Domov Novinky Trump žiada zákaz zahraničných technológií v energetike

Trump žiada zákaz zahraničných technológií v energetike

Zdielať

Americký prezident Donald J. Trump v piatok vyhlásil celoštátny výnimočný stav v súvislosti s využívaním techniky zahraničného pôvodu v energetickom sektore. Energetický sektor je podľa prezidenta príliš zraniteľný voči kybernetickým útokom, informoval Cybersec.sk.

Nariadenie má obmedziť nákup zariadení navrhnutých, vyrobených, dodaných, kontrolovaných alebo podliehajúcich jurisdikcii „zahraničného protivníka“. Týka sa tiež obstarávaní v energetike, ktoré by mohli vyústiť v sabotáž kritickej infraštruktúry a inak ohroziť bezpečnosť krajiny a jej obyvateľov. Trump svoje rozhodnutie vysvetľuje zraniteľnosťou energetickej infraštruktúry USA voči hackerom. Podľa prezidenta sa otvorený trh a spravodlivá súťaž nemôže presadzovať na úkor národnej bezpečnosti. Hackeri totiž podľa neho môžu ohroziť obranu, záchranné služby, kritickú infraštruktúru, dokonca samotnú ekonomiku štátu. Implementáciu nariadenia do konkrétnej legislatívy má v priebehu 150 dní pripraviť minister energetiky Dan Brouillette.

Napriek tomu, že prezidentské nariadenie explicitne nepomenúva žiadneho „protivníka“, je očividne namierené proti Číne. Komunistický režim je dlhodobo obviňovaný zo snáh o krádež, či manipuláciu s citlivými dátami. Investície do zariadení spoločností Huawei a ZTE v štátnej správe USA už stoja mimo zákon. Informačné systémy amerických energetických firiem však často testujú aj hackeri z Ruska. Pred niekoľkými mesiacmi zase sektor čelil kampani, ktorá sa vyznačovala výraznou podobnosťou s iránskym malvérom. Podiel technológií z týchto krajín na trhu je však v porovnaní s Čínou zanedbateľný.

Zdroj: Cybersec

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno