Napriek tomu Xin Dai, docent na Právnickej fakulte Pekinskej univerzity, povedal, že regulácia sa snaží dobehnúť tempo vývoja AI. „Môžeme len predpovedať, že s čoraz mocnejšími nástrojmi na vytváranie informácií, vytváranie obsahu a šírenie obsahu sa budú stávať dostupnými prakticky každú ďalšiu minútu,“ povedal Dai. „Myslím si, že kritická vec tu je objem.“

Zdroj